Komorní scéna Aréna zvítězila v Cenách divadelní kritiky. Uspěla hra Slyšení i Marek Cisovský

0
1070
Marek Cisovský při přijetí ceny za mužský herecký výkon.

Ostravská divadelní scéna potvrdila svou kvalitu. V Cenách divadelní kritiky, dříve udílených pod názvem Ceny Alfréda Radoka, proměnila ty nejdůležitější nominace. Komorní scéna Aréna v Ostravě byla zvolena nejlepším divadlem, hra Slyšení v ní uváděná nejlepší inscenací a poprvé uvedenou českou hrou a Marek Cisovský, jenž ve Slyšení září v roli Eichmana, byl oceněn za mužský herecký výkon. 

Ceny divadelní kritiky uděluje časopis Svět a divadlo, letos se hlasování účastnilo 71 hlasujících. Ti určili jako letošního vítěze ostravskou scénu. Komorní scéna Aréna porazila v klání divadel pražské Studio Hrdinů i Divadlo v Dlouhé. Stejný model se opakoval také při výběru nejlepší inscenace, za kterou byla vyhlášena hra Slyšení Tomáše Vůjtka v režii Ivana Krejčího. Za sebou tak nechala představení Kauza Schwejk a Lidská komedie, která se hrají právě ve Studiu Hrdinů a v Divadle v Dlouhé. Slyšení bylo úspěšné i v kategorii věnované nejlepší poprvé uvedené české hře a mužskému hereckého výkonu. Ten nejlepší za rok 2015 předvedl dle hlasujících kritiků Marek Cisovský v roli Eichmanna právě ve zmíněné inscenaci roku. Za mužský herecký výkon byl nominovaný i Jan Meduna jako Viktor v inscenaci Viktor aneb dítka u moci, který má ještě šanci získat Cenu Thálie. Marie Štípková byla oceněna za ženský herecký výkon díky roli Géši Gottfriedové v představení Brémská svoboda, které mělo premiéru v Městském divadle Kladno.

Marie Štípková byla oceněna za svůj výkon v představení Brémská svoboda.
Marie Štípková byla oceněna za svůj výkon v představení Brémská svoboda.

Z osmnácti nominací proměnila pražská scéna pouze dvě ve vedlejších kategoriích. Cenu za hudbu si odnesl Marek Doubrava za svou práci na hře Libozvuky, po které se shodou okolností také ceny v Divadle Minor udílely. Lucia Škandíková u kritiků zabodovala scénografií k Janáčkově opeře Z mrtvého domu, kterou uvedlo Národní divadlo v Praze v režii Daniela Špinara. Talentem roku se stal herec Štěpán Kozub.

Foto: Irena Vodáková