Kafkův dům rozsvítil designSUPERMARKET, přehlídka trvá až do neděle

0
1280
Festival trvá až do neděle.

Nejtalentovanější mladé české designéry najdete od čtvrtka do neděle 13. prosince v Kafkově domě. Devátý ročník festivalu designSUPERMARKET odstartoval ve čtvrtek v poledne. Jedná se o největší prodejní přehlídku, kde vystavuje sto designérů a Praha se tak stane na čtyři dny Mekkou mladého českého designu. První den přehlídky byl také ve znamení udělování festivalových cen ve čtyřech kategoriích; šperk, móda, interiérový produkt a papír.

Kafkův dům se ve čtvrtek rozzářil fialovými barvami a v pěti patrech mohou návštěvníci obdivovat desítky originálních kousků od mladých českých designérů. Kromě toho si také mohou popovídat se samotnými tvůrci a dané produkty si zakoupit. O vystavovatelích pro devátý ročník mezinárodního festivalu DesignSUPERMARKET rozhodoval kurátorský tým ve složení Darina Zavadilová, Adam Štěch, Veronika Ruppert a Tereza Vernerová Volná. Vybrali sto designérů a autorských projektů  z Čech, hosty z Izraele, Slovinska, Slovenska a Maďarska. Ti představí svou tvorbu z oblasti produktový a módní design, šperk, ilustrace a grafický design. V rámci prodejní přehlídky jsou vystaveny zejména nové a limitované kolekce, řada z nich je navržená speciálně pro přehlídku. Letos podruhé festival udělí také „Cenu designSUPERMARKET 2015“ pro nejlepší produkt.

První festivalový den byl také ve znamení festivalových cen za nejlepší produkt a to rovnou ve čtyřech kategoriích. Vítěze vybrala odborná porota časopisu Dolce Vita a cenu designSUPERMARKET 2015 získali v oblastech šperk: Blueberries, móda: Buffet Clothing, interiérový produkt: Durch Duo a papír: VOALA. „Úroveň mladého designu a množství kvalitních projektů v Čechách rok od roku roste, a proto pro nás bylo letos v redakci rozhodování o tom, komu udělit cenu za nejlepší produkt opravdu těžké. Rozhodli jsme se místo jedné ceny udělit hned čtyři a to v kategoriích šperk, móda, interiérový produkt a papír,“ komentovala letošní udílení cen Danica Kovářová, šéfredaktorka Dolce Vity.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V kategorii šperk zvítězila značka Blueberries založená v době zrání borůvek šperkařkou Markétou Richterovou a designérem Zbyňkem Krulichem. Luxusní šperky jsou vyrobené pomocí technologií 3D tisku a kombinují v sobě abstraktní geometrické tvary a přírodní motivy. Cenu v oblasti módy získala značka módní Buffet Clothing, jejíž hlavní myšlenka spočívá v touze udržet rovnováhu mezi designem a oblečením na každodenní nošení. Pastvu pro oči nabízí designérská dvojka Durch Duo s kolekcí ručeně tkaných a vyšívaných koberečků Pastva. Díla Dany Elsterové a Anežky Podzemské jsou inspirovány nekonečnými dojmy a pocity z přírody. Cenu si odnesly v kategorii interiérový produkt. Cenu za nejlepší produkt v kategorii papír získalo grafické studio a knihařská dílna VOALA. Každý ze sešitů je unikátní a nenapodobitelný, kouzlo techniky spočívá v proměnlivosti – z obálek sešitů tak čiší dotek lidské ruky.

Foto: Barbora Turková