Hvězdou Českého lva se stala Cesta ven, sošky si odnesl i Trojan nebo Plesl

0
3637
Petr Václav

Příjemné překvapení nastalo pro režiséra Petra Václava, když celkem sedmkrát slyšel, že si sošku Českého lva odnesl v některé z kategorií jeho film Cesta ven. Stal se filmem roku a cenu dostal i sám režisér. Propadlo naopak drama Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové, které získalo pouze cenu filmových diváků a ocenění za nejlepší filmový plakát. Mezi herci bodovali Ivan Trojan, Klaudie Dudová, Jaroslav Plesl a Lenka Krobotová.

Ceny Českého Lva letos netradičně předávali čeští lékaři, špičky ve svých oborech, a každá kategorie byla s určitým odvětvím medicíny nějak spojená. Smršť filmových sošek získalo drama Cesta ven, které se věnuje romské problematice. Režisér Petr Václav obdržel cenu nejen za nejlepší režii, ale také za nejlepší scénář. Film dále bodoval v kategorii nejlepší střih, kamera, zvuk a Klaudie Dudová zvítězila v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

Klaudia Dudová
Klaudia Dudová

V té samé kategorii, ale v mužské části, bodoval Ivan Trojan za roli starosty ve filmu Díra u Hanušovic, který poděkoval mimo jiné i svému příteli a hereckému kolegovi Bolku Polívkovi, jenž byl nominován letos na stejnou cenu. “V roce 2000 jsem byl nominován poprvé na Českého lva a cenu získal Bolek Polívka. Řekl, mimo jiné, že děkuje svým konkurentům, mezi kterými jsem byl i já, za jejich výkon. Tak teď ti děkuji a doufám, že to nezničí naše přátelství,” dodal Trojan. Jaroslav Plesl získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v Díře u Hanušovic a ve stejném filmu bodovala i Lenka Krobotová.

Ivan Trojan přebírá Českého lva
Ivan Trojan přebírá Českého lva
Lenka Krobotová
Lenka Krobotová

V kreativních kategoriích uspěla pohádka Tři bratři a Simona Rybáková za kostýmy, Jan Vlasák za filmovou scénografii a Zdeněk Klika za masky. Sociální drama Fair Play, které mělo nejvíce nominací, získalo pouze ocenění filmových diváků a cenu za nejlepší filmový plakát. Z dokumentů nejvíce zaujala Olga od režiséra Miroslava Janka o první manželce Václava Havla a cenu za přínos české kinematografii si odnesla dokumentaristka a režisérka Drahomíra Vihanová. Moderátorkou večera byla Lucie Výborná, která s přítomnými v sále i s diváky u obrazovek zavzpomínala mimo jiné i na filmové osobnosti, které nás minulý rok opustily.

Režisérka Andrea Sedláčková s cenou filmových fanoušků
Režisérka Andrea Sedláčková s cenou filmových fanoušků
Drahomíra Vihanová a Lucie Výborná
Drahomíra Vihanová a Lucie Výborná

Foto: Tomáš Martínek a Ivan Kahun