Recenze: Kráska a zvíře vás na chvíli unesou zpět do dětských let. Připravte se na klasickou pohádku bez zbytečných extravagancí

0
1045

Disney zřejmě zkouší novou taktiku, jak nalákat diváky. Od klasických animáků ustoupilo a rozhodlo se jít netradiční cestou remaků. V první vlaštovce nás láká na velká jména a scénickou výpravu.

Nová disneyovka Kráska a zvíře byla beze sporu jednou z nejočekávanějších pohádek letošního roku. Velkou zásluhou na tom má Ema Watson, které se podařilo vymanit z role kouzelnické šprtky zejména díky filmům Charlieho malá tajemství a Kolonie, v nichž ukázala svůj talent a potenciál. Do své herecké kariéry se letos obula naplno a kromě Krásky a zvířete nás svým hereckým umem hodlá (snad) oslňovat i v dalším z očekávaných snímků – The Circle, v němž hraje po boku hvězdného Toma Hankse.

Pokud je tedy Ema právě tím, co vás na Krásce nejvíc láká, připravte se, že její talent není omezen jen tím hereckým směrem.  Kráska a zvíře jde totiž po stopách tradičních kreslených disneyovek, které se proslavily zejména svým muzikálovým charakterem. Ano, v Krásce a zvířeti se zpívá a nikoliv málo. Jestli zpěv ve filmech nepatří mezi vaše oblíbené činnosti, zvažte, zda má vůbec smysl za to utrácet své těžce vydělané peníze. Pokud do toho však půjdete, těžko budete litovat, tedy pokud nejste muž.  Nutno totiž připomenout, že Kráska a zvíře je tradiční, romantický dívčí doják. Proč? Protože chudá, chytrá a krásná dívka se zamiluje do ošklivého hrubiána, jemuž pod jejím vlivem zjihne srdce a díky vzájemné pravé lásce, která beze sporu bude trvat celý život, se změní v krásného prince s honosným palácem plným služebnictva. Takže nic pro drsný týpky.

Nicméně ženy (a mírně zženštilí muži) si jistě přijdou na své. Nenucený, jemný, romantický příběh se drží původní pohádkové linie. Připravte se tedy na prostý děj bez zbytečných zvratů. Je to zkrátka pohádka od začátku do konce. Velkým plusem celého filmu je ač prvoplánový, tak naprosto funkční humor, ať už v podobě trefných hlášek, tak pečlivě připravených scén. I v tomto ohledu se dá vystopovat velká inspirace u kreslených disneyovek, které chytrým humorem cílili jak na děti, tak dospělé, čímž si po dlouhá léta udržely svou oblíbenost. Milým překvapením jsou v závěrečných scénách velcí herci, kteří propůjčili hlas různým oživlým předmětům.

Uvedení Krásky v  nové podobě je příjemnou změnou oproti všem možným druhům remaků na klasický příběh o Sněhurce. Konečně se po dlouhé době na přední příčky žebříků staví klasická pohádka, která je také o jiné princezně, než o té se sněhovou tváří, zlomyslném zrcadlu, žárlivé maceše a sedmi trpaslících. Kromě Krásky se Disney hodlá zřejmě zaměřit i na další animované příběhy ze své dílny. Na příští rok například plánuje uvést hraný remake u nás méně známé Legendy o Mulan.