Alenka v říši divů: Za zrcadlem: Jste připraveni popustit uzdu své fantazii?

0
963

Před šesti lety vtrhl do kin Burtonův snímek Alenka v říši divů a už tenkrát budil rozporuplné emoce. Nyní přichází jeho pokračování – Alenka v říši divů: Za zrcadlem – kterého se režijně ujal James Bobin a ani letos se recenze nemohou shodnout na tom, kam snímek vlastně zařadit.

Víte, co je na Alence ze všeho nejkouzelnější? Není to ani tolik Carrollův fantazijní svět plný nemožností, jako spíš jeho hry s jazykem a významem slov.  Na to se ve filmových zpracováních často zapomíná, a tak v nich příběh sklouzne ke klasickému vyprávění o dívce, která se králičí norou dostala do Říše divů, v níž je chvíli velká a chvíli zase úplně malá, a ve které potkává různé legrační postavičky. A pak přijde James Bobin a vrátí Alence zase slovní hříčky, zmatenost a komiku postavenou na znalosti anglické sémantiky. Díky bohu za to!

Po herecké stránce působil první díl Alenky oproti letošnímu poněkud rozpačitě. Ve snímku Za zrcadlem se Anne Hathaway, Johnny Depp ani Helena Bonham Carter nebojí odvázat a komičnost svých postav dovádí do krajnosti. Kloboučník víc šišlá, Srdcová královna míň křičí, za to víc natahuje a Bílá královna je snad ještě éteričtější. Pokud tedy něco stojí za vaši pozornost, jsou to herecké výkony právě zmíněných a také Sachy Baron Cohena (Ali G in da house), který ztvárnil Čas. Opomenout nelze ani Matta Lucase (Malá velká Británie), který i letos propůjčil svou tvář upovídaným dvojčatům Tydlydumovi a Tydlidýnovi.

Samotný příběh se pak v nové Alence točí právě kolem Času. Aby totiž mohla Alenka zachránit Kloboučníkovu rodinu, musí jím cestovat. Kromě údělu Kloboučníkovy rodiny nám tvůrci odhalí i temné tajemství Bílé královny i to, proč má ta Srdcová tak velkou hlavu. Ostatně právě díky cestování časem (nebo snad raději Časem?) a samotné postavě Času jako takové se do Alenky vrátily jazykové paradoxy a humor, díky kterému dostala prostor ona dětská fantazie, pomocí níž tvoří děti světy plné nemožností, a se kterou jsme my dospělí zapomněli pracovat.  Pokud jste tedy ten typ, který dospěláckou racionalitu rád hází za hlavu, je nová Alenka právě pro vás. Ostatně čeština, resp. kvalitní překlad, dokáže stejná, ne-li větší kouzla, jako Carrollovy triky s angličtinou.