Klipové novinky: Michal Horák má domácí Rande, Lenny vyrazila do Londýna

0
73

Karanténa nabízí spoustu možností. Třeba vyzkoušet si natočit klip v domách podmínkách. Udělal to písničkář Michal Horák, který si takhle domluvul Rande s Berenikou Suchánkovou. Lenny zase natočila klip v Londýně. 

Michal Horák – Rande

Talentovaný písničkář Michal Horák nezahálí ani v časech karantény.Cit pro situační humor a chytrou nadsázku pak ještě o kus víc akcentuje ve zbrusu novém klipu a singlu Rande.  Vznikl jak jinak než v jeho pokoji a kromě Horáka samotného si v něm zahrála mladá herečka Berenika Suchánková, sice mini ale o to zásadnější roli si navíc střihl i její otec Michal Suchánek. „Stejně jako většina lidí jsem na začátku karantény seděl a čuměl do zdi. No a pak jsem si vzpomněl na refrén téhle písničky, který mi už dlouho hrál v hlavě. Jedním nádechem jsem dopsal i sloky, v nichž jsem se inspiroval i historkami lidí, kteří mi ohledně trapasů na prvních schůzkách psali na Instagramu. Sám jsem jich koneckonců taky pár měl. A už to bylo,“ vysvětluje genezi písně Michal Horák. Podobně přirozeně jako samotná píseň se vyvinul i nápad angažovat do klipu Bereniku Suchánkovou. „S Bérou už se známe docela dlouho a původně jsme spolu měli před korona-krizí nazpívat duet, který jsme nakonec museli odložit, tak snad na něj ještě někdy dojde. Ale v momentě, kdy jsem dopsal tenhle song, jsem jí aspoň na dálku nabídnul tuhle netradičně točenou hlavní roli. A ona k mojí radosti přijala, ba dokonce jsme ukecali i jejího taťku na poslední zásadní štěk v klipu,“ komentuje to Horák, který loni na podzim debutoval albem Michalovo cédéčko.  Písničkář na novém klipu spolupracoval opět se svým dvorním režisérem Martinem Hammerschlagem. Tentokrát však byly podmínky ke spolupráci s ohledem na aktuální omezení ztížené. „Domácí natáčení bylo dost zvláštní. Kdož už jste klip viděli, tak tušíte, jak divně jsem musel ve svém pokoji během natáčení působit. Sám jsem si byl kameramanem a v podstatě i režisérem, ač jsem měl stále na drátě Martina Hammerschlaga, se kterým jsme dělali všechny předchozí videoklipy. Naštěstí jsem ale zdárně natočil to, co jsme chtěli, a smekám před Martinem, který z toho vybral úryvky tak, že se na to dá koukat,“ podotýká Horák.

Galen – In flagranti

První singl z Galenova připravovaného alba EX IT má název In flagranti. Novinka známého rapera je o jeho odchodu ze světa pravidelných příjmů v IT, ale i o tom, jaké to je, stát se ze dne na den vlastním pánem. „Chtěl jsem si otevřít vlastní lezeckou stěnu, ale první, co jsem udělal, bylo to, že jsem napsal nějaký rapový texty, jen tak, pro radost. Uteklo pár měsíců a já měl textů plnej stůl. Už jsem u toho zůstal, úplně mě to vtáhlo, lezecká stěna nedostala vůbec šanci. Zároveň se objevila nelehká výzva, protože ani muzice jsem po několika plodnejch měsících nevěnoval tolik času, kolik bych si představoval. Až podezřele často jsem se poflakoval na internetu a hrál hry. Tomuhle boji převážně sám se sebou jsem věnoval titulní píseň In flagranti,“ říká rapper. „Už když jsem byl ještě dítě, občas si ze mě kamarádi utahovali, že vypadám jak Lurch. Dost mě to štvalo, přece jen je to oživlá mrtvola, která má obě nohy levý. Až když jsem začal pracovat na nový desce, připletl se mi Lurch zase do cesty a já si uvědomil, že máme hodně společnýho. Výšku, hbitost, tvář, muzikální sklony. Po dvaceti letech, co na mě padal prach v IT, jsem získal i podobnou barvu. Už mi nevadí být Lurch, naopak. Jen jsem si ho překřtil na Large,“ usmívá se Galen.le

