Ceny Czech Grand Design ovládla Liběna Rochová, do Síně slávy vstoupil Bořek Šípek

0
1788
Návrhářka Liběna Rochová a její kolekce Partitury.

Sobotní večer ve Stavovském divadle tentokrát nepatřil činohře ani opeře, ale udělování Cen Czech Grand Design, které vyhlašuje Akademie designu České republiky. Grand designérem roku 2015 byla titulována módní návrhářka Liběna Rochová za svou kolekci Partitury, uspěla i v kategorii Módní designer roku. Do síně slávy vstoupil in memoriam Bořek Šípek.

Ceny Czech Grand Design si kladou za cíl upozorňovat na mimořádné počiny v oblasti designu, zmedializovat je a pomoci tak konkrétním tvůrcům zprostředkovat spolupráci s partnery. Vítěze v jednotlivých kategoriích určuje široké spektrum odborníků. Výjimkou je Cena veřejnosti, ve které bylo možné hlasovat pro jednotlivé finalisty prostřednictvím webu nebo na výstavě v Národním technickém muzeu. Odnesla si ji značka Belda Factory za kolekci šperků Český ráj, která vyhrála těsně o jeden hlas.

Módní designerkou roku a absolutní vítězkou cen se stala návrhářka Liběna Rochová, jež získala napříč kategoriemi nejvíc hlasů. V minulosti byla nominována v cenách pětkrát. Tentokrát bodovala s kolekcí oblečení nazvanou Partitury, při jejímž vytváření se inspirovala obrazy Milana Grygara. Akademie Partitury ocenila za příklad autorské módy nepodléhající současným trendům.

Šperky Heleny Lukášové pro módní kolekci Denisy Nové.
Šperky Heleny Lukášové pro módní kolekci Denisy Nové.

Nejlepší designerkou šperku se stala Helena Lukášová za šperky představující zmenšené kopie částí těla příbuzných, které byly vytvořeny pomocí 3D tiskárny. Za produktový design bylo oceněno studio Olgoj Chorchoj a jeho svítidla TIM odkazující na filmový svět Tima Burtona a kapesní nože vyrobené pro značku Mikov. Tato sada luxusních nožů byla oceněna také za průmyslový designJakub Skokan a Martin Tůma ze studia BoysPlayNice se stali fotografy roku, vytvořili například snímky pro firmu Škoda Auto. Kategorie věnovaná grafickému designu vyzdvihla projekt TYPO 9010 – České digitalizované písmo 1990 – 2010, za kterým stojí Tomáš Brousil, Petra Dočekalová, Zuzana Lednická a Radek Sidun. Pražský obchod Nanovo byl označen obchodem rokuMarkéta Držmíšková a Petr Hák se zase mohou pyšnit další cenou pro objev roku. S úložným systémem Sequence a kolekcí porcelánu zazářili už na Designbloku. Síně slávy otevřela brány nedávno zesnulému architektovi a sklářskému mistrovi Bořku Šípkovi.

Ceny pro letošní vítěze navrhlo studio Dechem, jmenovitě Michaela Tomišková a Jakub Janďourek. Jedná se o skleněné objekty, ve kterých je zatavená ampulka s vůní. O podobě příštích cen rozhodne právě letošní vítězka Liběna Rochová, která na její realizaci získala sto tisíc korun.

Foto: archiv Liběny Rochové a Karin Zandrick