České lvy opanoval Masaryk, sošku má i Jiří Bartoška a Eva Zaoralová

0
758
Jiří Bartoška a Eva Zaoralová převzali cenu za mimořádný přínos z rukou Marka Ebena.

První březnový víkend již tradičně patří předávání filmových cen Český lev. Letošní rok, který byl již 24. ročníkem, byl za největšího favorita považován film Masaryk v hlavní roli s Karlem Rodenem. Status favorita potvrdil a získal tak rekordních dvanáct sošek. Za sebou tak nechal filmy jako Nikdy nejsme sami, Já, Olga Hepnarová nebo Rodinný film.

Film Masaryk v režii Juliuse Ševčíka byl už od začátku letošního ročníku považován za velkého favorita. Není to jen silný příběh o synovi prvního českého prezidenta, ale i díky skvělým výkonům hereckých osobností, které se ve filmu ukázaly, kvalitní počin. Dominuje jim samozřejmě Karel Roden v hlavní roli a Oldřich Kaiser jako prezident Beneš. S počty nominací nezaostali ani další snímky. Jednalo se především o Anthropoid, Rodinný film, Nikdy nejsme sami či Já, Olga Hepnarová. Cen se ale nedočkal žádný jiný film než Masaryk a Já, Olga Hepnarová. Klára Melíšková získala za výkon matky Olgy cenu v kategorii vedlejší ženský herecký výkon a Michalina Olszanská za hlavní roli rovněž ve filmu Já, Olga Hepnarová. Nejlepším dokumentem se stal Normální autistický film. Televizní tvorbu opanovala Pustina jako nejlepší dramatický televizní seriál a Zločin v Polné jako nejlepší televizní film nebo minisérie.

Ostatní ceny získal právě film Masaryk. Karel Roden za hlavní mužský herecký výkon a Oldřich Kaiser za vedlejší roli. A zatímco Karel Roden poděkoval velmi stručně a řekl jen “Děkuji všem”, Oldřich Kaiser si předávání užíval a se svou soškou sehrál i vtipnou scénku, která pobavila všechny přítomné diváky. “To to trvalo. Konečně ho držím v ruce, konečně ho tedy mám. Budeš doma se mnou,” vtipkoval herec. Za kameru byl oceněn Martin Štrba, za střih Marek Opatrný. Za zvuk se cena dostala k Viktoru Ekrtovi a Pavlu Rejholecovi. Za hudbu cenu získali Michal Lorenc a Kryštof Marek, kostýmy Katarína Štrbová Bieliková, masky Lukáš Král, scénář Petr Kolečko, Alex Koenigsmark a Julius Ševčík a scénografii Milan Býček.

Karel Roden byl oceněn za hlavní roli ve filmu Masaryk,
Karel Roden byl oceněn za hlavní roli ve filmu Masaryk.

Pro sošku za režii si došel Julius Ševčík a producent Rudolf Bierman za cenu pro nejlepší film. “Já jsem nejvíc vděčný za to, že mi cenu odevzdala Eva Zaoralová a Jiří Bartoška. Dostat s nimi to ocenění je mimořádná čest,” řekl Bierman při děkovné řeči. Eva Zaoralová a Jiří Bartoška si pár minut před ním za ovací celého Rudolfina došli pro cenu za mimořádný přínos, především za filmový festival v Karlových Varech. “Ty ceny my přebíráme v zastoupení za celý tým, který karlovarský festival dělá,” řekl Bartoška, který společně se Zaoralovou filmový festival před 24 lety obnovil a díky kterým se na něj dnes sjíždějí hvězdy a návštěvníci z celého světa.

Foto: archiv festivalu