22 nejujetějších faktů o Harrym Potterovi

0
5875
Harry Potter

Kdo by neznal svět plný magie, kouzelníků, mudlů a fantastických bytostí opředených záhadami. Harry Potter, Hermiona Grangerová a Ronald Weasley našli své místečko nejen v srdcích dětí. Ale víte, jak probíhalo natáčení filmu? Kdo komu nechtěně propíchl ušní bubínek a  komu musel štáb zašít kapsy u hábitu, aby při natáčení nemlsal? To vše a mnohem více se dočtete v našem článku.

#1: Těžká párty
Když se Daniel Radcliffe dozvěděl, že bude hrát Harryho Pottera, rodiče ho nechali vzhůru o celých 30 minut déle, než byla jeho pravidelná večerka.

#2: A žili šťastně až do smrti
Se zrzounem Ronem jsme se málem rozloučili přímo uprostřed série. Autorka J. K. Rowlingová ho totiž chtěla nechat zemřít. Nakonec si to ale rozmyslela – hlavně kvůli Hermioně.

#3: Ušaté neštěstí
Matthew Lewis (Neville Longbottom) si z natáčení odnesl propíchnutý ušní bubínek. Stalo se to při jedné scéně, kdy mu Bonham Carter (Bellatrix Lestrangeová) kroužila hůlkou kolem ucha a Matthew se k ní náhle naklonil. Přiznal, že několik dní na ucho neslyšel.

#4: Vší síla
Během natáčení se u herců a štábu vyskytly vši. Šířily se tak rychle, že na plac nesměl nikdo, kdo předtím nepodstoupil důkladnou prohlídku hlavy v maskérně.

#5: Trable sukničkáře
Představitel Voldemorta měl prý velké problémy se svým kostýmem. Často zakopával o dlouhou sukni a neustále se mu shrnovaly dámské punčocháče až ke kolenům. Nakonec vyfasoval podvazkový pás, což vyřešilo problém s klouzáním punčoch.

voldemo

#6: Že by tasemnice?
Tom Felton (Draco Malfoy) mlsal tak rád, že mu štáb musel zašít kapsy u hábitu, aby během natáčení nejedl.

#6: Hu hu hu hulváti
Po uvedení Kamene mudrců do kin, zaplavilo útulky po celé Kanadě, Británii i USA spousta sov. Ty si pořídily děti v domnění, že nosí poštu. Když zjistily, že tomu tak není, sov se jednoduše zbavily.

#7: Tomu říkáme oddanost fanouškům!
Maggie Smith (prof. McGonagallová) během natáčení posledního dílu Harryho Pottera bojovala s rakovinou. Přesto se rozhodla ve své roli pokračovat, aby nezklamala fanoušky.

#8: Pravý zápal pro věc
Jiskry vylétávající z komína Bradavického expresu způsobily v roce 2003 rozsáhlý požár na skotských vyprahlých pláních. Škoda zasáhla 200 hektarů a byla vyčíslena na 3 miliony liber.

#9: A my mysleli, že jí bylo 15
Uplakané Uršule, která si zahrála ducha mladé školačky, bylo na konci natáčení posledního dílu Harryho Pottera ve skutečnosti 40 let.

#10: A fakt mu nenarostly blány?
Daniel Radcliffe pro natočení scény v jezeře, strávil pod vodou v průběhu třech natáčecích týdnů celkem 41 hodin, 38 minut. Musel předtím podstoupit půlroční potápěčský výcvik.

Harry Potter
Harry Potter

#11: Protože normální auto je moc mainstream
Na poslední den natáčení přijel Rupert Grint (Ronald Weasley) ve zmrzlinářském voze a všem rozdával zmrzlinu.

#12: Tohle by nás nenapadlo
Když se v britských kinech promítaly upoutávky na Harryho Pottera, museli majitelé kin vydat nařízení, že za filmy, před kterými se tyto upoutávky promítají, se nevrací vstupné. Děti se totiž podívaly na trailer Harryho Pottera, nechaly si vrátit peníze a šly domů.

#13: Okulárové šílenství
Díky filmu spousta dětí začala tvrdit, že špatně vidí, aby mohly nosit potterovské obroučky. V Británii se tak zvedla prodejnost kulatých brýlí o 40%

#14: Teď vám zkazíme iluze o vzorňáčkovi
Daniel Radcliffe měl přezdívku Harry Puffer, protože za den vykouřil až 20 cigaret.

#15: Patálie s arachnofobií
Ve filmu se měla objevit scéna, ve které Ronovi leze po noze pavouk. Hercův odpor byl ale tak silný, že z toho sešlo.

#16: A cenu pro největšího smolaře získává…
Helena Bonham Carter tři týdny trénovala na scénu souboje se Siriusem Blackem (Gary Oldman), kterou nakonec režisér vystřihl.

 #17: Autorčin mazánek
Alan Rickman (Severus Snape) byl jediným hercem, kterému se autorka svěřila, jakým směrem se jeho postava bude vyvíjet.

severus snape

#18: Tohle musí štvát doteď
Původně byl pro roli Harryho vybrán Liam Aiken. Pak ale vyšlo najevo, že není Brit (režisér chtěl pouze britské herce) a byl vyhozen.

#19: Výrobcům brýlí stoupl obrat. Zase

Po dobu natáčení Harryho Pottera použil Daniel Radcliffe cca 160 párů brýlí.

#20: Hlavně efektivně
Scéna ze zápasu famfrpálu, která trvala 9 minut, se natáčela 6 měsíců.

#21: Babičko, proč máš tak velké zuby?
Hermiona měla kvůli věrohodnosti postavy nosit vepředu velké umělé zuby. Emma Watson přes ně ale nedokázala normálně mluvit. Tvůrci od tohoto “zlepšováku” tedy upustili.

#22 A to si při tom ještě stihl šlapat na sukni
Ralphu Fiennesovi, který ztvárnil Lorda Voldemorta, zabralo natáčení jeho scén v Ohnivém poháru pouze dva dny.

Perlička na závěr
Škola čar a kouzel skutečně existuje. V Montaně ji založil Oberon Zell Ravenheart. Je určena pro mládež od 11 do 18 let a navštěvuje ji kolem 735 studentů. Vyučuje se zde bylinkářství, zaříkávadla, alchymie i obrana proti černé magii. A kolik stojí školné? Na Grey School of Wizardy si pěkně připlatíte. Studium na tomto výkvětu fantazie stojí kolem 10 000 dolarů měsíčně (240 800 Kč) nebo  100 000 dolarů za rok (2 500 000 Kč).  Tak co? Už si balíte kufry?