Klipové novinky: Lenny a Marpo opět spolu, Češi pracovali pro Johna Legenda

0
413
Lenny a Marpo

Aktivní hudební svět se sice v době koronavirové krize zastavil, ale klipy a vydávání nových desek naštěstí ne. Se svou troškou do mlýna přišel slovenský hudebník Marián Čekovský, ale velmi očekávanou novinkou je deska Lenny  Weird & Wonderful. Z ní je i pecka Easy, kterou talentovaná česká zpěvačka nahrála se svým partnerem, rapperem Marpem. 

Marián Čekovský – Po polnoci

Po skladbě To si nedám len tak vziať, která se stala ústřední písní seriálu Nový život, přichází Marián s dalším singlem. Píseň Po polnoci oslavuje život, ale tentokrát z Mariánova mužského pohledu a stala se  harleyářskou  hymnou, vzhledem k tomu, že je Marián vášnivý motorkář. V klipu si zahrál mimo jiné i ikonický jezdec rally Igor Drotár. Text písně napsal Milan Lasica, hudbu složil sám Marián Čekovský a s Martinem Mihalčínem singl nazpívali. Vokály doplnil Robert Roth. Klip vznikl pod taktovkou kameramana Michala Smoleňa. Marián fanoušky utvrzuje v tom, že každý chlap má občas toulavé boty, a pokud právě nechodí, tak se veze. Východní Slovensko patří nejen mezi muzikantské, ale i motorkářské oblasti, což Marián v nové písni Po polnoci propojuje v jeden svět. „Motorkárska sezóna sa už začala a mal som potrebu ako ambasádor ikonickej moto značky spraviť hymnu, keďže sme nemohli odštartovať sezónu so všetkým, čo k tomu patrí. Takisto je poctou každému motorkárovi a na počesť bojovníkov ako napríklad náš kamarát. Text napísal Milan Lasica, ktorý ak by mohol, tak by jazdil s nami, čo síce teraz nie je možné, ale môže byť inokedy,“ říká Marián. Videoklip se natáčel v prostorách Harley-Davidson Prešov a Road Cafe, na trati Prešov – Košice a v Čekovského garáži. Skladba je věnovaná motorkám, jelikož motorky jsou v mužském světě brány jako lásky, kterým muži důvěřují tak, jako svým ženám. „Je to motorková láska, chlap motorku považuje za svoju ženu, dôveruje jej. A zároveň je pesnička venovaná ženám, aby vedeli, ako my chlapi prežívame naše detské roky aj vo vyššom veku a nazývame to láskou. Jazdenie na motorke je pasia a veľký relax, ktorý si s nami užívajú aj motorkárky. Musím ich pochváliť za to, že sú z kategórie dobrých jazdcov.“ Motorka má své výhody i v čase opatření, která přinesla Mariánovi nečekanou výhodu v podobě volna. „Na úvod sezóny, keď bolo chladnejšie mohol človek na motorke tak maximálne prechladnúť. To je jediné nebezpečenstvo. Inak dodržujeme viac ako dvojmetrové odstupy a keď platíme na benzínke, môže jeden zatiahnuť účet za partiu a potom si to vrátime pri ďalšej stretávke. Sme komunita a vďaka motorke môžeme byť na cestách, objavovať krásy Slovenska, užívať si slnko a vďaka nemu chytať vitamín D, ktorý je proti mnohým chorobám,“ přibližuje svou motorkářkou vášeň Marián.

Lenny a Marpo – Easy 

Lenny a Marpo se novou písní Easy milostně zpovídají a vydávají videoklip nabitý emocemi a vášní. Easy je pokračováním předešlého duetu Kruh a Lenny ji vypouští těsně před novým albem Weird & Wonderful. Píseň vznikla pod taktovkou producentů Clinta Murphyho a Marcuse Trana a na albu ji najdeme jako bonusovou píseň, třešničku na dortu. Silný text Easy dokázal bravurně přetvořit v dramatický příběh režisér Ondřej Kudyn, který videoklip točil v úzkém kruhu bez štábu, aby dosáhl co nejautentičtějších hereckých scén. Dramatická píseň Easy je odpovědí na Kruh, tedy předešlý duet Marpa s Lenny. „Singl původně vznikl na základě beatu, do kterého jsem přidala melodii na piano. Song jsem si chtěla nechat na další album někdy v budoucnu, pak jsme na něm ale začali pracovat společně a zjistili jsme, že máme vlastně chuť opět vytvořit něco nového dohromady,“ říká Lenny. Scénář byl od počátku v rukou samotných interpretů, kteří režiséra Ondřeje Kudyna oslovili s hotovým návrhem, za což byl rád. „Je super, když má zpěvák nějakou vizi, a pak ji spolu jen dotáhneme do konce. Já se můžu soustředit na konkrétní emoce, které mají spojovat klip s hudbou,“ říká Ondřej. Videoklip se točil na poslední chvíli, ale Lenny si práci velmi pochvaluje a říká, že měli při výběru režiséra šťastnou ruku. „Ondra Kudyn výzvu bez problému zvládnul a myslím, že klip je natočen přesně podle našich představ,“ chválí si spolupráci Lenny. Stejně tak komentuje natáčení i režisér Kudyn, jenž říká, že „spolupráce s Lenny a Otou byla skvělá, tohle natáčení mě hodně bavilo hlavně kvůli tomu, jaký jsou to super lidi. Šli do všeho naplno a byli pokorní, což je super.“ Celé natáčení bylo velmi intimní, a proto se točilo v malém počtu. Kvůli reálným emocím byli na place jen interpreti, režisér a fotografka.

