Do Země Nezemě za Hughem Jackmanem a možná ještě dál

0
1030

Pan je další z adaptací známé knižní série Peter Pan z pera anglického spisovatele, novináře a dramatika Jamese Matthewa Barrieho. Tentokrát se podíváme do doby, kdy Peter Pan není ještě žádný Pan, ale zkrátka jen Peter, chlapec vyrůstající v sirotčinci, který se do Země Nezemě dostane víc omylem než úmyslně. Příběh o tom, kým ve skutečnosti malý Peter je a jak se z něj stane Pan, kritika při jeho uvedení do kin pořádně sepsula. Je to vážně takový brak?

Režisér Joe Wright má zřejmě hodně rád filmové adaptace knih (Anna Karenina, Pokání, Pýcha a předsudek). Jeho poslední počin je výjimkou snad jen v jediném – oproti uvedenému výčtu Pan u kritiků značně skomírá. Joe nám v hlavní roli Petera představil Leviho Millera, pro kterého byla role debutem. Joe jen těžko mohl najít vhodnějšího chlapeckého herce. Levi se své role zhostil naprosto úchvatně a přesvědčivě v ní dokázal skloubit rošťáctví, odhodlání i strach plynoucí z očekávání.

Klasické vypravění o Peterovi Panovi je ve své podstatě plné nadsázky. Peter Pan je zkrátka rošťák, který kapitána Hooka svými naschvály dohání k šílenství, přičemž sám Hook není nijak zvlášť velkým záporákem. Tohoto scénáře se Wright drží, a ačkoliv je od pohledu jasné, že Černovous (Hugh Jackman) rozhodně nebude žádný klaďas, jedná se i tak o vcelku groteskní postavu. Ve své roli vás pak Hugh docela rychle přesvědčí, že není jen rozzuřená hora svalů z X-menů s podivným účesem a drápy z adamantia. Příběh celkem svižně a komicky obohacuje kapitán Hook  (Garrett Hedlund) spolu se Samem Smiegelem (Adeel Akhtar). Pamatujete-li si Spielbergova Hooka, jejich přítomnost i ztvárnění pro vás bude vítaným překvapením. Romantiku, akci a mírnou dávku mystéria pak zaštiťuje postava krásné princezny Tiger Lily v podání úchvatné Rooney Mara.  Jen víly Zvonilky si užijeme poměrně málo.

Pan je příběh, kterým vyprávění o chlapci, jenž se bál vyrůst, nekončí, ale teprve začíná. Pokud byl Spielbergův Hook příjemnou, vesměs rodinnou komedií, jenž nabízela nevšední pohled na postavu poněkud zestárlého Petera Pana (Robin Williams), tak Wright svým dílem příběh posouvá do úplně nové roviny. Ve světě, kterému vládnou nejrůznější – a zejména pak ty seriálové – adaptace superhrdinů, ve kterých se dozvídáme o jejich alternativních osudech, se vyprávění o Peteru Panovi pomalu staví mezi ně. A pokud jste fanoušky volných adaptací plných podivných přátelství, tak natáhněte papuče, pohodlně se usaďte a pusťte si Pana. Protože za to zkrátka stojí.

SHARE
Previous articleDavid Bowie – nezapomenutelná legenda
Next articleAlan Rickman: Ten, co hrál padouchy
Nela má za sebou vystudovaný magisterský obor Teorie a filozofie komunikace na Západočeské univerzitě v Plzni. Zkušenosti posbírala všude možně - od vlastního blogu, přes stáž v Nestlé v brand marketingu až po psaní a správu sociálních sítí pro culture-times.cz. Je to právě ona, kdo pro vás píše všechny ty filmové recenze a pečlivě sleduje kulturní dění v Plzni a jejím okolí. Na fulltime hnízdí v Proseo Media, digitální komunikační agentuře, kde má na starosti obsahový marketing.