Lenny – Wake Up 

Lenny zve do centra Londýna, kde se zpívá, nahrává a žije. Společně s Red Bullem tam nahrála píseň, natočila dokument a s nimi i videoklip.  Mapuje v něm nespoutaný život talentované muzikantky uprostřed multikulturní metropole. O produkci singlu se postarala známá dvojice Ondřej Fiedler & Marcel Procházka. Tvůrci videoklipu se stali Michal „Boodya“ Budinský se Štěpánem Svobodou, jimž se podařilo perfektně zachytit ruch velkoměsta v duchu sofistikované Lenny. Celý projekt předznamenává dlouho očekávané album, které Lenny plánuje vydat již v květnu. Lenny měla v hlavě už dlouho hudební nápad, který jí kdysi věnoval táta a už delší dobu s ním chtěla pracovat. Nyní nastala jeho chvíle a song zaplnil pomyslné chybějící místo na albu. Singl Wake Up byl od začátku do konce vytvořen v Red Bull Studios London, které se Lenny propůjčily. „Byla jsem nadšená, že nám Red Bull umožnil ve svých studiích v srdci Londýna vytvořit jakousi naší „hudební kuchyni,“ kde jsme téměř čtyři dny na songu pracovali a obráběli melodii i úryvky textu,“ popisuje vděčně Lenny a dodává, že se k ní mimo britských inženýrů připojil i její osvědčený tým z Čech. Videoklipem Lenny přenáší fanoušky do svého srdcového města, které ukazuje z trochu jiné perspektivy. Provází zapadlými uličkami Londýna, vysokou hudební školou, jež tam vystudovala a bere nás do prostředí Red Bull Studios London na téměř přímý přenos nahrávání singlu. Ten, jak říká Lenny, „na rozdíl od většiny mých písní jsem celý text dopisovala až za chodu, protože jsem zjistila, že potřebuji, aby na mě ta londýnská atmosféra zapůsobila přímo a aby se to odrazilo i ve slovech.“ Práce na videoklipu, jenž je součástí dokumentu, byla pro všechny strany naprosto přirozená, jelikož tato sestava společně netočila poprvé. „Jedno větší natáčení jsme spolu absolvovali v roce 2018, takže si myslím, že jsme na sebe s Lenny celkem zvyklí a víme, co jeden od druhého čekat,“ říká režisér Michal Boodya Budinský, který celé natáčení popisuje jako celkem hladké. „Na natáčení se snažím vždy pečlivě připravit. U dokumentu je to ale náročnější, protože nikdy nevíte, kde přesně, jak dlouho a s kým budete. Takže plán neokoukaných a atraktivních míst, který jsem si vygooglil, se změnil ihned po příletu,“ komentuje s úsměvem Boodya. Naštěstí je Londýn tak multikulturní a pestré místo, že bylo možné točit téměř všude, čehož tým náležitě využil. Během necelých pěti dnů tak posbírali materiály ze studia i centra Londýna a zbytek už ladili na domácí půdě v Česku. Wake up předznamenává dlouho očekávané album Weird & Wonderful, které vychází na konci května. Sama Lenny říká, že čím více se blíží jeho vydání, tím větší má chuť poodhalovat lidem, co na něm můžou čekat.

Ondřej Ruml – Králové

Ondřej Ruml vydal ne zcela tradiční album Zapomenutý příběh. Písně o lásce a světle, které si v sobě nese každý z nás, nyní doprovodí epický klip k písni Králové. Králové jsou jednou z písní vánočního příběhu, který album vypráví. Režisérem klipu je Zdeněk N. Bričkovský, autor Zapomenutého příběhu. „Videoklip Králové je natočený jako Ondrova vzpomínka z dětství na osobní setkání se Třemi králi… Ano, my všichni máme možnost dnes a denně tyto ´dávné´ příběhy prožívat, zpřítomňovat je, nechat je prostupovat do svého ´obyčejného´ života, být pozorovatelem a zároveň /chceme-li/ i aktérem těchto posvátných událostí,“ říká režisér. Klip nasnímal vynikající český kameraman Martin Štěpánek. „Spolupráce s ním mě nadchla. Svému řemeslu opravdu rozumí. Přesně věděl, co chce. Takový způsob práce mě baví… Minipříběh, který se v klipu odvíjí, jsem několikrát osobně zažil – ať už z jedné nebo z druhé strany. Jsem rád, že se nám ho do klipu podařilo dostat,“ připojuje se Ondřej Ruml.