Ed Sheeran přivezl britský šarm, v Praze rapoval i předčasně slavil narozeniny

0
1487
Ed Sheeran oslnil Prahu.

Do Prahy dorazila poprvé britská hvězda, zpěvák a textař Ed Sheeran, jehož vystoupení bylo přesunuto kvůli vyprodání z Fóra Karlín do větší Tipsport arény, která byla pár dní před koncertem opět vyprodaná. Zpěváka podpořil jekot a aplaus fanoušků, na pódiu zářil dvě hodiny jen s kytarou a mikrofony.

Koncert nadějného textaře a muzikanta Eda Sheerana byl bezesporu velkou událostí. Dokazoval to i fakt, že Sheeran měl původně vystupovat v novém prostoru Fóra Karlín, kvůli obrovskému zájmu byl ale přesunut do většího, ale staršího prostoru Tipsport Arény v pražských Holešovicích. Se zvukem měl ze začátku problém předskokan, britský zpěvák Ryan Keen. Ten jakoby svému úspěšnějšímu ostrovnímu kolegovi z oka vypadl, hlasově si byli oba dva velmi podobní a Keen vystupoval také jen s kytarou a doprovodným bubeníkem. Zpěvák navnadil natěšené fanoušky i coverem Uptown Funk od Bruno Marse. Pak už přišla řada na britskou superstar.

Ryan Keen. Foto: Barbora Turková
Ryan Keen. Foto: Barbora Turková

Ed Sheeran začal překvapivě přesně v půl deváté, jak bylo v plánu a strhl na sebe veškerou pozornost. Na pódiu byl sám, střídal tři kytary, dva mikrofony a řadu odposlechů a jiných krabiček. Přestože v jeho soundu dominují písničky o lásce, hala skákala, křičela a zpěvákovi dokazovala, proč by se do České republiky měl vrátit a že věrných fanoušků tu má dostatek. Vystačil si opravdu s málem, během koncertu rapoval, skákal po pódiu a při písničce Bloodstream lidé mávali nad hlavou rukama jako při vystoupení hiphopové hvězdy. Během chvilky dokázal zase zvolnit a rozvibrovat halu baladami, hobití I See Fire, nekonečně dlouhou Give Me Love nebo megahitem Thinking Out Loud. Atmosféru dokresloval i dav, který hltal každé zpěvákovo slovo a překvapil ho, když mu začal zpívat Happy Birthday, přestože Sheeran své dvacátéčtvrté narozeniny slaví až o pět dní později. “Máme ještě pět dní. Ale dobře, předstírejme, že je to dneska,” smál se. Závěrečná hitovka Sing zněla ještě o hodně později v dopravních prostředcích a osobně jsem si britskou hvězdu zamilovala ještě víc.

Na tomto koncertu fungovalo naprosto všechno. Sheeran zní live úplně stejně jako z desky, a přestože mu občas přeskočil hlas, byly to momenty, které dokazovaly jeho lidskost. I když měl za sebou projekci, nepotřeboval vytvářet show s obrovskými efekty, které v dnešní době občas přehlušují hudební vystoupení samotných interpretů. Britovi stačili pouze kytary, jeho úspěšné písně, oddaný dav a především již zmíněná lidskost a sympatické vystupování, které dokázaly už třeba to, že všechno začalo načas a nemuselo se na nic dlouho čekat. Ukázal, že si právem zasloužil nominace na Grammy a Brit Awards a že jsme měli štěstí, když jsme ho zastihli ve vrcholné formě. Ačkoliv to může znít jako klišé, můžeme jen doufat, že se sem brzy přijede podívat znova.

Foto: Barbora Turková