Klipy, které nás v létě baví

0
767
Mandrage a Jiří Lábus

Léto je nejen období festivalů, ale také nových klipů. Před létem a s prvním prázdninovými dny se s nimi doslova roztrhl pytel. Které naši redakci zaujaly nejvíce?

Ben Cristovao – Program

Zpěvák a jeden z nejúspěšnějších českých umělců vydal před prázdninami speciální EP, které je k dostání pomocí QR kódu na tričku. Ben Cristovao k EP vypustil i dva klipy, Poslední a Program, které během několika dní přesáhly milionovou hranici zhlédnutí, stejně jako většina Benových videí. Klip k Programu se výjimečně natáčel v Praze v Tróji, zpěvák si totiž vybírá většinou zahraniční destinace.

Marta Jandová – Školíš mě

Marta Jandová konečně dospěla do bodu, kdy jé nestačilo v Česku skotačit v soutěžích nebo reprezentovat v Eurovizi, a snaží se zaujmout novým materiálem. V Německu platí díky své kapele Die Happy za velkou hvězdu, u nás je vnímána sice jako výborná zpěvačka, ale do jisté míry jen celebrita, kterou občas vnímáme na stránkách bulváru jako dceru slavného otce. Teď avizuje česky zpívanou desku a první vlaštovka z ní by měla být balada Školíš mě, kterou jí napsal kolega Marek Ztracený. Píseň doprovází jednoduchý emotivní černobílý klip, za nějž si od nás vysloužila palec nahoru.

Marpo  – Dead Man Walking

Marpo odbočil od svých zajetých kolejí a s kytarou na krku a flaškou whiskey se prochází po poušti. Co mu ale zůstalo, je jeho upřímnost a především kvalitní hudba. Novinka Dead Man Walking je jiná a už teď je jisté, že nové bude i album, které je naplánováno na únor 2018. Hlavní je pro Marpa a jeho Troublegang datum 19. října 2018, kdy se odehraje jejich největší koncert v pražské O2 aréně.

Perutě – Sofie

Kapela Perutě, jež je poslední dobou více vidět díky vzrůstající popularitě Milana Peroutky, je spíše koncertní skupinou. V repertoáru má jednoduché popové písně jako Postavím kolem nás zeď či Tudututu, které sice na Youtube nasbíraly pár stovek tisíc zhlédnutí, pořád to ale nějak nebylo ono. Novinka Sofie je ale úplně jiná, má rockový náboj a je producentsky vyšperkovaná. Navíc je v ní mnohem lépe využit Peroutkův vokál. Byla by velká škoda, kdyby se tak po jeho výkonech v talentové soutěži nestalo.

Pokáč – Aromatické léto

“Léto je tady! A to znamená, že všude všechno smrdí. Všude. Všechno. Tak snad vám tenhle koupákovej banger bude aspoň trochu vonět,” vyjádřil se ke skladbě Aromatické léto písničkář Pokáč. V tomto songu se dozvíte, kde všude to podle něj nelibě voní. Nemáme co dodat. Snad jen, že Pokáčův velký koncert v Lucerna Music Baru se koná až 19. prosince, tak to už snad nikdo problém s tělesnými pachy mít nebude.

Mandrage – Slečno, já se omlouvám se

Typickou poetikou Mandrage, respektive jejich kytaristy a textaře Pepy Bolana, se pyšní jejich nová skladba Slečno, já se omlouvám se. Je výsledkem menší pauzy, kterou si skupina dala, aby měla čas a klid na další tvorbu. Vizuál k písni je natočen na jeden záběr, v němž se objevuje populární herec Jiří Lábus. Ten se pomocí posunků a gest snaží vyjádřit emoce popsané v textu.

Naděje – Výkřik

Opavská Naděje na sebe výrazně upozornila nejprve v soutěži televize ÓČKO G2 Band Academy, teď se snaží dostat do povědomí především svými koncerty. Zaznamenat jste ji mohli například na turné Michala Hrůzy Hrůza na zámku či na různých větších či menších festivalech. Naděje představila nový videoklip k singlu Výkřik, kde kromě hlavní trojice vystupuje i tanečnice Renáta Mrózková. “Výkřik pojednává o dívce, která se potácí životem a občas potřebuje podat pomocnou ruku svého zachránce, který ji doprovází. Našeptává jí, ukazuje jí správný směr, podporuje ji a dodává jí kuráž, odvahu a vášeň žít. Ani jeden bez druhého nedokáží být,” popisuje jedno z témat zpěvák Petr Cieplý.