Kam vyrazit na podzim za hudbou, co si pustit a co stojí za zhlédnutí

0
990
Slza

Začíná podzim a muzikanti se z vyhřátých letních pódií přesouvají do klubů a hal. Jestli se přestáváte orientovat, kdo a kde všude bude, máme pro vás přehled těch nejzajímavějších podzimních tour tuzemských interpretů i jiných akcí a aktualit. Přidáváme k tomu i nové videoklipy, které musíte vidět.

Vypsaná fiXa a Wohnout opět společně!

Jedny z nejoblíbenějších českých koncertních kapel, Vypsaná fiXa a Wohnout, spolu vystupovaly už před dvěma lety. Teď se vrací na pódia českých kulturních domů. Turné přinese celkem 12 zastávek a startuje 31. října v Sušici. Skončí těsně před Vánocemi, 19. prosince v České Lípě. „O společném turné jsme uvažovali již delší dobu. To minulé bylo super a překvapivě dobře fungovalo. Příznivci našich kapel se krásně smíchali v jeden velkej ´vypsanofixowohnoutí´ kotel.  Pokračování nakonec vyšlo až letos, takže se těšíme, že si to celé zase zopakujeme a na naše předchozí turné poctivě navážeme,“ říká za Vypsanou fiXu frontman Márdi. Obě kapely vydaly v loňském roce nové desky a nejen písně z těchto alb zazní na podzimní štaci.

Jelen vyráží na svojí tour

Skupina Jelen pokračuje v úspěšném koncertním tažení. Kapela měla plné diáře letních koncertů, zdá se ale, že je to neomrzelo, a tak vyráží na svou vlastní tour. Koncerty startují v Ostravě 23. listopadu a vše se zakončí koncertem v pražské Lucerně 13. prosince. Jako speciální host je opět doprovodí zpěvačka Kateřina Marie Tichá, která v tuto chvíli chystá svou debutovou desku. Koncerty této převážně pražské party jsou energické a upřímné, kluci zpívají česky a vrací se k tradičnímu písničkářství. Jestli máte rádi chlapce s kytarou, banjem nebo houslemi, zaškrtněte si v kalendářích 23. listopadu, kdy to všechno začne.

Tata Bojs připravují novou desku

Nezahálí ani skupina Tata Bojs. Ta v tuto chvíli finišuje svou další desku A/B, která vyjde už během září. Tata Bojs k ní také vyrazí na tour, která vyvrcholí koncertem 12. listopadu v pražském Fórum Karlín. Bude to jedinečný koncert, na který se Tata Bojs chystají skoro rok, a je jasné, že jsou z toho nervózní. “Já jsem někdy na koncertech nervózní i za jiné kapely. Jestli to zvládnou. Takže za vlastní jsem samozřejmě nervózní o to víc,” dodal baskytarista skupiny Mardoša. Autorem scény je opět bubeník a zpěvák Milan Cais, což naznačuje, že to bude bezpochyby stát za to.


Trochu navážno aneb začíná Dvořákova Praha

Pokud je vašemu srdci blíže vážná hudba, zapamatujte si datum 7. září. Předvečer výročí narození Antonína Dvořáka se od 20. hodin rozezní v Rudolfinu na slavnostním zahajovacím koncertě věhlasný violoncellista Yo-Yo Ma. Po boku České filharmonie vedené Jiřím Bělohlávkem zahraje Dvořákův slavný violoncellový Koncert h moll, zazní také jeho málo hraná Druhá symfonie. Koncert bude v přímém přenosu vysílán na ČT art a také přenášen na velkoplošné obrazovce ve spodní části Václavského náměstí. V předvečer slavnostního zahájení, v neděli 6. září, se festival společně se svými návštěvníky vydá na další z objevných výprav Po stopách Antonína Dvořáka. Kroky tentokrát povedou na Příbramsko do památníku Antonína Dvořáka a rodinné Vily Rusalka. Až do 23. září nabídne festival Dvořákova Praha na dvě desítky koncertů s Dvořákovými ikonickými, ale též méně uváděnými díly, v provedení výjimečných talentů mezinárodní i tuzemské scény.

Předskokan Eda Sheerana opět v Praze

Britský zpěvák a písničkář Ryan Keen v únoru 2014 oslnil fanoušky jako předskokan britského sympaťáka Eda Sheerana. Návštěvníky koncertu zaujal do takové míry, že se za dva měsíce vrací do Prahy. 19. října dorazí na samostatný koncert do klubu Rock Café. Ten se měl původně konat v klubu Chapeau Rouge, zájem o vstupenky ale výrazně předčil očekávání, a tak byl Ryan Keen přesunut do většího klubu na Národní třídě. Vstupenky v předprodeji na novou hvězdu ostrovní scény stojí 190 korun, na místě za 250 korun.

