Klipové novinky: Lenny v dvojroli, Xindl X proti falešným kamarádům, Wohnout v Africe a Rybičky 48 v USA

0
476

S příchodem jara přichází nejen koncerty pod širým nebem, ale i klipová smršť. Jakoby všichni čekali na novinky s prvními záblesky slunce. Nejinak tomu je i u Lenny, Wohnout, Rybiček 48 či Xindla X.

Wohnout – Sladký dřevo

Nový klip natáčela kapela v lednu v africké Keni a není překvapením, že píseň má charitativní podtext. Vznikla za účelem podpory sbírky na nákup dýchacího přístroje do  místní nemocnice. Ten je určený pro podpůrnou a řízenou ventilaci pacientů, jak dospělých, tak pro děti nebo novorozence v kritickém stavu a v pooperační péči. „My rádi cestujeme. Teď jsme mohli skloubit náš koníček s hudbou a vydat se do Afriky natočit klip. Odletěli jsme s lehkým scénářem a věděli jsme, že to celé bude spíše o štěstí a improvizaci. Natočili jsme materiál v nádherné africké přírodě, ale taky v nemocnici Itibo, které naším klipem chceme pomoci,“ uvádí zrod myšlenky kapela.  Skoro měsíc projížděla Keňou a sbírala záběry.

Kamery se ujala překvapivě moderátorka Tereza Tobiášová, která je zvyklá stát spíše před kamerou než před ní. I přesto to pro ni nebyla první příležitost. Píseň Sladký dřevo je druhou vlaštovkou z připravovaného alba skupiny Wohnout.

Rybičky 48 – Američan z Poličan

Kapela Rybičky 48 sice vyrazila před festivalovou sezónou do USA, ale rozhodně tam nezahálela. Natočila tam totiž klip. „Viděli jsme spoustu věcí a záběrů jsme měli na celovečerní film. Měli jsme s klukama půlroční koncertní pauzu a cestu do Ameriky jsme pojali jako stmelovačku před festivalovou sezónou,” říká kytarista Petr Lebeda. Klip se natáčel v Kalifornii, Nevadě a Arizoně a má to své důvody.

„Většina kapel, které máme rádi, jse z Kalifornie – Blink 182, Green Day, Guns´n´Roses a další. Byli jsme v klubech, kde se psaly dějiny rocku a na místech, kde měly první koncerty ty top kapely. Chtěli jsme prostě nasát místní atmosféru,“ přiznává zpěvák Kuba Ryba. Podle klipu a návštěvy USA připravovala kapela i koncertní vizuál.

Lenny – Enemy

Na světě je i nový počin písničkářky Lenny a singl Enemy je první ochutnávkou z připravovaného druhého alba. Singl zachycuje zpěvaččin pohled na dnešní zábavní průmysl. „Věřím, že zrovna Enemy je typ písně, za kterou si každý lehce dosadí vlastní příběh. Já sama vnímám její význam jako výpověď o zbytečném soupeřením v hudební branži a egu,“ vysvětluje Lenny. Píseň vznikla v tandemu s Ondřejem Fiedlerem, který stojí i za albem Hearts. Zpěvačka singl natáčela v Bratislavě za pomoci mladých hudebníků z Anglie.

Mezinárodnost Lenny dokazuje i fakt, že klip vznikl pod česko-německo-litevskou spoluprací. Jeho natáčení ale nebylo jen tak, Lenny a celý štáb se musel popasovat s mrazivým počasím. „Začínám si myslet, že mám štěstí na natáčení v extrémních podmínkách. Finální scény se točily venku v největších únorových mrazech, na druhou stranu mám šťastnou ruku na výběr týmu okolo sebe,“ přiznává Lenny, která si v klipu střihla rovnou dvojroli.

Xindl X – Byznys

Písničkář Xindl X potěší už letos na podzim své fanoušky novou deskou Sexy Exity, ze které představil novinku Byznys. „Píseň je věnovaná všem tak zvaným kamarádům, co se s vámi baví, jen když se jim to hodí pro jejich ‚byznys‘. Myslím, že každý z nás má s takovými lidmi zkušenosti,“ říká o nové písni Ondřej Ládek. Ten se ve svých písní nebojí kritizovat společenské jevy, to ostatně zrcadlí i do svých textů.

Nejinak tomu bude i ve videoklipu. „Troufám si tvrdit, že to je náš zatím nejšťavnatější a nejdrsnější klip. V kostce se v něm mimo jiné dozvíte, jaká budoucnost čeká naší republiky i celý svět. Není to růžová budoucnost,“ komentuje zpěvák. Kromě toho oslaví Xindl deset let na scéně i se svým zatím největším turné s kapelou a hosty.