Festival Malá inventura zve na nové divadlo i svěží vítr mladých talentů

0
1246

Divadelní festival Malá inventura otvírá letos již třináctý ročník. Festival patří již tradičně k zásadním událostem mezi divadelními akcemi v České republice. Zúčastní se ho více než 50 zahraničních i regionálních promotérů a bude představen výběr toho nejlepšího na poli nového divadla za rok 2014. Festival probíhá od 19. do 25. února a bude se konat na deseti různých místech v Praze. Soutěžit s námi můžete i na jedno představení. 

Třináctý ročník festivalu se nese ve znamení mimořádně kvalitní produkce současného divadla i bohatého doprovodného programu. Cílem festivalu je představit umělce a projekty zahraničním a regionálním návštěvníkům a dostat tak umělce do širokého povědomí. Centrem dění se stane festivalové HNÍZDO ve Veletržním paláci, kde se uskuteční i několik vystoupení. HNÍZDO je relaxační zónou celého festivalu a je obohaceno o doprovodný program pro děti nebo o sněhový kopec. Tento rok je téma prostoru performing arts severských zemí a ústřední instalaci tedy tvoří právě kopec plný umělého sněhu. Malá inventura se v prostoru HNÍZDA uzavře vystoupením projektu Hičhaikum umělce Jana Kunzeho, který zde představí performing art Hlavně nepanikař.

Další výjimečné představení je Vadí nevadí v divadle Archa, které představuje město Kostelec nad Ohří a jeho obyvatele. Vadí nevadí je projekt dokumentárního divadla a představuje tak divadlo v cela jiné formě než ho známe, na programu je 23. února. Kombinace baletu, opery a hudebního koncertu představuje dílo Svěcení jara od ruského hudebního skladatele Igora Stravinskije. Vynechat byste neměli ani Studio Hrdinů a jeho program. Jeden z nich je Říše zvířat, příběh herců z muzikálů, kteří hrají v maskách a nikdo tedy neví, jak doopravdy vypadají.

Hičhaikum Projekt. Foto: Andrea Sovová
Hičhaikum Projekt. Foto: Andrea Sovová

Představení GOG a Studio Alta je jedna z dalších možností, kam můžete po sedm festivalových dní vyrazit. GOG je autorské představení inspirováno knihou GoG, které patří k jednomu ze tří představení, které reprezentují mladou krev. “Letos dáváme šanci třem studentům uměleckých škol, kteří mají těsně po studích, aby se dostali mezi širokou veřejnost. O tato představení je mezi zahraničními návštěvníky největší zájem,” komentuje situaci ředitelka festivalu Adriana Světlíková. Studio Alfa si navíc pro návštěvníky přichystalo překvapení. Po jednom z večerních představení představí čtyři nové haly, které budou sloužit jak široké veřejnosti, tak profesionálním umělcům.

Vadí nevadí. Foto: Petr Salaba
Vadí nevadí. Foto: Petr Salaba

Studio Alta se nechce zaměřovat na určitou skupinu lidí, ale přilákat různé typy, jak matky s dětmi, tak seniory, tanečníky, výtvarníky nebo muzikanty. Zároveň si klade za cíl podporu mladých talentů a vzdělávání nové generace. Posledním horkým tipem je experimentální prostor NoD a představení Němy, které otevírá téma nezařaditelnosti do společnosti a hraje se 25. února. Dílo je vytvořeno speciálně pro NoD a jedná se o tzv. one man show, na scéně se představí pouze jeden umělec.

Protože Culture Times podporuje celou filozofii festivalu, uspořádali jsem pro vás speciální soutěž. Soutěž o dvě vstupenky na představení Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát No. 16, které se uskuteční 19. února od 16 hodin ve Studiu Hrdinů. Šestnácté pokračování divadelního cyklu mapuje další setkání začínajícího básníka Lipníka s jeho duchovním vzorem, jménem starej Hermann Schlechtfreund.

Soutěžní otázka: Autorem vizuálu letošního roční festivalu Malá inventura je David Kakalík, jaké zvíře je jeho hlavním motivem?
A) Kuře B) Netopýr C) Prase

Své odpovědi posílejte na email redakce@culture-times.cz do 13. února 23.59. Nápovědu najdete na našem hlavním obrázku.