Dekadentní kabaret IAMX si podmanil Rock Café i podruhé

0
711
Sammi Doll a Chris Corner.

Chris Corner se svým sólovým projektem IAMX se k nám vrací pravidelně a netají se tím, že Prahu má rád. Ostatně show v Roxy, která se konala před rokem, označil značně vyřízený jako snad nejlepší koncert své kariéry. V rámci propagace alba Everything is Burning se tentokrát IAMX rozhodli Prahu navštívit hned dvakrát, zato v malém prostoru Rock Café 6. a 8. listopadu.

První koncert dle ohlasů médií i fanoušků vyšel na jedničku. Většina lidí si vybrala právě jej, a tak zatímco první zastávka IAMX v Praze byla vyprodaná, úterní akce byla komornější. Od druhé půlky sálu byli návštěvníci rozprostřeni po prostoru v malých skupinkách, takže by se s trochou nadsázky do klubu vešla další polovina lidí. Koncertu to ale nijak zvlášť neuškodilo, publikum se nenechalo zahanbit.

Chris Corner, vokalistky a multiinstrumentalistky Janine Gezang a Sammi Doll a bubeník Jon Siren mu to totiž nedovolili. Show odstartovali něco po půl deváté, čemuž mohli návštěvníci té nedělní tiše závidět. Bledý Chris vybaven obří čelenkou z černých per už s první No Maker Made Me rozjel atmosferický večírek, jehož nejsilnějším článkem byl a vždycky bude Chrisův autentický vokál. V Happiness tlumený, v Everything is Burning rozrušený, v You Stick it in Me zas až ukňouraný, aby v další Spit it Out ukázal svoje hloubky, ačkoliv studiová verze říká, že by měl být položený výš. Chris jednotlivými písněmi proplouval a první řady pravidelně obšťastňoval svým dotykem. Vokalistky si koncert očividně také užívaly, i když pár zbytečných klišé jako “Prague, I love you” zaznělo. Přesto se nejednalo o koncert podle šablony.

Rock Café si v úterý užilo všechny podoby interpreta, nad kterým už se pomalu vznáší aura kultu. Krásně to ilustroval zvolený setlist, jenž byl jakýmsi průřezem tvorby IAMX, přesto to donutilo člověka zamyslet se nad otázkami jako: Kde jsou všechny hity? Má vůbec IAMX něco jako hit? A nejsou hitovky vlastně všechno? Je vlastně v setlistu něco, co nemám tolik rád/a? Ať už by Chris a spol. zahráli jako přídavky jiné skladby než I Come with Knives, Bring me back a Dog nebo This Will Make You Love Again, vždy by to uspokojilo všechny přítomné. Esence IAMX totiž ten večer procházela úplně vším a ono očarování věcí je jedním z důvodů, proč se na IAMX bude chodit kamkoliv a kdykoliv.

Foto: Tomáš Klíma