Marťan – záchranná loď pro Ridleyho Scotta?

0
1096
Filmový hit Marťan

Režisér Ridley Scott se už nějakou dobu topí ve filmových vodách Hollywoodu, ze kterých ho před třemi lety nezachránil ani tehdy tolik očekávaný Prometheus. Stačilo však sáhnout do knihovničky, držet se při zemi a do hlavní role obsadit hvězdného Matta Damona a záchranná loď je na cestě.

Scott drží tempo se současným hollywoodským trendem a jako předlohu pro svůj film si vybral knihu. Sáhl po úspěšném románu od Andyho Weira Marťan (The Martian), který se objevil na seznamu bestsellerů časopisu New York Times. To už samo o sobě napovídá tomu, že scénář rozhodně nemůže být špatný.

Do hlavní postavy Marka Watneyho, který zůstane na Marsu úplně sám poté, co jeho posádka kvůli nečekané prašné bouři opustí planetu v domnění, že je mrtvý, byl obsazen Matt Damon. Ten měl již jednou možnost zahrát si vesmírného trosečníka/objevitele, ale na rozdíl od šíleného doktora Manna, kterého ztvárnil v Nolanově Interstellaru, je Mark Watney důvtipná postava se smyslem pro humor, kterou si nejde neoblíbit.

Markův život na Marsu zabíhá od zdánlivého smíření ke krajnostem a naopak. A ať už Mark musí zažívat jakékoliv zvláštnosti, věrohodnost příběhu pořád zůstává vysoká. Podporuje ji také digitální zpracování filmu, které není o nic horší nebo lepší než byste čekali. Scott vsadil se zpracováním na zlatou střední cestu. Nehraje si s gravitací nebo fyzikálními zákony více než je třeba. Tohle všechno plus skvělý Matt Damon, kterému role sedne jako p*del na hrnec, rovná se uvěřitelný a přesvědčivý snímek, ze kterého musí mít dobrý pocit nejen tvůrci, ale i divák.

Pokud jste knihu nečetli a čekáte drama na život a na smrt, musím vás zklamat. Humor filmu rozhodně nechybí. Mark Watney je vlastně takový novodobý Chuck Noland (Trosečník), i když silným momentům a určité míře napětí se divák nevyhne (ostatně stejně jako v Trosečníkovi). Ridley Scott si uvědomil, že stání nohama na zemi, kvalitní scénář a výborní herci jsou přísady, které stojí za hodnotným snímkem, který nadchne a rozhodně neurazí, i když díru do světa s tím zrovna neudělá.  Nicméně chystáte-li se v říjnu do kina, je Marťan volbou, se kterou nemůžete šlápnout vedle.

 

zdroj: youtube.com