Diváckou cenu festivalu Jeden svět získal docu-thriller Virunga

0
1208
Z filmu Virunga

Film Virunga, docu-thriller o gorilách horských, které byly chyceny uprostřed války v Demokratické republice Kongo, získal od diváků a divaček festivalu Jeden svět nejvíce hlas. Odvezl si tak z vyhlášení výsledků ve středu 11. března z Prahy Diváckou cenu Nadačního fondu AVAST. 

Vítězný film, jenž byl v diváckém hodnocení Jednoho světa ohodnocen známkou 1,14 v divácké kategorii, natočil režisér Orlando von Einsiedel. Výjimečný docu-thriller získal také letošní nominaci na Oscara a jeho výkonným producentem byl Leonardo DiCaprio.

Dokument ukázal vleklý konflikt v Demokratické republice Kongo v novém světle a formou vyprávění může směle konkurovat hraným dobrodružným filmům. V centru dění je útulek pro téměř vyhynulé gorily horské, poslední žijí právě v oblasti národního parku Virunga. Ten ovšem kromě ozbrojených skupin ohrožuje ještě britská firma, která zde plánuje těžit ropu. Když povstalci zahájí ofenzivu, ocitá se pod palbou nejen vše, co se odvážná skupina strážců parku pokouší chránit, ale také filmový štáb.

Na druhém místě se v Divácké ceně Nadačního fondu AVAST se známkou 1,18 umístil dokument Bryna Evanse Hiphop-erace o skupině novozélandských seniorů, kteří se rozhodnou zúčastnit známé hiphopové taneční soutěže. Třetím nejlepším filmem publikum zvolilo rumunský dokument Toto a jeho sestry od Alexandera Nanau. Získal známku 1,25.

V ostatních kategoriích hlasovala hlavní porota, která udělila Cenu za nejlepší film Podobě ticha, který se vrací k tématu genocidy v Indonésii v 60. let. Nejlepším režijním počinem se stali Demokraté, Cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv, putuje filmu Ti, kteří řekli ne. Zvláštní ocenění získal snímek Mě neumlčí a Zvláštní uznání Tichá inkvizice. Porota Českého rozhlasu udělila cenu za kreativní využití hudby a zvuku v dokumentárním filmu Královně ticha. Studentská porota pak vybrala dokument Bojovníci ze severu. Více o oceněných filmech se dozvíte na stránkách samotného festivalu. Jeden svět navštívilo v Praze téměř 30 000 diváků a divaček. Po skončení pražské části se festival přesouvá do dalších 33 měst České republiky a do Bruselu.

Podoba ticha
Podoba ticha

Foto: FB Virunga a www.jedensvet.cz