Autor bestselleru Hvězdy nám nepřály vypouští do světa Příliš mnoho Kateřin

0
1632
Na fotografii: John Greene, autor: Ton Koene

Zamilovali jste si dílo Johna Greena “Hvězdy nám nepřály”? Jo? Pak pro vás máme skvělou zprávu! Nakladatelství Knižní klub vydalo 2. dubna jeho další knihu. Jmenuje se “Příliš mnoho Kateřin” a opět se u ní zasmějete. Ústředním motivem je humorný příběh o lásce a přátelství, a o tom, jak je občas těžké vyrovnat se sám se sebou. Do svého obvyklého koktejlu témat Green tentokrát přimíchal matematiku, přesmyčky, poznámky pod čarou a také odkaz na povídky J. D. Salingera.

Hlavním hrdinou románu Příliš mnoho Kateřin je Colin Singleton, někdejší zázračné dítě, talent na přesmyčky a čerstvý maturant, se kterým se právě rozešla jeho devatenáctá Kateřina. Colin má pocit, že jeho život skončil. Ještě že je tu jeho kamarád Hassan, který ho vezme na výlet. Než se Colin vzpamatuje, ocitnou se v zapadlém městečku Gutshot, kde potkají dívku Lindsey. A právě díky ní začne Colin pomalu chápat, že není nutné být mladistvým géniem, abyste změnili svět…

Inspiraci k postavě Colina čerpal John Green v povídkách J. D. Salingera o výjimečně nadaných sourozencích Glassových. „Zajímal jsem se o zázračné děti od chvíle, kdy jsem si přečetl Salingera… Velmi dobře si uvědomuji dluh, který mám, jako všichni spisovatelé pro mládež, vůči Salingerovi, ale také si velmi dobře uvědomuji velikost jeho stínu. Sourozenci Glassovi – původní Salingerovy zázračné děti – jsou nyní staří více než šedesát let. Chtěl jsem zkusit psát o jiném typu zázračného dítěte, s jinými starostmi,“ vysvětluje Green.
V době, kdy Green začal román Příliš mnoho Kateřin psát, prožíval stejně jako jeho hlavní hrdina Colin rozchod. „ Rozhodl jsem se napsat knihu o tom, jaké to je dostat kopačky, protože jsem právě jedny dostal, když jsem začal pracovat na téhle knize,“ říká Green.

Román Příliš mnoho Kateřin získal v roce 2007 ocenění Printz Honor a dostal se do finále LA Times Book Prize. Najdeme v něm Greenův typický humor i příběh o lásce a přátelství. Od jeho ostatních knih se ale liší zejména svou strukturou. Má 19 kapitol, což odpovídá počtu Colinových bývalých přítelkyň, a každá z nich je proložená pohledy do minulosti, ve kterých si hlavní hrdina ujasňuje své pocity a myšlenky. Text je navíc protkaný poznámkami pod čarou, které vysvětlují, překládají a interpretují promluvy a jednání hlavních postav příběhu.

„Struktura téhle knihy je celá o snaze rozebrat, co dělá příběh příběhem, jaké uspořádání pomáhá příběhu s utvářením smyslu v mysli čtenáře,“ vysvětluje Green.

Nevíme, jak vy, ale my se v redakci už nemůžeme dočkat, až si knížku přečteme!

Příliš mnoho Kateřin
Náhled obálky