Klipové novinky: U O5 a Radeček tají ledy, Wohnout mají Hloupou písničku a Mandrage pocity štěstí

0
696

Podzim na sebe nenechal dlouho čekat a muzikanti se z pódiích na letních festivalech vrátili zpátky do klubů. A taky k připrávám na nové desky. Ty budou vydávat skupiny O5 a Radeček, Lucie i Wohnout. Mandrage novou desku už mají, a singlů, které by z ní mohli čerpat, tak mají ještě dostatek.

O5 a Radeček – Tají ledy

Jesenická kapela O5 a Radeček nevydala dlouhých sedm let novou desku. Teď vydává dlouho očekávaný singl z chystaného alba. Novinka Tají ledy dává fanouškům ochutnat jeho zvuk. Svižné tempo a pozitivní nálada bude prostupovat všemi dvanácti písněmi, které posluchači na nové desce najdou. „Za sedm let jsme nahráli asi čtyřicet písniček, ale až teď nastala ta správná doba vybrat dvanáct nejlepších a vydat album. Novou deskou chceme dělat lidem radost, zvednou jim náladu, prostě šířit dobré zprávy,“ řekl zpěvák Tomáš Polák. Poslední desku Pozdrav z opičích hor vydala kapela v roce 2012. Od té doby se fanoušci dočkali koncertního DVD, kompilačního alba Best of a také několika samostatných singlů. Až v lednu 2019 se ale konečně budou moci těšit z novinky Dobrý zprávy. Album pak na jaře kapela pokřtí na třech speciálních koncertech, které budou svým stylem odkazovat na jejich úspěšná Turné na střechách.

Lucie – Nejlepší, kterou znám

Nejslavnější česká skupina Lucie přichází s druhým singlem k očekávanému novému albu, které vyjde v pátek 9. listopadu a ponese název EvoLucie. Písničku Nejlepší, kterou znám napsal Oskar Petr a Robert Kodym. Hudebníci David Koller, Robert Kodym, P.B.CH. a Michal Dvořák se společně v klipu objevují pohromadě po neuvěřitelných šestnácti letech. Oskar Petr, autor Chci zas v tobě spát, Rouháš se bohům nebo Medvídka, tentokrát kapele přinesl skladbu, kterou původně složil v emigraci v Americe. Od té doby ležela v šuplíku. „Vznikla v roce 1989 v Los Angeles a my jsme se do ní teď ponořili. Myslím si, že kvalitní skladby jsou nadčasové,” říká Robert Kodym, který Nejlepší, kterou znám otextoval. Skladbu Nejlepší, kterou znám doprovází videoklip režiséra a kameramana Dominika Miškovského. Ten stojí i za videoklipy Lucie Srdce a Daniela. Jako kameraman snímal i videa L’aura a Sen. Natáčelo se v noci, v ruinách bývalého noblesního plaveckého bazénu pod Terasami Barrandov. „Jednotlivé členy skupiny jsem rozmístil tak, aby kolem nich mohla kamera i dívky (natáčené další den pod vodou) ladně proplouvat. Aby každý z muzikantů měl své pevné jedinečné místo, ale taky aby v jednu chvíli byli všichni pevnou součástí celku. Vše v jednom dlouhém cinemascopickém záběru,” popisuje režisér Miškovský.

Verona – Parabola

Celé léto tvrdé práce a nyní se fanoušci konečně dočkali. Skupina Verona, kterou tvoří zpěvačka Veronika Stýblová a hudebník Petr Fider, zveřejnila dlouho očekávaný singl Parabola. Novinka je pro fanoušky velkou událostí nejen díky vyšperkovanému klipu, ale hlavně proto, že se kapela po dlouhé době vrátila k češtině. „Většinou zpíváme v angličtině, ale tentokrát jsme se rozhodli udělat song, který bude fanouškům a posluchačům bližší. Mezi naše nejznámější české písničky patří třeba Ztracená bloudím z roku 2010, která měla velký úspěch. Doufáme, že naši příznivci ocení i Parabolu,” uvedl s úsměvem Petr Fider.

Videoklip k songu Parabola navíc vznikal v Mekce kultury, New Yorku. „Vždycky se snažíme točit na zajímavých místech a tím New York rozhodně je. Šli jsme cíleně po takových těch ‚špinavých‘ částech jako je Brooklyn, Queens a podobně. Musíme se přiznat, že to bylo hodně náročné natáčení a pro Petra, který toho za šestnáct let s kapelou natočil nespočet, to bylo nejnáročnější natáčení v životě,“ říká Veronika. Po úspěšném dokončení nové písničky a klipu má kapela pořád plné ruce práce. Od nového roku se totiž jejich příznivci mohou těšit na rozmanitější Veronu. Na koncertech je budete potkávat jak v klasické sestavě Veronika a Petr, tak i s kapelou. Nebude chybět basa, bicí, kytara nebo klávesy.

Wohnout – Hloupá písnička

Kapela Wohnout vypouští další singl z připravovaného alba. Momentálně tráví čas ve studiu a chystá novou dlouhohrající placku, které vyjde v listopadu a zatím nese pracovní název Máme na míň. Po písních Hudba léčí a Sladký dřevo vypouští Wohnouti třetí hudební ukázku. „Hloupá písnička byl spíše klasickej odpad, se kterým se nemělo jít ani na demáč. Původní verze se dost lišila od finální, která má veselej kytarovej riff. Nakonec je z toho klasická hloupá písnička, která leze do hlavy, až je tím otravná,“ komentuje vznik singlu Honza Homola. Záběry k videoklipu se sbíraly skoro dva měsíce. Vyrobila se kvůli tomu speciální helma s kamerou, kterou dostávali na hlavu vybraní jedinci.

V klipu si zahrála jak celá kapela, tak fanoušci, kamarádi z okolí, náhodní kolemjdoucí i známé osobnosti. Natáčelo se v lachtaním výběhu v ZOO Praha, ve vzduchu v ultralightu, ve vodě i v traktoru. Ve videu se objeví moderátoři Patrik Hezucký a Tereza Tobiášová, bikerová legenda Michal Maroši či zpěvačka Sabina Křováková. „Natáčení videoklipu bylo jedno velké dobrodružství. Helma během pár týdnů za záběry procestovala přes 2500 km a kdyby mohla vyprávět, tak by to vydalo na knihu. Podívala se letadlem do vzduchu, dostala se pod vodu, ale i na skálu, kde prozkoušela jištění, díky kterému musela zachránit život,“ říká režisér Honza Písařík.

Mandrage – Endorfiny

Jedna z nejúspěšnějších domácích kapel Mandrage vydává nový singl Endorfiny. Singl má specifickou, téměř folkovou atmosféru, což je způsobeno i na poměry kapely poměrně netradičním instrumentálním obsazením. Zaznívá nejen akustická kytara, ale i mandolína či foukací harmonika, tedy nástroje, které Mandrage běžně nepoužívají. Byly pro píseň jako stvořené, tak jsme neváhali. Harmonika byl nápad našeho producenta Armina. Volal mi zrovna, když jsem se stěhoval, ať všeho nechám, jedu za ním do studia a cestou koupím foukačku. Myslel jsem, že se zbláznil, ale nakonec se ten nápad ukázal být výborným.”  Endorfiny jsou hormony štěstí a dobré nálady a té je na podzim potřeba jako sůl. Píseň svou náladou tak trochu předznamenává i blížící se předvánoční pohodovou atmosféru.