Barokní skvosty Plzeňského kraje představí festival 9 týdnů baroka

0
1635
Festival 9 týdnů baroka.

Barokní noci s dobovými ohňostroji, ochutnávky barokních jídel, představení barokních vůní, koncerty dobové hudby v kostelích, tradiční dobové poutě, komentované prohlídky měst, zámků a kostelů či obnovená premiéra korunovační opery J. J. Fuxe Constanza e Fortezza. To všechno a ještě mnohem víc představí festival 9 týdnů baroka v Plzeňském kraji.

Program festivalu 9 týdnů baroka je opravdu velice barevný. Návštěvníkům se bude snažit představit krásy západočeského baroka a s nimi zapomenutá místa, zámky či kostely. Festival rozehraje svůj nabitý program pro celé rodiny od 29. června do 30. srpna a po dobu 63 týdnů ukáže devět lokalit a celkem 63 unikátních míst v Plzeňském kraji. Den po dni bude odkrývat bohatství západočeského baroka a umožní návštěvníkům zažít dobovou atmosféru všemi smysly.

Nejrozsáhlejší festival barokní kultury v České republice s více než 120 soubory, umělci a učínkujícími pořádá Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 s pěti desítkami regionálních partnerů pod záštitou ministra kultury ČR Daniela Hermana. Festival je jedním z osmi hlavních pilířů evropského města kultury. “Plzeňský kraj je místem setkání architektů Santiniho a Dientzenhofera, barokní krajina tu má svojí neopakovatelnou atmosféru a kostely, kláštery a města čekají na nové návštěvníky. Festival 9 týdnů baroka přináší jedinečné příležitosti, jak se setkat s barokní a současnou kulturou v prostředí barokních památek,” představuje festival ministr kultury.

Program koncipovaný do týdenních cyklů se zacílí vždy na jednu oblast. První týden bude symbolicky zahájen v oblasti Nepomuk a Spáleného Poříčí a je zasvěcen kolébce nejslavnějšího světce Jana Nepomuckého. Pak se přesune program do Klatov, kde hlavními tématy budou jezuitové a zázračná Madona klatovská. Oblast Chotěšov a Přeštice jsou třetí částí programu a zacílí se na další Madonu – Divotvůrkyni Přeštickou. Tachov a Planá zvou na cestu k pramenům. Domažlicko je spojeno s tradicí Chodů a živého folklóru. Oblast Stříbro a Kladruby vévodí klášter v Kladrubech, který právě slaví 900. výročí. Santiniho hvězdy jasně září v Plasech, Mariánské Týnici a Radnici. Barokní sochy a manětínský zámek okouzlí všechny v okolí Nečtin a Manětína. Vše zakončí město Sušice v krajině pod křídly Anděla Strážného.

Festival ale není jedinou akcí představující české baroko. Celý červen probíhá ve Smetanových sadech v Plzni venkovní výstava Prezentace barokního ansámblu, která se věnuje dobovému umění. Západočeská galerie ve městě připravuje rozsáhlou výstavu Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách, která je plánovaná na podzim a představí výtvarnou produkci v rámci historických hranic na Plzeňsku.

Foto: archiv plzeň2014.cz