Beego: Chci být máma rebelka, která se ničeho nebojí a jde za tím, po čem touží

0
670

Zpěvačka Beego je považována za novou tvář klubové scény, přestože mnozí si jí všimli už v kapele Dirty Blodnes. Za sebou má mnohem více zajímavých projektů, ale především narození prvního dítěte, které ovlivnilo i její pracovní život. Přesto jí nic nebrání věnovat se kariéře a dítěti zároveň.

Spousta lidí tě zná z rock’n’rollové kapely Dirty Blondes nebo teď díky novému singlu. Ty máš ale za sebou mnohem více zajímavých projektů, jsi například lektorkou zpěvu. Můžeš popsat svou hudební cestu po odchodu ze skupiny po singl Jediná?

Učím více než pět let zrcadlovou techniku, kterou jsem sama vytvořila. Hned na začátku jsem všemu dala název Singing is Fun. Nemám vystudovanou konzervatoř, ale lidi za mnou jezdí z celé republiky, dokonce i zpěváci, kteří tuto školu vystudovali. Nejdůležitější je, aby ten dotyčný věděl, proč chce zpívat. Neučím jen techniku, ale i sebedisciplínu, sebeúctu, poznání těla jako hudebního nástroje a hlavně s nimi řeším plánování jejich cesty. Mám hodně studentů, kteří o sobě na začátku pochybovali a dnes jsou to suverénní zpěváci – dostávají nabídky v muzikálech, v zajímavých projektech nebo se dostali tam, kam chtěli. Mým dalším srdcovým projektem je Prague Open Mic. Funguje to přes dva roky a pravidelně nás každý měsíc můžete vidět v klubu La Loca v Praze.

Od té doby, co jsem skončila s Dirty Blondes, jsem udělala kus práce a vůbec mě nezastavilo, že nemám kapelu. Vždy jsem si vybírala muzikanty, které mi s danou písní pomohli. Vzniklo tak deset písní, některé i převzaté, které byly stvořeny pro zábavu. Baví mě zkoušet něco, co nazpíval někdo jiný několikrát. Na tom se vždy naučím technicky něco nového, různé polohy a barvy hlasu, je to můj trénink. Pak jsem náhodně narazila na agenturu Wise Music, začala naše spolupráce a je z toho píseň Jediná.

Bereš Jedinou jako začátek své sólovky, nebo do ní řadíš i covery na Youtube?

Jediná je nový start na nové půdě. Pracovali jsme na mé změně skoro rok. Přezpívat píseň je jednoduché, ale není to moje cesta, mnohem těžší je nazpívat vlastní song. Je za tím tolik práce, že si to moc lidí neumí představit. Každý muzikant vlastní skladbou vyjadřuje svůj názor, pocity nebo něco, co zažil.

Když jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, byla jsem omráčená asi jako každá žena. Na jednu stranu mě čekal začátek mé nové kariéry a na druhou stranu měl přijít na svět můj největší životní projekt. (smích) Mohla jsem se rozhodnout, že všechno na pár let zabalím, ale udělala jsem to jinak. Když to dokázaly jiné zpěvačky, tak proč ne já? Píseň Jediná je výjimečná tím, že když jsem ji slyšela ve finální verzi, tak mi ukápla slzička.

Co tě vedlo k tomu prezentovat se moderním popem a navíc ve slovenštině?

Jako malá jsem vyrůstala v popu a miluji tanec, takže jsem se chtěla posunout tímto směrem. Vytvořit něco melodičtějšího a tanečnějšího rázu, ale ne čistou elektroniku, a aby se to dalo zahrát i živě s muzikanty. Do teď jsem zpívala hlavně v angličtině a je to pro mě druhý jazyk, protože manžel je Američan, takže doma mluvíme oběma jazyky. Slovenština je pro mě ale větší výzva a moje mamka je ráda, že zpívám slovensky. Prý mi konečně rozumí, o čem zpívám.

Myslíš si, že ženské pěvecké osobnosti na česko-slovenské scéně chybějí? Čím si myslíš, že to je?

