IAMX odehrají první ze dvou koncertů v Rock Café už dnes večer

0
796

Projekt Chrise Cornera IAMX se v Česku těší velké oblibě, a snad i proto u nás vystupuje téměř každý rok. S vydáním minialba Everything Is Burning vyjeli IAMX na turné, během kterého se zastaví v Praze hned dvakrát v komorním prostředí Rock Café. Dnešní koncert už je vyprodaný, na druhý, který se bude konat v úterý 8. listopadu, ještě pár lístků zbývá.

“IAMX je vlastně taková moje veřejná terapie,” říká britský hudebník Chris Corner. “Je to způsob, jak se spojit se světem, vylít si srdce a tančit zároveň. Je to záminka k tomu, abych si hrál s tím, kdo vlastně jsem a objevoval části své osobnosti, které normálně nevidím.” Poslední minialbum Everything Is Burning se skládá ze sedmi nových skladeb s intimními texty a produkcí. V druhé části pak najdeme remixy známých skladeb z alba Metanoia od Gary Numana, Future Funk Squad, Marat Sad nebo Christiana Eignera z Depeche Mode, které přinášejí nečekaný zvuk. Své umělecké obrození Corner shrnuje: “Uvědomil jsem si, že hudba byla tím, co mě ničilo. Musel jsem změnit sám sebe, svůj přístup k věcem a i díky tomu mi bylo jasné, že hudbu chci dělat víc než kdy dřív.” Metanoia a Everything Is Burning (Metanoia Addendum) je jen počátek tohoto znovuzrození.

Předchozí, plnohodnotné album Metanoia, posunulo Cornerovu uměleckou i osobní cestu novým směrem. Bylo výsledkem složitého a nesnadného období autorova boje s četnými osobními démony. V jedné chvíli dokonce Chris Corner uvažoval o konci hudební kariéry. To už je ale zažehnáno, ostatně IAMX pro podporu desky Metanoia minulý listopad zavítali do Roxy a kdo nad nimi zlomil hůl s tím, že u nás koncertují neustále, hořce litoval. Ze všech stran se na koncert snášela jen superlativa. Chris Corner dokonce na Twitteru oznámil, že to byl dost možná nejlepší koncert jeho života. Je na čase to pět překonat.

IAMX se zrodil v roce 2004 jako alter ago frontmana legendárních britských trip hopových Sneaker Pimps. Jeho originální hudba zpracovává široké spektrum stylů od elektroniky, rocku a dance music, po prvky kabaretu či emocionálně vypjaté balady. Nezvykle naléhavý hlas se snoubí s androgynním zjevem interpreta, jehož autorská invence se výrazně realizuje i v audiovizuální oblasti. Energická nekompromisní show v kombinaci s mimořádně kreativní hudbou jej definuje jako jednu z nejvýraznějších postav elektronické alternativní scény posledních deseti let.

Foto: Saryn Christina