Petr Bende – Je čas jít dál 

Do pošmourné nálady v době pandemie přichází Petr Bende s pozitivně laděným singlem s trefným názvem „Je čas jít dál“. Původně nahrál píseň pro své fanoušky, kterým i nyní pravidelně hraje „živě z obýváku“ na svém facebookovém profilu. Nakonec se zpěvák rozhodl potěšit nejen své skalní příznivce, a tak vznikl i videoklip z domácího prostředí. Svým laděním singl skvěle zapadá do současných dnů a i přes pohodovou melodii přináší zároveň zamyšlení. Textem přispěl básník Tomáš Tajchner, se kterým Bende nespolupracuje poprvé. Název písně „Je čas jít dál“ prochází jako ústřední myšlenka celou skladbou a je zároveň pomyslným hnacím motorem pro dnešní dobu, kdy se potřebujeme nadechnout, odrazit, hledat nové cesty a hlavně s úsměvem zvednout hlavu po dlouhodobých omezeních. Těžko si představit, jak se v domácí karanténě natáčí videoklip s kapelou. Ale i to se zpěvákovi podařilo! Členové kapely, uvěznění doma, vzali mobilní telefony a každý svým dílem přispěl. Nespornou zásluhu na výsledku natáčení však mají především Bendeho synové Matyas a Max. „Poprosil jsem svoje dvě děti Matyho a Maxíka, ať mně prostě pomalují obličej. Každému jsem dal půlku, zapnul kameru a nechal je dělat si, co se jim zlíbí. Výsledek je přirozený a dává písni jasný význam a sdělení. Je čas jít dál – zkrátka pojďme žít, užívat, pokračovat a nechat si třeba namalovat nové světlé zítřky na obličeje od svých dětí,“ doplňuje k natáčení klipu radostně Bende.

John Legend – Bigger Love 

Hvězdný americký hudebník John Legend svěřil výrobu klipu k singlu Bigger Love české produkční společnosti Milk and Honey Film. Song Bigger Love, který nazpíval devítinásobný držitel Grammy John Legend, aspiruje na hit letošního léta. Emotivní klip k aktuální hudební novince vznikl v Praze, v české produkční společnosti Milk and Honey Films. Bigger Love slovy i obrazem vzdává hold všem, kteří nezištně a neúnavně pomáhali v době koronavirové pandemie. „S projektem Bigger Love byla společnost Milk and Honey Films oslovena v podstatě hned první týden karantény. Samozřejmě jsme neváhali a do projektu se nadšeně vrhli. Vše se seběhlo poměrně rychle i díky tomu, že jsme mezinárodní produkcí. Spojili jsme síly s našimi kolegy z kanceláří v Los Angeles a Chile. Prošli jsme média, sociální sítě, obvolali známé a dali dohromady pozoruhodné příběhy. Z nich jsme společně s produkcí Johna Legenda vybrali ty nejsilnější a ty jsme online zpracovávali a režírovali. Vše se dávalo dohromady u nás v Praze, finální komunikaci jsem vedla z home office,“ přibližuje okolnosti vzniku klipu producentka Monika Soukup a dodává: „Bylo to nabíjející a situaci kolem, kdy jsme ze dne na den přišli o vše, co nám bylo mile stereotypní, tento projekt zásadně zpříjemnil. Všichni ti, kteří v době krize pomáhají, ať už se do finálního střihu dostali, nebo ne, jsou a navždy budou hrdiny. Díky!“ John Legend svou novou píseň Bigger Love poprvé představil během dubnového streamovaného koncertu One World: Together At Home, který zorganizovala Lady Gaga. Cíl byl jasný – vybrat peníze na pomoc hrdinům první linie v boji proti koronaviru. Klip k singlu Bigger Love z produkce Milk and Honey Films navíc přináší konkrétní tváře a příběhy z celého světa. Včetně záběrů dobrovolníků Českého červeného kříže či tuzemského fenoménu – domácího šití roušek.