Iron Man vs. Kapitán Amerika. Už jste si vybrali stranu?

0
1287

Jestli marvelovky něčím baví, je to bezesporu smysl pro humor jejich tvůrců. Na ten si v zatím posledním filmu budete muset počkat. A ačkoliv při nejmenším v první třetině snímku budete zřejmě litovat vyhozených peněz, nakonec zjistíte, že to nebyla zase tak zbytečná investice.

Řekněme si to upřímně. První třetina filmu je vesměs ztráta času – hrdinní Avengers, kteří zachraňují svět sem tam sejmou i nějakého toho civilistu. Někteří se plácají ve svých výčitkách, jiní to berou jako nutné zlo. Tak či onak se to okolnímu světu přestává líbit a vlády snad všech zemí si vynucují dohled nad aktivitami týmu. Jediné, co do té doby snímek drží, jsou sem tam probíhající bojové scény, na kterých se snad nedá najít jediná chyba.

Šťáva a humor do snímku paradoxně přichází až s teprve devatenáctiletým Tomem Hollandem, který si střihnul roli mladičkého Spidermana. Ovšem nízký věk pavoučího muže není jedinou odchylkou od zaběhlého Spidermanova filmového ztvárnění. Teta May určitě mile překvapí nejednoho diváka. Nutno dodat, že tohle nové pojetí pavoučího hrdiny a jeho příběhu rozhodně není na škodu a vzhledem k tomu, že na rok 2017 je naplánovaná nová spidermanovina Spiderman: Homecoming, máme se zřejmě na co těšit. Tedy pokud se snímek ponese v duchu, v jakém nám Captain America: Občanská válka “Spideyho” představil. Ale zpátky k recenzi.

Jsou to totiž překvapivě hlasy Tonyho Starka (Robert Downey Jr.) a Black Widow (Scarlett Johansson), které se staví na stranu řízeného dohledu OSN, zatímco Kapitán Amerika (Chris Evans) se rozhodne hájit svobodu týmu. Tohle poměrně nezáživné dilema, jež tvoří prvotní zápletku, oživí až další filmová linie s Winter Soldierem (Sebastian Stan). Pár střípků z jeho minulosti nám odhalí superpadouch Zemo (Daniel Brühl), kterému se mimo jiné podaří zasít sémě nenávisti mezi Iron Manem a Kapitánem Amerikou Tenhle spor pak zřejmě  bude ústředním tématem v dalších dílech Avengers a vězte, že už nejde jen o to, zda má mít OSN dohled nad týmem nebo nikoliv. Díky bohu.

Pro ty z vás, kteří přeci jen váháte, máme jen jednu radu – seberte se a běžte do kina dřív, než vám pointu sporu mezi Kapitánem a Iron Manem někdo vyspoileruje, protože pak byste mohli jen trpce litovat.