Chybějí, kdyby jich bylo víc, věřím, že bychom dokázaly změnit některé věci. Je tu pár úžasných zpěvaček, které dokazují, že i žena patří na hudební scénu i bez toho, aby ukazovala svoje tělo, ale hudbu. Pusťte si rádio a řekněte mi, kolik českých nebo slovenských dívek tam uslyšíte. Mám pocit, že rádia se bojí pustit to, co je nové a domácí. Raději tam dají něco zahraničního. Vím to, protože když jedu autem, tak neustále přepínám stanice.

Proč jsi napsání textu svěřila písničkářce Mirce Miškechové?

Hledali jsme někoho, kdo nám s tím od začátku pomůže. Nakonec jsem vybali Mirku a pamatuji si na naše první setkání. Uskutečnilo se po Skypu, kde jsme přes dvě hodiny mluvily o tom, co chcem posluchačům touto písní říct. Na to, aby vám nějaký cizí člověk napsal text, vás potřebuje perfektně znát. Sama bych nedokázala zazpívat něco, v čem se necítím. Následovalo několik srazů, kde jsme se dostaly do finále. Píseň je jednoduchá, ale každé slovo tam pro mě něco znamená. Je to kus mě. Mirka napsala text, ale použila moje poselství a dala to do správných vět, tak aby se to dobře zpívalo. Jsem vděčná, že se na tom podílela právě ona.

Bylo vydání klipu na Mezinárodní den žen účel, nebo se to tak nějak sešlo a přišlo ti to vhodné?

Když jsme píseň tvořili, význam byl jasný – inspirovat ženy, aby si uvědomily, že jsou originály. Nejsem feministka, ale ženy by si měly pomáhat. Nikdy jsem to ale neplánovala tak, aby píseň vyšla v den, kdy je to cool. Hledali jsme vhodný termín, a když jsme zjistily, že 8. března je Mezinárodní den žen, tak jsem si řekla, že je to ten správný den.

Klip k singlu sis vymyslela sama? Jak do něj zasahoval Mahdies?

Kdyby to bylo podle mých představ, stálo by to milion. (smích) Mahdies od nás dostal nápady, ale nechali jsme mu prostor pro kreativitu a spojili jsme to. Pár věcí jsme museli upravit, koneckonců jsem byla v osmém měsíci těhotenství. Byla tam jedna scéna, kdy jsem měla ležet na gauči v sexy póze, tak jsem mu volala a říkala mu: „Ahoj Jakube, víš, jak vypadá těhotná žena? Jestli chceš vidět tuleně, tak mi to půjde skvěle.“ Tak tu scénu jsme samozřejmě vyškrtli.

Inspirovalo tě k tvorbě mateřství či těhotenství?

Inspirace je pro mně všude a určitě mě to posunulo. Těhotenství bylo období, kdy se mi otevřely emoce, které jsem předtím tolik neprojevovala. Nikdy předtím jsem neplakala jen tak. Právě naopak, byla jsem rebel. Najednou jsem byla zranitelná a víc jsem vnímala srdcem. Tak jsem to využila v písni. Když jsem zpívala a cítila dítě, byl to famózní pocit. Mateřství si žádná žena dopředu nedovede představit, ale mám pocit, že jsem dospěla. Najednou jsem zodpovědná za dítě a chci být jeho vzorem. Máma rebelka, která se ničeho nevzdá, dokáže milovat a jde za tím, po čem touží.

Začínala si i v kostelních sborech, pak jsi působila v rockové kapele, teď vystupuješ sólově. Plánuješ nějak svou hudební cestu, nebo to necháváš osudu?

Někdy se nechávám vést, ale ve většině případě je moje cesta naplánovaná. Občas na té cestě něco nebo někoho potkám a zavede mě to jinam. Nebráním se tomu, protože jsem otevřená novým výzvám. Momentálně pracuji na dalším singlu, na kterém se bude podílet mnoho zajímavých lidí a chystám pár koncertů. Chtěla bych vyzkoušet moderování, zazpívat si veselý duet s Vojtou Dykem, což on ještě neví. (smích) A v zimě někam do tepla. Prostě krásný umělecký život.

Foto: Marek Musil