České hudební objevy roku 2015 podle redakce Culture Times, 1. část

0
3611
Slza

Říká se, že hudba v České republice se už několik let nevyvíjí, stagnuje a nejposlouchanějšími interprety jsou u nás Karel Gott nebo Kabát. To, co každý poslouchá, je jen věc jeho vkusu, my vám ale přinášíme prvních pět jmen hudební scény, která podle naší redakce v roce 2015 zabodují.

Slza

O této dvojici kluků – zpěvákovi Petrovi Lexovi a kytaristovi Lukášovi Bundilovi – jsme vás už informovali v předchozích článcích, přesto se jejich kariéra bude rozvíjet především v tomto roce. Jasným důkazem je singl Lhůta záruční, který se stal nejhranějším singlem v rádiích a zatím je jedinou známou písní kapely. Druhý singl by měl vyjít během následujících měsíců a je jedním z nejočekávanějších. Slza se chystá i na koncertní pódia a svůj veškerý čas teď tráví ve studiu, kde připravuje debutové album. Kluci mají velkou fanouškovskou základnu i díky Petrově další činnosti, youtube kanálu Hoggy, kterým nadchl slušnou řádku diváků. Ti pak celkem přirozeně začali fandit i Slze. Důkazem jejich věrnosti jsou i dvě nominace na ceny Žebřík, které se předávají pod hlavičkou portálu iReport.cz 13. března v Plzni.

Rituály

Zapomeňte na A Banquet, teď jsou tu Rituály – nový projekt dvou bývalých členů dnes již neexistujích A Banquet, kteří se rozešli minulý rok v srpnu. Baskytarista Michael Vácha a bubeník Richard Spilka dali hlavy dohromady a vytvořili kapelu, která chce oslovit publikum českými texty a která se ubírá rockovějším směrem než jejich předchozí skupina. V těchto dnech jim vychází první singl Přímeří, jehož producentem se stal mimo jiné i hudebník Boris Carloff, který se podílel i na debutovém albu A Banquet. „Píseň Příměří je o neshodách ve vztahu, o věčných rozchodech a následném udobřování. Celé jsme to pojali jako paralelu k válce a jako odraz celkového dusna, co teď ve světě panuje,“ přibližuje singl Michael, který se coby frontman ujal i mikrofonu. Pozice kytaristy se chopil Richard a kapelu ještě doplnili klávesista Marek Palas a bubeník Tomáš Blažík. Rituály na jaře vyrazí na plánované mini tour s další novinkou na hudební scéně.

Smrtislav

Tím je čerstvý vítr z tvorby baskytaristy Tuxeze z kapely Sunshine, nad jejíž koncem je dnes již jasno. Tuzex, který se ujal zpěvu, si tak založil novou partičku Smrtislav, kterou doplnil kytaristou Jakubem Zachovalem, baskytaristou Tomášem Jungvirtem a bubeníkem Michalem Machem. Pokud vám tato jména něco říkají, není se čemu divit; Smrtislav není jejich první hudební zkušenost. Kapela během svého krátkého působení vydala dva singly, 2 000 000 světelnejch let a V noci se mi zdálo a společně s Rituálama vyrazí na koncertní tour. Na programu je Plzeň (4. března), Praha (5. března), Brno (11. března) a Kladno (11. dubna).

Light & Love

O skupině Johny Said The Number se říkalo, že bude následovníkem dnes již neexistujících Charlie Straight. Parta tří kluků se ale nakonec rozpadla a vypadalo to, že talentovaní muzikanti si půjdou každý svou cestou. Bratři Jan a Lukáš Balcárkovi se naštěstí hudby nevzdali a pokračují v novém uskupení Light & Love. Naposledy pustili do světa singl Blueberry Sky a nedlouho poté byli slyšeni v mnoha českých rádiích. “Bráchové Balcárkové jsou nejen skvělí interpreti s naprosto dokonale sladěnými dvojhlasy, ale zároveň také velmi zdatní producenti a to už ve svém velmi útlém věku,” komentuje kapelu Majkláč, zakladatel hudební stránky Bandzone. Dva kluci z Nového Jíčína zaujali i své starší kolegy. Na jarní tour vyjíždějí jako předkapela skupiny UDG a Xindla X a fanoušci je budou moci poznat v celkem šesti městech a na sedmi koncertech.

Mirai

Další tříčlenná skupina, kterou s předchozí kapelou spojuje nejen počet členů, ale i místo vzniku, Nový Jíčín, jenž je na nové talenty zřejmě dost bohatý. Poprocková parta si svůj název vypůjčila od svého frontmana Miraie Navrátila, jehož kořeny dosahují až do Japonska. Mirai, stejně jako dnes již známá skupina Nebe, spolupracují s Richardem Krajčem z Kryštofů, který skladbu Dools In the Factory vybral do filmu Křídla Vánoc a fanouškům kluky představil na tour Inzerát 2014. Mirai a Light & Love jsou ale propojení ještě víc, Honza Balcárek totiž s kapelou aktivně spolupracuje. Kapela sází na české texty a na rychlé a úderné melodie. První singl v rádiích je píseň Dítě robotí. “V písni Dítě robotí nejde o převratně novou věc. Nicméně si myslím, že je aktuální a mě samotného se velmi dotýká v životním rozhodování. Sám se ocitám na rozcestí, kdy je třeba dělat velká rozhodnutí. To je jedna z hlavních myšlenek, která mě vedla k tomu napsat o tom písničku,“ říká Mirai Navrátil.