Ewa Farna nazpívala nové Vinaře

S podzimem nestartují jen tour, ale i nové seriály. V loňské sezóně jsme v úspěšném seriálu Vinaři slyšeli písničku Víno od skupiny Chinaski. Pro novou řadu ji tentokrát nazpívala zpěvačka Ewa Farna. V seriálové skladbě se příhodným názvem Víno je grunt Ewa spojila síly s moravským bardem, zpěvákem Františkem Segradem, jenž vešel do povědomí zejména díky spolupráci s legendární autorskou dvojicí Hapka/Horáček, a se začínající herečkou Johanou Freywaldovou. Videoklip se natáčel ve vinném sklípku ve Velkých Pavlovicích. „Natáčení klipu bylo velmi příjemné a pohodové, tak jak sama píseň vybízí. Natáčelo se v příjemném chládku ve sklepě, a když jsme vylezli ven, svítilo slunce a koukali jsme se na vinici,“ zaznělo od Ewy.

Slza vplouvá do Přístavu

Není tomu ještě ani rok, co se českým éterem prohnalo jméno skupiny Slza. Debutový singl Lhůta záruční slavil obrovský úspěch a videoklip má na kontě více než 6,5 milion shlédnutí na Youtube. I druhý singl Celibát podtrhl hitový potenciál dvojice Lukáš Bundil a Petr Lexa. Talentu dvou sympatických muzikantů si všimli i tvůrci nového seriálu Přístav na TV Prima a oslovili je pro spolupráci na průvodní písničce k seriálu. Singl Katarze, který otextoval dvorní skladatel skupiny Ondřej Ládek alias Xindl X, má opět hitový potenciál a chytlavý refrén. „Katarze je o snaze napravit nefungující vztah, přestože víme, jak malá je pravděpodobnost, že se vše vrátí do starých kolejí. Může jít o vztah k životu jako takovému, který se pokoušejí napravit hrdinové seriálu, kteří utíkají z rušného velkoměsta a hledají nové útočiště v přístavu,“ vysvětluje kytarista Lukáš Bundil. Kluci v tuto chvíli finišují novou desku, která vyjde už 6. listopadu a těší se na podzimní koncerty.

Nebe představují nový videoklip

Skupina Nebe začala rok 2015 velmi slibně. Na jaře absolvovala vyprodané tour společně s kapelou Jelen a nyní vysílá do éteru první singl z připravované desky, která by měla vyjít v průběhu příštího roku. Singl Pláštěnky dokazuje, že Nebe umí překvapit. Formace v čele s Petrem Harazimem novou píseň neuspěchala a singl má šanci zařadit se vedle hitů jako Vteřina, Padáky nebo Než se rozední. „Pláštěnky hrajeme už nějaký ten pátek na koncertech, lidem se moc líbí, jde z nich energie a tu jsme chtěli promítnout i do videoklipu. S Maťou Slovákovou a jejím týmem Cukru jsme pracovali poprvé a jsme nadšení z toho, jak dokázali naše myšlenky realizovat a posunout. Chtěli jsme klip k Pláštěnkám odlišit od ostatních a uchopit trochu jinak, což se myslím povedlo,“ vysvětluje zpěvák. Havířovská pětice tak potvrzuje, že není žádná rychlokvaška a že na české scéně roste následovník domácích poprockových veličin.

Miro Žbirka opět na Abbey Road

V závěru trochu zvolníme, zklidníme a vrátíme se do útulného prostředí legendárního britského studia. V něm se opět ocitá slovenský hitmaker Miro Žbirka, který zde nahrával LP a CD MIRO. To vychází už 18. září. Meky se obkopil tím nejlepším týmem a zdá se, že to všechno vyšlo. „Po 25 letech zase vychází na vinylové černé desce moje album a já jsem rád, že jsem nezahodil gramofon. Pro fajnšmekry je to úplně jiný zvuk a samozřejmě výtvarně vynikne i obal, na kterém najdete desítky foteček ze Studií Abbey Road,” dodává. Skladba Prišla z Londýna rotovala v rádiích celé léto a k vydání alba se chystá další singl s písní LIVE, tentokrát s klipem, který má nečekaného režiséra a nečekaný konec. Nechte se překvapit!

Foto: archiv Universal music