Desku Marka Ztraceného pokřtili Marta Jandová a Michal Malátný

0
947

Podzim je každoročně oblíbeným obdobím pro vydávání nových desek. Potenciálním dárkem pod stromeček může být i nové album Marka Ztraceného Pády, které se na pultech obchodů vyhřívá měsíc. Ztracený s kapelou v rámci její podpory vyjel na Křest Tour 2015, které zahájil 19. 11. v Ostravě. Pražskou zastávku v Retro Music Hall využil i k charitativním účelům, kdy se rozhodl rychlomalbu, která vznikla přímo před zraky návštěvníků koncertu, věnovat tomu, kdo pošle nejvíce pohádek dětem v nemocnicích.

Ztracený koncert zahájil tradičně, a to svým prvním a největším hitem Ztrácíš, jinak čerpal hlavně z nové desky Pády, která vyšla na konči října letošního roku a kterou se s kapelou chystal v průběhu večera pokřtít. Zazněl tak titulní singl Pády, Povolání syn, O pravdě, Ztraceného nejoblíbenější Víš lásko, Stává se to i v lepších rodinách či Snad se něco stane, která celé album uzavírá.

Z desky V opilosti z roku 2012 slyšel do půlky zaplněný prostor pražské Retro Music Hall písně Sex s ex, V opilosti či Káva a sex. Právě tento duet Ztraceného s Martou Jandovou do té doby vlažné publikum rozproudil. Jandová se společně s Michalem Malátným stala kmotrou nové desky, již přirovnala k právě narozenému dítěti: ,,Jelikož to je absolutní novorozenec, co pořád křičí a potřebuje hodně přebalovat, tak mu přeju, aby se co nejdřív osamostatnil, aby rostl hlavně ve vašich srdcích, prostě aby ta deska byla úspěšná, aby se líbila a abyste ji všichni dávali všem k Vánocům.” Malátný se k přání připojil a zdůraznil, že vydání alba je i přes dnešní digitální dobu pro muzikanty i nadále důležitým milníkem: ,,V životě kapely je vydání desky důležitý, ať je trh na tom, jak chce. My ti, Marku, přejeme, aby tvoje písničky dělaly lidem radost stejně jako nám.” Po křtu zazněla již zmíněná Káva a sex, kterou ale na přání Jandové museli opakovat, protože se jí nelíbilo, jak si dívky v přední řadě píseň neužívají, protože se soustředí na její natáčení na telefon.

Kromě vlastního reportoáru sáhl Ztracený s kapelou i do jiných vod, s Malátným si střihl hit Každý ráno od Chinaski či dokonce Nafrněnou Báry Polákové, kterou doprovázel velký aplaus publika. V druhé polovině koncertu nechyběla ani obligátní kytarová a baskytarová sóla, Ztracený si sám zahrál na bubny a na kytaru, i když se nejjistěji cítí za klávesami. Přídavky byly dva, po nich jako překvapení následoval poslední cover Na ptáky jsme krátký z filmu Šakalí léta v podání kytaristy Jakuba Lenze.

Po koncertě se Ztracený odebral do backstage, kde Culture Times sdělil své dojmy z koncertu. Svěřil se, že s kapelou nejsou moc zvyklí na velké kluby, takže měl z atmosféry chvíli obavy a nemohl se do hraní dostat. Zároveň pak vyvrátil informaci o tom, že nahrál album na jeden zátah, výsledný proces byl podle něj složitější. Zpěvák přiznal, že při psaní textů čerpal i ze své vlastní zkušenosti, což se projevilo například v písních O pravdě či Stává se to i v lepších rodinách, jež naživo funguje velice dobře. Po čase stráveném v zákulisí Ztracený s Jandovou potěšil fanoušky v sále, kde se ochotně podepisovali a fotili.

I přes vlažný začátek ze strany publika se tak jednalo o vydařený večer, který kazily jen příliš hlasité bicí. Ztraceného s kapelou čekají v rámci Křest Tour 2015 ještě dvě zastávky, konkrétně 4.12. v Plzni a 9.12. v Brně.

Foto: Blahy