Klipové novinky: Mladí objevy Jakub Moulis a Tereza Balounová a stálice Mirai či U-Prag

0
292

S lednem přichází další várka klipových novinek. Tentokrát se o slovo hlásí mladý Jakub Moulis, který se zrodil v rámci The Voice Česko Slovensko, písničkářska Tereza Balounová nebo stálice – kapela Mirai a U-Prag. 

Jakub Moulis – Noc střídá den 

„Mladý, charismatický a talentovaný,“  tak o novém velkém hlasu mluví producent Marcell Procházka. Mužských výrazných hlasů na současné české hudební scéně příliš není. Jeden takový se ale zrodil v rámci The Voice Česko Slovensko. Jakub Moulis svou energií a zároveň křehkostí, velmi sebevědomým, a přesto pokorným projevem, ohromil nejen porotu a diváky, ale i producenta Marcella. Mladík tak nyní představuje svůj debutový singl s názvem Noc střídá den, který je odrazem nešťastné lásky a hudební vášně. V klipu si hlavní roli zahrála dcera úspěšného herce a vítěze StarDance, Jiřího Dvořáka – Anna. Niterné city, nevěra a křivda byly inspirací pilotního singlu. „Skladbu jsem napsal krátce po rozchodu se svou bývalou přítelkyní. Píseň Noc střídá den byla původně jen s akustickou kytarou. Konečná aranž vznikla až po pár měsících v Londýně, kde jsme se s producentem Marcellem zaměřili na vyjádření emocí s využitím současných možností zvukové produkce,“ přibližuje vznik skladby Jakub Moulis. Noc střídá den má i klipovou podobu, které se ujal mladý nadějný režisér David Balda, který má na svědomí film Narušitel. „Videoklip jsme pojali jako vyrovnání se s nevěrou prostřednictvím hudby. Vzpomínky zpěváka jsme zobrazili v kombinaci s expresivním vyjadřováním pocitů v nepřívětivé atmosféře.“ Videoklip zrcadlí lásku a vášeň, které střídá beznaděj a smutek. Příběh mladého páru, mezi který vstoupila třetí osoba, končí vysvobozením – hudbou. Atmosféra klipu jde skvěle ruku v ruce se silou a energií mladého talentu a končí logickým epilogem: „Láska vybírá si daň.“

Tereza Balonová – Neposloucháš 

„Skvělá zpěvačka, nadějná autorka a vynikající kytaristka”, tak popisuje teprve Terezu Balonovou producent Martin Ledvina. V šesti letech uprosila rodiče, aby jí zaplatili hodiny kytary, ve dvanácti už poprvé koncertovala a v sedmnácti vyhrála festival Porta, kde si jí všimli muzikanti z kapely Jelen. Dnes, v osmnácti letech, má na kontě debutové EP Zhasni den, čtyřicet koncertů s kapelou Jelen či předskakování skupině Divokej Bill na jejich narozeninovém koncertě pro téměř sedm tisíc lidí. Nyní vydává nový singl i s videoklipem Neposloucháš, ke kterému si sama napsala text a doprovodila se na kytaru. První oficiální singl Neposloucháš vychází pod taktovkou producentů Martina Ledviny a Ondřeje Turtáka, známého jako ODD. Nový singl popisuje autorka jako svou srdcovku, jež vypovídá o dnešní trochu zběsilé době, kdy na sebe sice mluvíme, ale často se vůbec neposloucháme. „Píseň je pro mě i milostnou zpovědí a příběhem toho, že každý z nás někdy myslí na někoho, na koho by zrovna myslet neměl nebo nechtěl,“ říká o singlu Tereza a povzbuzuje fanoušky, aby si v textu našli svůj vlastní příběh. K poslouchání a přemýšlení přímo vybízí i konec videoklipu, který režisér Ondřej Kudyn nechal otevřený, aby si nakonec mohl každý dosadit svůj vlastní závěr. O natáčení klipu mluví Tereza s úsměvem. Vzpomíná, jak se všichni ráno naskládali do auta a od rána do večera jezdili a točili po celé Praze. „Panovala skvělá atmosféra a já doufám, že je to z videoklipu cítit,“ komentuje autorka.

U-Prag – Perspective

Kapela U-Prag přichází s neotřelým videoklipem ke skladbě Perspective z desky Some Kind of Music. Pod nápadem a režií je podepsán známý reklamní tvůrce a grafický designér Pavel Fuksa. Jedná se o videoklip plný anagramů neboli přesmyček – písmena původních anglických textů byla zpřeházena a vznikly tak úplně nové překvapivé významy, nové perspektivy. Ilustrace jsou dílem Barbory Idesové a animace se ujal Matouš Vyhnánek. „Jedná se velmi pravděpodobně o jediný klip v historii, ve kterém se představí mimo jiné Gagarin jedoucí na nosorožci, hořící vlněný hrnec, deviantní strakapoud, satanská hlína, dav přežvýkavců, exhibicionistická houska, jogín s luštěninami nebo policie pátrající po zločinné olivě,“ prozrazuje pár scén z videoklipu Pavel Fuksa.

Mirai – Achillova pata 

Podzimní vyprodané turné kapely Mirai si nenechalo ujít přes deset tisíc lidí a s druhou velmi pestrou deskou Arigató kapela v čele s Miraiem Navrátilem objela Česko i Slovensko. Nyní vydávají klip k Achillově patě, ve kterém jsou k vidění živé záběry z prosincového koncertu ve Foru Karlín i srdcová místa kapely. Již druhé album se těší úspěchu. Důkazem jsou rádiové hity Hometown a ØTCHI, klipy s milionovými views i vyprodané koncerty. Před jarní tour Mirai přichází s novým videoklipem. Režie i námětu se ujal zkušený Ondřej Kudyn, který s kapelou pracuje již na několikátém videoklipu.„Natáčení klipu jsem si tak trošku vymohl sám, protože Achillovka je moje oblíbená skladba z alba a chtěl jsem ji ztvárnit vizuálně. Námět jako takový vlastně ani nebyl, šlo o znázornění emocí, které ze singlu cítím,“ komentuje režisér. Videoklip je inspirován sny, myšlenkami i reálnými příběhy ze života frontmana Mirai. Natáčel se v domovských městech kapely, například v jejich „hometownu“, v areálu FM city festu, kde každoročně koncertují. Artový klip je obohacen o živé záběry pořízené na závěrečném koncertě podzimní tour ve Foru Karlín, a také o záběry točené na starou VHS kameru, které svým vizuálem ohromně baví. Na natáčení klipu však kapela vzpomíná s poměrně zatajeným dechem, jelikož „se točilo den před koncertem ve Foru Karlín, takže v prosinci. Byla nám neskutečná kosa, a bylo to docela o zdraví,“ popisují Mirai. O singlu Mirai říká: „Achillovka je píseň, která se žánrově trochu vymyká tomu, co jsme dosud vydali. Je to ostřejší kytarovka, která skvěle funguje naživo a je asi nejtvrdší písní z desky Arigató. Videoklip k ní je proto artovější a trochu explicitní.“  Nebylo tomu tak ale od začátku. Jak poodhaluje producent Ondřej Fiedler: „Achillova pata byl původně docela příjemný song s akustikou, který jsme nakonec ve zkušebně, týden před nahráváním, kompletně překopali.“