Marie Doležalová: Jak se z naivní Pusinky stala královna StarDance

0
1789
Marie Doležalová.

Sledovali jste rádi televizní soutěž StarDance a poté si tajně tancovali v obýváku? Chodíte rádi do divadla? Orientujete se v blogové sféře? Jste fanoušci seriálu Comeback? Pak jste si zajisté všimli mladé ryšavé dámy. Herečce a blogerce Marii Doležalové se teď daří nejen v osobním, ale především kariérním životě.

Při prvním tréninku pro soutěžní pořad Stardance dostala herečka a blogerka Marie Doležalová od svého tanečního partnera Marka Zelinky nečekaně mnoho pochval, vyjádření “to půjde”, přestože ona sama neměla pocit, že tancuje, ale že se snaží rozchodit dvě nové protézy. O čtyři měsíce později televizní soutěž vyhrála. Podle odborné poroty udělala ze všech soutěžících největší pokrok a společně se Zelinkou, nápadným svým knírem, měli nejzajímavější a nejoriginálnější choreografie, které často vypadaly jako krátké divadelní scény. Herečka, která odstartovala svou hereckou kariéru v roce 2007 filmem Pusinky, se pro své velké překvapení stala vítězkou soutěže, přestože jí byla velkou konkurentkou herečka Jitka Schneiderová. Vše Doležalová glosovala na svém blogu Kafe a cigárko.

Dnes už renomovaný blog Kafe a cigárko začala Marie Doležalová psát v roce 2014. “Psala jsem odjakživa, deníky, básničky, povídky. Nikdy by mě ale nenapadlo, že budu jednou psát veřejně, vždycky jsem se styděla někomu svoje psaní ukazovat. Dva roky předtím, než blog vznikl, jsem nepsala vůbec, pak mě ale napadlo, že mám z hereckého světa docela dost zážitků, které jsou pro mě úplně normální, ale pro ostatní je náš svět docela zvláštní a švihlý. Zjistila jsem, že mě moc baví o tom psát. Tak vzniklo Kafe a cigárko,” vysvětluje mladá blogerka svoje blogové začátky. Náměty na témata přicházejí různě. Některé přijdou bez přemýšlení, jiné vychází z konkrétního zážitku. Mezi ně patří zážitky okolo taneční soutěže, kterou Marie popisovala svým humorem. Že je blog nejen úspěšný a čtený, ale má i nesporné literární kvality, dokazuje fakt, že za něj herečka dostala prestižní cenu Magnesia litera, která se letos poprvé udělovala právě i blogům. “To, že Kafe a cigárko dostalo takovou cenu, je boží. Upřímně jsem nečekala, že se dostanu vůbec do nominace. Ale raduju se o to víc, že jsem k tomu přišla jako slepá k houslím; letos jsem začala psát, letos poprvé se cena udělovala a já ji dostala,” komentuje Doležalová svůj úspěch.

Blog Marie Doležalové se dočkal i knižního vydání.
Blog Marie Doležalové se dočkal i knižního vydání.

Přestože zaznamenal její blog velký úspěch, dávat rady je pro ni těžké, protože si sama připadá jako začínající blogerka. Důležité je psát o tom, co doopravdy blogera zajímá, ale pořád myslet na to, jestli to bude zajímat i čtenáře. ,,Začínají blogeři by měli psát hlavně proto, že chtějí psát, ne proto, aby je četlo hodně lidí.” Velkým překvapením pro ni bylo, když v prosinci minulého roku přišla nabídka na vydání knižní verze blogu. Stejnojmenná kniha Kafe a cigárko vyšla 25. listopadu 2015, slavnostně ji o dva dny později pokřtil herec Ivan Trojan v přeplněném Paláci knih Luxor v Praze. Kniha se od blogu ale neliší; blog je přenesený do knihy. To, co se objevilo na blogu, dočte se čtenář i v knize. Bonusem jsou dva nepublikované články. Oživením jsou ilustrace Jana Hofmana.

Marie Doležalová není jen úspěšnou blogerkou, nyní i tanečnicí, proslavila se především jako herečka. Narodila se v Karviné, v roce 2009 dokončila pražskou konzervatoř. Debutovala v roce 2006 v pohádce Lojzička je číslo, více se proslavila jako Iška ve filmu Pusinky režisérky Karin Babinské. Nezapomenutelná je také jako naivní Saša z televizního seriálu Comeback, objevila se také ve videoklipu Anděl od Xindla X. Je členkou hudebního uskupení Olats otesoc, pro které skládá písničky. Uvadí také dětský pořad Planeta YÓ na České televizi. V tuto chvíli je členkou Divadla na Fidlovačce.

Foto: reflex.cz, ilustrace Jan Hofman