Letní shakespearovské slavnosti lákají na premiéru Romea a Julie

0
925
Romeo a Julie.

Jen necelé tři týdny zbývají do slavnostního ročníku Letních shakespearovských slavností, které se již tradičně usídlily v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a na hradě Špilberk v Brně. Letos je na programu mimo jiné slavnostní premiéra tragédie Romeo a Julie od režijního tandemu SKUTR s Terezou Voříškovou a Janem Sklenářem v hlavních rolích.

Režijní dvojka SKUTR, tedy Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka, se s geniálním dramatikem Williamem Shakespearem nepotkávají během slavností poprvé. Předminulý rok inscenovali hru Sen noci svatojánské, letos se pouští do nejznámějšího příběhu o lásce a smrti, Romea a Julie. I letos se obklopili osvědčeným týmem. Poradit si nechali i od dvorního překladatele Shakespeara, profesora Martina Hilského. ,,Diváci mohou čekat propojení pohybu, herectví, obrazu a zvuku. Text je výrazně zkrácen, aby vynikla jeho krása a na diváky se nevalily tuny veršů. To ale hře rozhodně neuškodilo, právě naopak,” představuje realizaci jeden z režisérů, Lukáš Trpišovský.

Do role Julie byla obsazena herečka Tereza Voříšková, která se v poslední letech věnovala především filmu. “Velmi si vážím, že si po tak dlouhé době bez divadla mohu zahrát zrovna tuto roli,” říká o vysněné roli mnoha hereček. Roli Romea se ujal herec z Klicperova divadla Jan Sklenář, Dana Batulková si zahraje postavu Montekové, Saša Rašilov zase postavu Vavřince, Lenka Krobotová se zhostí Kapuletové a Naďa Konvalinková dobrosrdečné chůvy. Ta s režiséry tráví na Pražském hradě celé zkoušky a podle nich je to doslova kulový blesk. “Kulová jsem určitě, jestli blesk, to nevím,” dodává Konvalinková a naráží tak na pohybovou část inscenace. Podle režisérů jsou ale všichni herci a jejich postavy součástí příběhů a dotváří tak obraz milenců. “Třetí hlavní postavou je samotná Verona, která nikdy nespí, a lidé v ní,” komentují režiséři.

Tereza Voříšková jako Julie a Naďa Konvalinková v roli chůvy.
Tereza Voříšková jako Julie a Naďa Konvalinková v roli chůvy.

Romeo a Julie ale není jedinou hrou, kterou letos návštěvníci slavností uvidí. Ty začínají 25. června právě premiérou slavné tragédie a končí 5. září. Konat se budou nejen v Praze, ale i v Brně, Ostravě a Bratislavě. Návštěvníci mohou shlédnout i Mnoho povyku pro nic, Sen noci svatojánské, Zkrocení zlé ženy, Veselé paničky Windsorské, Jak se vám líbí, Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete a Othella. Na programu je i ojedinělý koncert filmové hudby nazvaný Patrick Doyle – Shakespeare in Concert. V Praze proběhnou slavnosti již tradičně v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a na Letní scéně Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci. Ceny vstupenek startují na 290 korunách a představení začínají obvykle v 20.30.

Foto: Pavel Mára