Hepnarová řádí Na vlně Finále Plzeň

0
857

Jméno Olga Hepnarová netřeba blíže představovat. Jeden z nejočekávanějších snímků letošní roku, na který jsme vás lákali v našich minulých článcích , je jako jeden z nesoutěžních filmů promítán na filmovém festivalu Finále Plzeň v rámci sekce Na vlně 2016.

Režiséři (Tomáš Weinreb, Petr Kazda) zvolili pro snímek černobílý formát, který diváka přirozeně přenese do 70. let minulého století. Zničující ticho podtržené minimem replik jak ze strany Olgy, tak i okolí,  splývá s mlčenlivým a výstředním charakterem hlavní postavy. Zároveň spoluutváří vstup do jejího vnitřního světa, v němž převládá pocit, že jí lidé nerozumí a ona zase jim. Nespravedlnosti, které se jí v životě udály, a jež v sobě pěčlivě pěstuje, se pomalu mění v zášť. 

Snímek, který vznikl v česko-slovensko-polsko-francouzské koprodukci, podtrhuje úchvatná herečka původem z Polska Michalina Olszańska, jež ztvárnila hlavní postavu tohoto životopisného dramatu, a na které stojí děj celého díla. Je evidentní, že Michalina vzala svou roli zodpovědně. Její zvláštně shrbená a chvílemi podivně kulhavá chůze zdůrazňuje Olgy charakter šedé myšky a podivínky. Právě díky hereččiným neverbálním projevům se daří do diváka otisknout pošramocenou Olžinu psychiku, na které celý děj příběhu stojí. A ačkoliv snímek ve své tichosti může na některé působit táhle, na jeho finále se vyplatí počkat. Závěr totiž divákovi odkryje pravděpodobnou příčinu Olžinina šíleného a tragického činu. Překvapením pro všechny přítomné může být snad jen poměrně velká dávka realisticky vykreslených intimních scén. Pro puritány potřeba podotknout, že lesbických.

Pro všechny, kteří se těší na odvyprávění skutečného příběhu Olgy Hepnarové krůček po krůčku nutno podoktnout, že film je žánrově životopisným dramatem, nikoliv dokumentem. Odchylky od skutečnosti v takových žánrech vždy byly, jsou a budou a s tím je potřeba počítat i v případě tohoto snímku. Film Já, Olga Hepnarová, je zkrátka vyprávěním příběhu o ženě, jež se cítila celý život ponižována a šikanována druhými, přičemž svým aktem chtěla upozornit na problémy “otloukánků”, za nějž se sama považuje.

Pokud jste film stále neviděli, máte šanci jej ještě shlédnout tuto středu od 10:00 v Měšťanské besedě v Plzni na Finále Plzeň.