Model Obaly posouvá a kultivuje obalový design v České republice

0
1580

Není to tak dlouho, co byly obchody plné různorodého zboží v téměř identických obalech. V současné době si však čím dál tím větší počet marketérů uvědomuje, že i funkční a estetická inovace tvarů obalu může přispět k odlišnosti značky nebo posilování věrnosti k značce. Právě tohoto trendu si je vědom jeden z největších evropských výrobců obalů – Model Obaly a.s.

V rámci své české pobočky otevřela tato společnost v roce 2012 v severomoravské Opavě Inovační centrum. V tomto specializovaném pracovišti je soustředěno veškeré know-how firmy z oblasti výroby a vývoje obalů. Jeho hlavním cílem je vývoj obalových konstrukcí, určování trendů, zvyšování úrovně tvarového a grafického designu a vyhledávání nových přístupů v obalovém průmyslu. Tým Inovačního centra je složen z profesionálních grafických a konstrukčních designérů i externích kreativců, doplňován je i mladými talenty z řad studentů. Ti si mohou stáž v Inovačním centru vybojovat v rámci mezinárodní obalové soutěže Young Package, jejímž organizátorem je právě společnost Model obaly a.s.

Soutěž v obalovém designu Young Package iniciovala společnost Model Obaly poprvé už v roce 1996. Tehdy se ještě nejednalo o mezinárodní soutěž, ale už v té době přitahovala výrazné talenty. Soutěží prošla celá řada mladých tvůrců, kteří se později stali respektovanými designéry: historicky prvním vítězem byl Jan Čtvrtník, který o několik roků později pracoval pro NASA, IKEA či Elektrolux. V dalších ročnících zabodovali například Ladislav Škoda, šéfdesignér firmy Tescoma, Jaroslav Juřica, autor oceňované židle 002 pro firmu TON, nebo mladý známý designér Karel Vránek.

Vítězná práce 2014, archiv Michala Marka
Vítězná práce 2014, archiv Michala Marka

Od roku 2005 se v Young Package soutěží ve dvou kategoriích – kategorii studentů vysokých škol a mladých designérů do 30 let a kategorii studentů středních a vyšších odborných škol. V posledních letech má každý ročník své předem dané téma, v rámci kterého soutěžící zpracovávají své návrhy. Počet účastníků soutěže Young Package rok od roku stoupá, stejně jako počet zahraničních studentů a designérů, kteří se do soutěže hlásí. Jen v roce 2014 se soutěže zúčastnilo 743 soutěžících ze 43 zemí z celého světa. Letošní, jubilejní 20. ročník se nese v duchu oslav, čemuž odpovídá i téma – Všechno nejlepší.

Honorovaná stáž v Inovačním centru je vedle peněžité odměny významnou cenou, kterou společnost Model obaly uděluje jednomu z výherců soutěže Young Package. Náplní práce stážistů v Inovačním centru je primárně navrhování obalů, ale například Michal Marko, vítěz 19. ročníku soutěže, pracoval v rámci stáže i na tvorbě návrhu propagačního objektu, kterým by se mohla společnost Model Obaly a.s. prezentovat na veletrzích. Své působení v Inovačním centru popsal následovně: „Pracoval jsem zde na vývoji kreativních obalů pro různé produkty s důrazem na vyrobitelnost. Na začátku jsem si mohl dokonce vybrat, kterým směrem bych se chtěl ubírat. Tým lidí kolem mě byl úžasný a vždy mi dokázali poradit nebo pomoci, je to pro mě nejhodnotnější cena ze soutěže Young Package“.

Foto: Model Obaly a.s.