Festival Okoř sází na rodinnou atmosféru plnou hudebních zážitků

0
1935
Ewa Farna s kapelou.

Léto se pomalu blíží ke konci a s tím i letní festivaly. Ty největší, Rock for People, Benátskou či Colours of Ostrava už máme za sebou, do popředí se tak s koncem léta dostávají především ty, které trvají jen jeden den. Přesně takový je i Festival Okoř v podhradí hradu Okoř, který navštívili například Ewa Farna, David Koller, Jelen, Mandrage či Tata Bojs. Nebyla nouze o pohodovou atmosféru, letní teploty a hlavně několik hodin dobré muziky.

Na hradu Okoři se konají hned dva festivaly. Okoř se šťávou probíhá v květnu, kdežto sklonek léta, předposlední víkend v srpnu, patří jednodenní akci Festival Okoř. Jedná se o víceméně rodinný festival, na kterém si své najdou dospělí, ale i děti. Právě ten, kterého milují děti, ale i dospělí (ti možná ještě víc), je Jaroslav Uhlíř, který zahrál i na Okoři a necelý hodinový set tak patřil filmovým a televizním pohádkám, které milují všechny generace. Princové jsou na draka, Ať žijí duchové, Tři veteráni nebo Lotrando a Zubejda. To je jen malý výčet pohádek, ke kterým Uhlíř dělal hudbu a jejichž největší hity zahrál i na Okoři. Uhlíř si získal všechny a není potřeba zmiňovat, že právě on hodně dopomohl k vytvoření příjemné atmosféry.

Celý festival ale odstartovala zpěvačka Ewa Farna. O té se mluví nejen v souvislosti s jejím velkým koncertem ku příležitosti deseti let na scéně, ale také kvůli odchodu od Leška Wronky z Lewronu. Ewa působila společně s celou kapelou velice uvolněně. Nezahrála svůj první velký hit Měls mě vůbec rád, zato fanouškům představila aktuální novinku Na ostří nože. Novinku Vlčí srdce zase zahrála skupina Jelen. Té v září vychází nová deska, ze které návštěvníci jeleních koncertů na samostatné tour znají už některé pecky. Jelen jsou ale typicky festivalovou kapelou, která si fanoušky umí získat skromností na pódiu, radostí z hraní a nakažlivými melodiemi.

Mezi né úplně festivalové interprety patří Bára Poláková. Více jí sluší klubové prostředí, kde je na ni poutána větší pozornost. Její písničky se více hodí do intimnějších prostor než na festivaly. Bára ale rozhodně ukazuje, že není jen nějakým úkazem na jednu sezónu, její tvorba má velký potenciál. Ukazuje to i skvělá vokalistka Kateřina Sedláková, která s Bárou aktivně koncertuje, a holkám to jde dohromady skvěle. Písničkář Xindl X je už starým festivalovým bardem a má patent na to, jakými písněmi zaujmout na stagi. S hity Barbína, Na vodě, Anděl nebo Láska v housce mu to jde snadno, přestože jeho vystoupení bývají občas trochu nudná a stejná. Hlášku u písničky Láska v housce “zvládla to Lounová, zvládnete to taky,” slyšel už nejeden festivalový návštěvník.

Jednou z hlavních hvězd festivalu byl David Koller. Ten chystá jedinečný projekt David Koller & Friends, který odstartuje 16. září v Praze. Koller ale na Okoři vystupoval sám a hity od kapely Lucie zvládl možná lépe než právě s kapelou, se kterou se teď vrátil na pódia. Navíc jeho poslední deska ČeskosLOVEnsko je působivá i naživo, a přestože zpěvák a bubeník nedělá žádnou velkou show, ale soustředí se jen na hudbu, úplně to stačí. Závěr festivalu patřil skupině Tata Bojs, která také chystá jedinečný koncert na podzim ve Foru Karlín. Úplně posledním vystupujícím byla kapela Mandrage, která ke své světelné show potřebuje úplnou tmu. Jejich precizní show roste s každou jejich deskou a ta poslední Potmě jsou všechny kočky černý, patří k těm úplně nejlepším.

20160820_180439

Foto: Barbora Turková, Šárka Blahoňovská