Kobry a užovky jako vítězové Českých lvů, radovala se i Alena Mihulová

0
927
Nejvíc sošek získal film Kobry a užovky.

Začátek března už tradičně patří předávání filmových cen Český lev. Nejinak tomu bylo i letos. V pražském Rudolfinu se nejvíce radovali tvůrci filmu Kobry a užovky, nejlepší herečkou se stala favoritka Alena Mihulová. Nejvíce nominovaný film, Ztraceni v Mnichově od režiséra Petra Zelenky s celkem patnácti nominacemi, si odnesl jen dvě ceny.

Film Kobry a užovky vypráví příběh dvou naprosto odlišných bratrů, které ztvárnili bratři Kryštof a Matěj Hádkovi. Mladší Kryštof Hádek se radoval z ceny pro nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, jeho bratr zase za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Ten převzal stříbrné sošky za oba dva, Matěj na předávání nedorazil kvůli zdravotním problémům. Snímek Kobry a užovky se ze všech 49 nominovaných filmů radoval nejvíce. Cenu si odnesl za film (producenti Ondřej Zíma a Jan Prušinovský), režii (Jan Prušinovský), ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Lucie Žáčková) a kameru (Petr Koblovský).

Z 15 nominací nominací si jen dvě ceny odnesl favorit, film Ztraceni v Mnichově. Petr Zelenka si přišel pro cenu za scénář a Vladimír Barák za střih. Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Alena Mihulová za roli nemocné zdravotní sestřičky ve filmu Domácí péče. ,,Přála jsem si, abych nezakopla, a to se splnilo, a abych se moc nedojímala, neplakala, a to taky funguje,” pronesla při děkovném proslovu Mihulová. Cenu za mimořádný přínos české kinematografii si odnesl kameraman Stanislav Milota.

Alena Mihulová získala Českého lva za film Domácí péče.
Alena Mihulová získala Českého lva za film Domácí péče.

V kategorii zvuku dominoval film Schmitke. Za hudbu si pro sošku přišel Johannes Repka, za zvuk Christoph de la Chevellerie. Hororová pohádka Alice Nellis Sedmero krkavců se zase radovala po výtvarné stránce. Ceny obdržel Ondřej Mašek a Petr Čanecký za filmovou scénografii, Kateřina Štefková za kostýmy a Juraj Steiner za masky. Poprvé se na Český lvech předávaly ceny i za televizní tvorbu. Uspěl životopisný film o Antonínu Dvořákovi Americké dopisy v režii Jaroslava Brabence pro Českou televizi, dramatický seriál Manon televize HBO či dokumentární seriál Filmová lázeň rovněž pro Českou televizi. Mimořádný počin v oblasti audiovize má zase internetový seriál Kancelář Blaník, série internetové televize Stream.cz.

Foto: archiv Českého lva