Loni Dívka ve vlaku dobyla knižní svět. Letos triumfuje i v tom filmovém

0
932
foto převzato z: centrum-detektivky.cz

Před rokem jste si u nás mohli přečíst recenzi na knižní bestseller Pauly Hawkins Dívka ve vlaku. Příběh rozvedené ženy bojující se svými vnitřními démony si brzy na svou stranu získal čtenáře i kritiky. S přihlédnutím k jejímu úspěchu spolu s filmovými trendy posledních let není divu, že se brzy dočkala stříbrného plátna.

Zajímavým překvapením jsou poměrně neznámá jména, která si tuhle knižní pecku vzala na starost. Úspěšného knižního thrilleru se totiž po scenáristické stránce ujala  Erin Cressida Wilson (Muži, ženy a děti, Pět příběhů šílenství, Pokušení). Do režisérského křesla usedl Tate Taylor (Grace and Frankie,  Get On Up – Příběh Jamese Browna, Černobílý svět).  Jediným silným jménem snímku tak zůstává Emily Blunt, která si střihla roli hlavní hrdinky Rachel Watson. Seriálově znalý pak zajisté ocení, že tvůrci do role Racheliného exmanžela nakonec obsadili Justina Therouxe, známého z velmi úspěšného seriálu The Leftovers (Pozůstalí).

Film tedy netáhne na velká jména a spíše spoléhá na reference, které si vydobyla jeho knižní předloha. Po příběhové stránce se snímek od knihy příliš neliší. Velmi zajímavě si filmoví tvůrci poradili s příběhovou linkou Anny a Megan. Pro diváka neznalého knižní předlohy může přeskakování mezi přítomností a minulostí ze začátku působit poněkud zmatečně, nicméně i přesto se lze v příběhu velmi rychle zorientovat. Děj zůstává dynamický, ponurý a temný. V šokující odhalení ale nedoufejte, a to ani za předpokladu, že Dívku nemáte načtenou. Předvídatelnost však snímku neškodí. Naopak umocňuje klíčové scény příběhu.

Jako každý správný thriller stojí Dívka ve vlaku do značné míry na hereckých výkonech. Zejména Emily Blunt, kolem které se celý děj točí, je ve své roli zdrcené ženy alkoholičky přirozená a přesvědčivá. Nicméně ani zbývající herci se nenechají zahanbit. Rebecca Ferguson v roli Anny září především v závěrečné scéně příběhu a Justinovi Therouxovi jeho role beze sporu padne. Vděčit za to může pravděpodobně zkušenostem s postavou Kevina Garveye ve výše zmiňovaném seriálu. Snad jen Haley Bennet  v některých momentech působí  poněkud jednotvárně. Na druhou stranu její univerzální až znuděný výraz v obličeji, zvýrazňuje Meganin netečný charakter.

Konečně nelze opomenout hudební linku nesoucí se snímkem. Na svědomí ji má Danny Elfman. Ten s profesionalitou sobě vlastní opět vytvořil silný soundtrack dokonale podtrhující atmosféru filmu.