Klipové novinky: Klára Vytisková ochlazuje letní tropy, Pokáč je Matfyzákem na disku

0
603
Pokáč a Natálka Kotková

 

Léto je sice plné festivalů a rozhodně se nenese ve vydávání desek nebo velkou nálož nových videoklipů. Některé perličky ale venku jsou a my jsme tady, abychom vám je představili. S novinkou přišel kytarista a zpěvák Láska  a druhou desku má venku i Pokáč. Nálož tuzemských videoklipů je tady.


Láska – Pane

Zpěvák a kytarista Láska přichází letos s již druhým singlem. Novinka nese název Pane a je poměrně provokativní polemikou s bohem a vírou v něj. V rozverném klipu se objevuje i několik známých jmen ze světa hvězd. Písničku testoval na posluchačích během jarního turné s populární písničkářem Pokáčem. „Přehrál jsem Pokáčovi pár songů, aby mi poradil s výběrem; líbilo se mu právě „Pane“, že je to „trochu do funky a celkem dobrý“, přibližuje s úsměvem Láska. Producentské role se opět ujal Thom Fröde, natáčelo se tentokrát na různých místech a s nahrávkou pomohlo hned několik spřízněných hudebníků.  Klip vznikal v prostředí zooparku v Zelčíně u Mělníka a přilehlém okolí. „Na Zelčín jsem přišel náhodou – byla to totiž jedna ze zastávek jarního turné s Pokáčem. Pan majitel byl k našim šíleným filmařským požadavkům víc než vstřícný, takže jsme měli úplně volnou ruku“, vysvětluje Láska.

Klára Vytisková – ICE

V tropických vedrech přichází Klára Vytisková s videoklipem, ve kterém se prohání na ledové ploše. Video vzniklo k novému singlu ICE, který předznamenává novou řadovou desku plánovanou na podzim letošního roku. Jak sama Vytisková přiznává, novinka kromě pomyslného, alespoň vizuálního osvěžení, zároveň naznačuje, jakým směrem a za jakými tématy se vydává v nových písních. To, co zůstává, je pro Vytiskovou typický moderní popový zvuk a perfektní produkce. „V klipu jsou tři zásadní obrazy. První domov, rodina, vesnice – to je téma minulé desky a téma, které opouštím s deskou novou. Druhý obraz je naše auto, staré Volvo – prostředek, kterým se přesouvám z vesnice do města. Do míst, kde jsem paradoxně nejčastěji sama se sebou samou, kam jezdím pracovat, nebo se na nějakou chvilku věnovat sama sobě. Tady je třetí obraz, bruslení – symbol, mojí vášně, chvíle, kdy jsem sama se sebou sama, s čistou hlavou, koncentrovaná. … vlastně je to už od dětství moje forma meditace. Hned jak zamrzne rybník, jdu bruslit,“ vysvětluje Klára. Nové album, které vyjde na podzim u vydavatelství Supraphon, se pak dá dle slov Vytiskové shrnout jako jakýsi dialog se sebou samým za účelem vlastního sebepoznání. Jak je pro ni již od sólového debutu Home (2015) charakteristické i nové, zatím bezejmenné album bude plně autorské.

 

Support Lesbiens – New Generation

Koncert v klubu Doupě byl pro kapelu Support Lesbiens hodně zásadní. Po písni Hazardér vydala kapela další singl z tohoto koncertu. „My jsme nová generace, přišli jsme vám ukázat, že jsme nejlepší, všechno zvládneme a nikoho nepotřebujeme! Nepřipomíná vám to něco? Takhle jsme mluvili jako teenageři i my a historie se bude opakovat. Naše sladké rebelské mládí,” přibližuje singl zpěvák skupiny Dušan Marko, který je autorem textu „Domluvili jsme se s režisérem Honzou Vančurou, že si v létě uděláme radost, vybereme pár pěkných lokací a připravíme klip k singlu Here I Am, který bychom chtěli zveřejnit koncem srpna,“ říká kytarista Hynek Toman. Obě zmiňované písničky najdete na desce Glow, kterou kapela momentálně hrají na festivalech.

Pokáč – Matfyzák na disku

Folkový zpěvák Pokáč před pár dny vydal své druhé album „Úplně levej“ a hned zveřejnil i svůj zbrusu nový videoklip k songu z tohoto alba „Matfyzák na disku“.  Hlavní postavu studenta si zahrál sám Pokáč a role sličné svůdkyně se ujala blogerka a modelka Natálie Kotková. „Matfyzák na discu“ vypráví romanticko-erotický příběh klasického studenta této univerzity, jeho strasti a úvahy při poznávání dosud nepoznaného oboru, kterým jsou žádoucí ženy. A jak už je u Pokáče zvykem nechybí v textu nadsázka, humor a sarkasmus. „Písnička Matfyzák vznikla asi za hodinu. Prostě jsem si sedl a řekl si, že něco napíšu a podle prvních reakcí posluchačů si myslím, že se lidem líbí,“ uvedl Pokáč.