Bianca Bellová, Vratislav Maňák a Marek Šindelka budou bojovat o Cenu Evropské unie za literaturu

0
887
Bianca Bellová.

Cenu Evropské unie za literaturu (EUPL) uděluje od roku 2009 Evropská komise, Rada evropských spisovatelů, Federace evropských nakladatelů a Evropská federace knihkupců dílům z oblasti krásné literatury a jejím hlavním cílem je zviditelnit autory na mezinárodním knižním trhu, propagovat kulturu jednotlivých států a podporovat mezikulturní dialog. Letošní nominace už jsou známy.

217017_big

V letošním roce česká komise ve složení Tomáš Kubíček (předseda), Jindřich Jůzl, Jan Němec, Jakub Petr a Tomáš Zmeškal nominovala na Cenu Evropské unie za literaturu prózy Jezero (Host 2016) Biancy Bellové, Rubikova kostka (Host 2016) Vratislava Maňáka a Únava materiálu (Odeon 2016) Marka Šindelky. Bellová s Maňákem jsou za zmiňovaná díla rovněž nominováni na Magnesii Literu.

309_bigBellová se svým Jezerem sklízí úspěchy u čtenářů i kritiků pro styl vyprávění, úsečný jazyk i prostředí příběhu. “Je to pouť hrdiny, chlapce, který na cestu vyráží jen s uzlíčkem nervů a kabátem po dědovi. Musí do světa, aby hledal, a vrátit se domů, aby našel. Musí jezero přeplout, obkroužit a nakonec se potopit na jeho dno pro největší tajemství,” říká anotace knihy.

Maňákova Rubikova kostka je zase o mladém učiteli, jenž přijíždí do rodného města na oslavu dědečkových sedmdesátin a očekává, že v bytě svých rodičů najde idylu a ospalý klid. Místo toho se však o slovo hlásí tajnosti, zamlčované křivdy a vzpomínky, které i po letech vzdorují zapomnění. Román je oceňován pro propletení českých dějin s rodinnými osudy a vyzrálost a , i když za ním stojí mladý spisovatel.

010_bigÚnava materiálu Marka Šindelky pak vychází ze současné uprchlické krize. Píše příběh chlapce ocitajícím se v cizí zemi uprostřed Evropy, která v jeho očích vypadá jen jako systém plotů, dálničních nadjezdů, železničních koridorů a logistických skladišť. Šindelkovo dílo nadchlo pro svůj vytříbený jazyk, styl a básnické vidění, ačkoliv se jedná o prózu.

V minulosti v roce 2011 ocenění získal Tomáš Zmeškal za román Milostný dopis klínovým písmem (Torst 2008) a o tři roky později byla cena udělena Janu Němcovi za román Dějiny světla (Host 2013). V obou případech udělení ceny podpořilo překlady do evropských jazyků. Vyhlášení vítěze letos proběhne 22. dubna 2017 a k slavnostnímu ceremoniálu a předání ceny dojde 23. května v Bruselu. Zájemci o setkání s českým vítězem ceny budou mít tuto možnost například už v průběhu veletrhu Svět knihy v sobotu 13. 5. 2017 v 17:00.

Foto: archiv Biancy Bellové, nakladatelství Host a Odeon