Andělé zářili ve znamení Davida Kollera, Barbory Polákové a Lenky Dusilové, radují se i Kryštof

0
897
Barbora Poláková

Jaro je každoročně ve znamení předávání různých uměleckých cen. V březnu jsme začali filmovým Českým lvem, pokračovali divadelními Tháliemi, literární Magnesií Literou a vše zakončují hudební Andělé. Na nich letos dominoval David Koller, Kryštof, Barbora Poláková či Lucie. Nejvíc se ale mluví o Lence Dusilové, Davidu Kollerovi a Kláře Vytiskové, kteří v přímém přenosu kritizovali vládu prezidenta Miloše Zemana.

Politika a umění vždy kráčí ruku v ruce a můžeme se dohadovat, zda je to dobře, či ne. Nejinak tomu bylo i na letošním předávání 25. ročníku hudebních Cen Anděl. Ty se udělovaly v Hudebním divadle Karlín, které letos slaví 10 let. Aby těch výročí nebylo málo, skupinaLucie, která byla rovněž označena jako skupina čtvrtstoletí, slaví letos 30 let na scéně. Zlatá Slavice a vyhlášená zpěvačka čtvrtstoletí Lucie Bílá navíc oslaví v letošním roce 50 let. Svou kariéru oslavila mimo jiné i mega koncertem v Bratislavě, který připomínal show Madonny či Katy Perry a kam se Andělé živě na chvíli přepojili.

V sobotu večer v karlínském Hudebním divadle, které na podzim uvede muzikál Bonnie a Clyde, šlo ale hlavně o hudbu a to nejlepší, co přinesl rok 2015. Nejvíce se radoval David Koller. Stal se nejen zpěvákem roku, ale jeho deska ČeskosLOVEnsko byla vyhlášena nejlepším albem roku. Lucie, ve které Koller zastává pozici bubeníka, se stala skupinou pětadvacetiletí. Dvě sošky si odnesla skupina Kryštof. Uspěla v kategorii skupina roku a nejprodávanější deskou roku se stal jejich Srdcebeat. Kryštof tak z pěti nominací proměnili jen dvě. Objevem roku se stala Barbora Poláková, které přidala i ocenění za skladbu roku k písni Nafrněná. Zpěvačkou roku je Klára Vytisková za svou debutovou sólovou desku Home. Na předávání vystoupil například Dan Bárta, který si odnesl ocenění v kategorii zpěvák pětadvacetiletí,Kryštof, Barbora Poláková, Slza, Aneta Langerová či Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil legendární kytarista a člen mnoha kapel Michal Pavlíček.

Víc než o vítězích se letos ve spojení s Anděly bude rozhodně mluvit o Lence Dusilové, která se uprostřed svojí písničky ostře vymanila proti prezidentu Miloši Zemanovi: ,,Nesouhlasíme s tím, že se prezident naší země ve svém úřadu chová nedůstojně a i naším jménem podlézá režimům popírajícím svobodu a demokracii. Jestli se to nelíbí ani vám, prosím, nebojte se dát najevo svůj názor. Děkujeme.” Ke zpěvačce se poté přidal i David Koller a Klára Vytisková, vítězové jednotlivých kategorií. K události se poté vyjádřil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. ,,Angažovaní umělci 1948, 1977 a teď 2016. Třeba opět uspořádají seanci v Národním divadle a budou podepisovat prezenční listinu.”

Foto: extra.cz