Fantastická zvířata jsou hlavně fantastická komedie

0
1334

Zapomeňme na Harryho, Voldemorta, temnou atmosféru a hlavně Anglii. Mlok Salamandr nás se svým tajemným kufříkem zaveze do předválečného New Yorku. 

Fanouškům fantazijního světa Harryho Pottera zajisté neunikla žádná z Rowlingových knih vydaných právě na tohle téma. S knihou Fantastická zvířata a kde je najít od tajemného Mloka Salamandra (Eddie Redmayne) tomu nebude jinak. Knížka je v podstatě seznamem všech prapodivných zvířat z pera smyšlené postavy, která zasvětila jejich zkoumání podstatnou část svého života. O samotném autorovi se toho v knize příliš nedovíme. Nelze tedy přímo mluvit o filmové adaptaci. Nicméně cílem snímku je odtajnit identitu Mloka Salamandra a představit nám první z jeho dobrodružství.

Ocitáme se v roce 1926 v New Yorku, v němž platí zcela jiná pravidla, než jsme byli doposud zvyklí. Kouzelnický svět se otřásá v základech po útocích temného černokněžníka Gerrelta Grindewalda. Toho, jehož známe zejména z posledních dílů Harryho Pottera jako vlastníka bezové hůlky. Škody, které se mu podařilo napáchat jsou natolik silné, že kouzelnickému světu hrozí odhalení. Nejen z tohoto důvodu jsou ve státech zakázaná jakákoliv kouzelnická zvířata. Mlok Salamander se svým kufříkem plným podivných potvůrek si na svůj výlet nemohl vybrat lepší dobu. Není snad ani potřeba zmiňovat, že pár těchto srandovních bytůstek Mlokovi uteče.  Krom toho mu cestu zkříží mudla Jacob Kowalski (Dan Fogler) a aktivní bývalá bystrozorka toužící získat svůj post zpět Propertina (Tina) Goldstein (Katherine Waterson). Uprchlá zvířátka navíc velmi dobře poslouží hlavnímu záporákovi Percivalu Gravesovi (Colin Ferrell) jako záminka k falešnému obvinění Mloka a Tiny, zatímco sleduje své cíle při hledání mladé čarodějky, která svou nezměrnou sílu ze strachu skrývá a vytvoří tak obscurus. Velmi silnou a temnou energii síly, která likviduje město a nepřátele.

Na filmu se přímo scenáristicky podílela J. K. Rowling, zklamání tedy rozhodně nečekejte. První díl z chystané série představila fanouškům způsobem jím vlastním – pohádkový svět s nadsázkou a humorem. A stejně jako u Kamene mudrců se ani tady nenechte zmást padouchem, kterého nám Rowlingová servíruje přímo pod nos. Ten pravý na vás čeká až v samotném závěru. A vězte, že počkat si na Johnyho Deppa se vyplatí. Je hvězdný i ve svých pár minutách, které ve snímku stráví. Doufejme tedy, že se mu s dalším pokračování povede vystoupit z nezmaru, jenž jeho poslední filmy a role doprovází. Zároveň je zde také předzvěstí toho, že velké věci na nás teprve čekají. Režijně se snímku ujal David Yates. Ten má na svém kontě poslední čtyři “potteroviny”. V čarodějném světě vykouzleném Rowlingovou je tedy jako doma. Právě díky této unikátní spolupráci Rowling-Yates si fanoušci Harryho Pottera zaručeně přijdou na své.

Kromě filmových efektů, předchozích zkušeností se světem Harryho Pottera a jménem, které si “potteroviny” vydobyli, sází film i na herecké výkony a nabízí opravdu skvosty. Nenechte se tedy zmást tím, že jako jediné známé jméno se jeví Colin Farrell (Humr, V mysli vraha, Zimní příběh). Přesto, že filmy, v nichž za posledních pár let účinkoval, balancují na pomezí průměrnosti, zastával v nich často velmi zajímavé charaktery. Percival Graves Colinovi nesmírně sluší už jen díky zvláštnímu charizmatu, jenž z Colina přirozene vyřazuje. To jeho role staví do pozice mezi padouchem a chlapem, který se na konci dne vždy rozhodne správě. V divákovi tak jeho role vyvolávají mírně napětí. Nejinak je tomu i zde. Škoda jen, že v dalších dílech se s ním již zřejmě nesetkáme. Hlavní roli si střihnul sympatický a oscarem oceněný Eddie Redmayne (Dánská dívka, Jupiter vychází, Teorie všeho).  Jeho role stydlivého badatele žijícího ve stínu vlastního bratra mu jde skvěle. Na straně jedné je Mlok nesmělý a pokorně vyhlížející zrzek, na straně druhé  je neohroženým hrdinou, jenž pro záchranu kouzelných tvorů udělá cokoliv. Opomenout však nelze Ezru Millera v jeho roli Credence Barebonea. Role emočně zlomeného, nevyrovnaného podivína zvládá na jedničku a s přehledem zastiňuje své kolegy. Vzhledem k tomu, že se jedná o nového Flashe, máme se zajisté na co těšit. Do dámských rolí tvůrci obsadili poměrně neznámou Katherine Waterson (Královna země, Milenci těch druhých, Steve Jobs)  a Alison Sudol (seriál Ztracená archa). Zejména Alison je ve své roli naivní Queenie Goldstein naprosto rozkošná.

Fantastickým zvířatům nic nechybí ani nepřebývá. A ačkoliv tvůrci divákům představili poněkud jinou stránku čarodějného světa, bezesporu nakročili správnou nohou. Pokud tedy nemáte plány na víkend, je nová rowlingovina tím pravým.