Brit Awards 2018: Hvězdou se stal Storzmy, překonal Dua Lipu i Eda Sheerana

0
521
Ed Sheeran, Dua Lipa, Stormzy a Sam Smith

Nominace na Brit Awards ovládla Dua Lipa a Ed Sheeran. Oba ale převezl raper Storzmy, který získal cenu za britského sólového interpreta a za album roku.

Jack Whitehall, to je jméno moderátora, který provedl přímým přenosem. Rozhodně se nebál kontroverzních témat jako je brexit či narážka na věrné roztleskávačky Kima ze Severní Koreje, které přijely na Zimní olympijské hry do Jižní Koreje podpořit své sportovce. Ani zde ale nechyběl pocit sounáležitosti, podobně jako předvedly hvězdy na předávání Zlatých Glóbů. Bílá růže je to, co má značit, že všechny hvězdy podporují boj proti sexuálnímu zneužívání žen, které je teď tématem jedna v Hollywoodu, ale nejen tam.  Živý přenos z Londýna neodstartoval nikdo menší než Justin Timberlake, který nasadil laťku živých vystoupení hodně vysoko. I přestože se věnoval víc show a tanci než zpěvu, byl to zážitek. Doplnil ho Chris Stapleton a společně zahráli a zazpívali píseň Say Something.

První kategorii, britskou ženskou sólovou interpretku, vyhlásila zpěvačka Kylie Minogue a herečka Millie Bobby Brown. První nominaci proměnila Dua Lipa. „Děkuji svému týmu a rodině. Přeju si, aby bylo více ženských interpretek a ženských vystoupení,“ svěřila se zpěvačka. Druhým vystupujícím byl Rag´n´Bone Man se svým hitem Skin. Doprovodila ho Jorja Smith. Oba dva vsadili na sílu svých jedinečných hlasů a úžasné písně.

O vyhlášení další kategorie se postarala ženská kapela Little Mix a do ruky jí byla svěřena soška pro britského sólového interpreta. Mezi nabitou konkurencí v podobě Eda Sheerana, Rag´n´Bone Mana či Liama Gallaghera se překvapivým vítězem stal raper Storzmy. Raper proměnil první ze dvou nominací a i on děkoval své rodině a týmu.

Damien Lewis a Anna Friel byli ti, kdo vyhlašovali mezinárodní kapelu. Stali se jí Foo Fighters, kteří následně i na předávání zahráli. Kapela v čele s Dave Grohlem získala už pátou sošku z britských cen. “Jsme za tuto cenu velmi vděční, protože startujeme turné v Británii, která je naším druhým domovem,” svěřila se kapela. Ta si rozhodně s nějakým dress codem hlavu nedělala, nedělal jí problém přijít v džínách a tričku. O jedinečnou show se postará i Dua Lipa, která nastoupila jako první ženská interpretka na své vystoupení. Nechyběla taneční vystoupení s několika desítkami tanečnic a hit New Rules. Dua Lipa předvedla, proč získala tolik nominací na prestižní sošky a dostalo se jí za to zaslouženého aplausu.

Hned za Duou Lipu naskočil na pódium Ed Sheeran, který úplně otočil a zahrál píseň Supermarket Flowers. Ed, klavír, doprovodná kytara, sbor a tisíce světel, to vše přinesl jedinečnou atmosféru. Britský singl roku přišel vyhlásit král a královna talentových soutěží v Británii Emma Willis a Dermot O´Leary. Zaslouženě jej vyhrál Rag´n´Bone Man. Ani ten neřešil oblečení, ale z ceny byl evidenně dojatý. Což je k jeho velikosti a nepřehlédnutelnosti dojemné. Kendrick Lamar získal svou první Brit Awards v kategorii mezinárodní sólový mužský interpret.

 

Dua Lipa ani podruhé nevyšla na prázdno a stává se britským objevem roku. Na pódium vzala mladší sestru a bratra a nejenže jim vyznala lásku, ale děkovala všem za splnění snů. Mezinárodní sólovou ženskou interpretkou se stala Lorde, která ale kvůli turné nemohla dorazit. Liama Gallaghera uvedl dojemným úvodem a vzpomínkou na tragédii v Manchesteru, kdy po koncertu Ariany Grande zabil účastník dvaadvacet osob, člen Take That Gary Barlow. Gallagher vypadal, jak kdyby přišel do londýnské O2 arény na poslední chvíli. Se svlékáním kabátu si totiž rozhodně nedělal hlavu. Jeho Live Forever ale příšerný útok připomněl, jako kdyby to bylo jen pár dní a ne několik měsíců.

Modelka Hailey Baldwin a Luke Evans vyhlásili Gorillaz jako britskou kapelu roku. Na živém vystoupení nesměl chybět ani Sam Smith. Ed Sheeran proměnil nakonec jednu cenu, celkem očekávně si z rukou Roda Stewarta převzal cenu za globální hvězdu, vždyť s albem Divide prostě pobláznil svět. Cenu ale věnoval svému manažerovi, který stojí za jeho úspěchem. Kendric Lamar byl dalším vystupujícím, na začátku měl zřejmě technické potíže, ale jeho vystoupení sklidilo ovace.

Britští porotce talentové soutěže – Olly Murs, Jennifer Hudson a sir Tom Jones vyhlásili Harryho Styles za videoklip roku, který si odhlasovali sami diváci přímo během přímého přenosu. Styles ale zklamal fanynky a pro cenu si nepřišel ani nenahrál vzkaz. Očekávaným vystoupením byla i spolupráce Liama Paynea a Rity Ory, ta na sebe strhla pozornost i díky svému bílém body, které oblékla. Překvapením celého večera se stal raper Stormy, který získal druhou a nejdůležitější cenu večera. Cena za britské album roku a opět nabitá konkurence, tu ale přebil právě Stormzy, který je na ostrovech hvězdou. Také on uzavřel celý večer.