7 důvodů, proč jet na festival Sziget

0
900
Barevný Sziget

Maďarský festival Sziget patří k tomu nejlepšímu, co může evropský hudební svět svým návštěvníkům nabídnout. Sjíždějí se na něj fanoušci z celého kontinentu a hudební hvězdy nejsou jen z Evropy, ale i americká špička. Najít důvody, proč na Sziget jet, tak není vůbec problém.

1. Hudební headlineři

Hudební star jsou na Sziget opravdu výjimečné a mnoho z nich uvidí návštěvníci úplně poprvé. Mezi ty hlavní patří Pink, která festival odstartuje, Macklemore& Ryan Lewis, Kasabian, PJ Harvey, Wiz Khalifa, The Chainsmokers či Major Lazer. Na jednom festivalu tak uvidíte tolik světových hvězd pohromadě jako nikde jinde ve střední Evropě. Kromě headlinerů ale dorazí i další várka výjimečných hudebních jmen. Ať už to je Rita Ora, Biffy Clyro, Alt-J, Birdy, Jamie Cullum či Rudimental.

2. Festival v centru Budapešti

Málokterý festival se může pochlubit tím, že se odehrává uprostřed města. Sziget se koná uprostřed Budapešti, návštěvníci tak mohou prozkoumat centrum města a spojit hudební zážitky s poznávací dovolenou. Festival se odehrává na Ostrovech svobody, které obklopuje nádherná pláž. V horkých dnech je to tak ideální místo ke zchlazení. K dispozici jsou pohodlná lehátka a koktejl bar, aby festivalová letní pohoda byla kompletní. Součástí pláže je také příjemná chill out zóna, která je jako stvořená k odpočinku po hudbou nabité a prohýřené noci.

3. Color party

V Čechách začínají být barevné party čím dál tím populárnější. Odstartoval to Color run, který se přesídlil i do Olomouce a konkuruje mu barevný běh Barvám neutečeš. Ani Sziget své návštěvníky o barevnou party neochudí. Před hlavním pódiem tak návštěvníky překvapí nejen ráj různých barev, ale pobavit se mohou i na baloon party, flag party a mnoho dalších.

4. Luminárium

Sziget není jen o hudebních zážitcích, návštěvníci na něm najdou i speciální doprovodný program. Pochlubit se může například Lumináriem. Přes osm set metrů čtverečních velká nafukovací socha se skládá z labyrintu tunelů a inspirativních prostorných kopulí, které jsou smyslným světem tekutého světla a barvy.

5. Oslava 25 let

Budapešťský festival letos slaví 25. narozeniny, což znamená, že se všichni mohou těšit na týden trvající zábavu. Sziget je zkrátka festival, který nikdy nespí. Hudba, party, barvy, jídlo – to všechno v Maďarsku funguje 7 dní 24 hodin. Nabitý program nabídne kromě hudby i skvělá divadla, cirkusy, kino, přednášky, muzea, diskuzní panely a nespočet dalšího kulturního vyžití všeho druhu.

6. Rozmanitost

Sziget je jeden z největších hudebních festivalů ve střední Evropě, ale jezdí na něj lidé nejen z okolních zemí. Nabízí totiž obrovské množství všech hudebních žánrů koncentrovaných na jednom místě. Denně festival navštíví více než osmdesát tisíc lidí, kteří rádi zajdou nejen na americké superstar, ale například i na Klezmatics nebo Gorona Bregoviče. Chybět nebudou ani talentovaní hudebníci z celé Evropy. Celkově se na Szigetu odehraje více jak tisíc koncertů, vystoupení a performací na padesáti různých pódiích a místech ve festivalovém areálu.

7. Klára na Sziget

Mezi talentované evropské hudebníky, kteří na Szigetu vystoupí, patří i česká zpěvačka Klára Vytisková. Ta je známá nejen působením v kapele Toxique, ale je úspěšná i jako sólová zpěvačka. Za desku Home se v loňském roce stala zpěvačkou roku a získala Anděla. V Maďarsku ale nevystoupí sama, ani s kapelou Toxique, ale s novou kapelou The Pop.

Foto: archiv festivalu