Moravský podzim nabídne klasická i novodobá díla

0
975
Juste Janulyte

S podzimem přichází odhalení nových premiér v divadlech nebo koncerty v klubech. Festivalům zdá se už odzvonilo. Jeden podzimní však chystá brněnská filharmonie. Moravský podzim je přehlídka vážné hudby, propojuje se zde ale moderna s klasikou. Startuje 3. října a pokračuje až do 16. října.

Klasické koncerty, ale také hudba v kombinaci s videem, světelným designem, filmem, mluveným slovem či pantomimou. Originální kino, dvojrecitál houslí a bicích nebo  12 violoncellistů na jednom pódiu. To vše a mnohem víc chystá 48. ročník festivalu vážné hudby Moravský podzim, který startuje 3. října. „Program letošního ročníku by se z velké části dal nadepsat jako HUDBA +, proto jsme mu přiřkli přívlastek multimediální. Zdůrazňujeme tím snahu hledat nejrůznější souvislosti mezi hudbou a dalšími uměleckými obory,“ vysvětluje dramaturg Filharmonie Brno a festivalu Moravský podzim Vítězslav Mikeš.

Brněnská metropole přivítá například Rotterdamskou filharmonii s makedonským klavíristou Simonem Trpčeskim, Armida Quartetta z Berlína či audiovizuálního mága Michela van der Aa. Chybět samozřejmě nebude ani domácí Filharmonie Brno pod vedením Olariho Etse. Spolu s nimi se představí neskutečný skotský perkusionista Colin Currie. O slavností zahájení se postará Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem a houslistou Josefem Špačkem. Zajímavostí je, že Česká filharmonie slaví letos 120 let, její mladší sestra z Brna 60 let.

Filharmonie Brno
Filharmonie Brno

„Moravský podzim vždy spojoval hudební světy a letos jde ještě o krok dál. Publikum se může těšit na vzácně uváděné skladby v neobvyklých kombinacích a rozmanitost interpretačních přístupů domácích i těch největších světových hvězd. Čeká nás i jedna světová premiéra a za zmínku stojí také provedení skladeb slavných spisovatelů Lva Nikolajeviče Tolstého, Friedricha Nietzscheho či Franze Schuberta,“ popisuje Marie Kučerová, ředitelka pořádající Filharmonie Brno. Úlohu hlavního skladatele festivalu přijal estonský tvůrce Erkki-Sve Tüür, který se spolu s Arvo Pärtem a Veljo Tormisem řadí k nejvýraznějším estonským skladatelům. V rámci festivalu bude skladatel mimo jiné i u premiéry své skladby Conversipo II, zkomponované na objednávku festivalu. Na závěrečném koncertě oslaví dokonce i své narozeniny. Do Brna přijedou hned tři další významní autoři, jejichž skladby budou na festivalu provedeny – Litevka Justė Janulytė, Holanďan Michel van der Aa a český autor působící ve Francii Kryštof Mařatka.

Foto: archiv festivalu Moravský podzim