Na Benátské! překvapil Tom Jones i Hana Zagorová, DragonForce trápila změna v sestavě

0
868
Tom Jones na Benátské!

Festivaly jsou nedílnou součástí léta a my máme štěstí, že jich je v České republice tolik, že si každý najde to, co ho baví. Benátská! se sice definuje jako rockový festival, letos byl její program ale opravdu velice pestrý. Ve Vesci u Liberce přivítali návštěvníci nejen Toma Jonese či DragonForce, ale také Hanu Zagorovou, Slzu, Mandrage či Atmo music.

Festival Benátská! letos oslavil už 24 let a po pár organizačních změnách se uchýlil do Vesce u Liberce. Organizátoři letos posunuli stanové městečko blíže k areálu, zato dál od kyvadlové dopravy. Kdo se tak táhl se všemi potřebnými věcmi na festival z autobusu, hezky se prošel do strmého kopce, aby pak svůj stan postavil na nakloněné rovině. Nedostatkem ve stanovém městečku byla i koryta s vodou, protože těch pár, co v něm bylo, návštěvníky kempu opravdu nemohlo uspokojit. Že chyběly i nějaké potraviny a lidé se tak museli spolehnout jen na stan, kde pivo teklo proudem i v šest ráno, asi ani nemusíme zmiňovat. Příště by to chtělo do stanového městečka soustředit více energie.

Co se týče line-upu festivalu, na Benátské! si každý našel to své. Příznivci muzikálu se dočkali už ve čtvrtek večer, kdy se na hlavní Gambrinus stage odehrálo koncertní vystoupení světoznámého muzikálu Jesus Christ Superstar. Diváci tak měli jedinečnou možnost vidět hvězdy muzikálu v podání Hudebního divadla Karlín na koncertních pódiích, i když samozřejmě v trochu okleštěné verzi. Chyběly kostýmy i muzikálová atmosféra, ale vystoupení Kamila Střihavky, Dana Bárty či Báry Basikové dle nadšení fanoušků splnilo očekávání do puntíku.

V pátek začal program trochu vlažně. Vystoupení Big O’ Bandu a Funk Corporation za sebou, i když na jiných stagích, působilo s jejich podobným repertoárem, který se skládá z coverů, trochu úsměvně. Pomalému rozjezdu ale bránilo hlavně počasí. Kolem půl druhé kvůli dešti zel areál prázdnotou, na což doplatila rocková zpěvačka Sabina. Písničky ze své desky Sirkama, již si vydala vlastním nákladem, tak zahrála jen hrstce odvážlivců. Při koncertech Pipes and Pints či The Snuff se ale obloha umoudřila a areál se začal plnit. Den pak skutečně rozproudila Ewa Farna, Anna K. či skupina Vypsaná fixa, z tvrdších žánrů pak Dymytry, Metalinda nebo Legendy se vrací.

20160729_135809[1]
Sabina měla smůlu na počasí.

Hlavním headlinerem celého festivalu byl bezpochyby britský zpěvák Tom Jones, který vystoupil ve více než hodinu a půl dlouhém setu protkaným největšími hity, ale i méně známými písničkami. Jones si ale všechny získal svou energií, pokorou a radostí, kterou mu koncert působil. Skvělá byla i jeho doprovodná kapela a celou show doplňovala i střídmá vizualizace a efekty, které přesně pasovaly k jednotlivým skladbám. Už při první části jeho koncertu bylo jasné, že nasadil laťku velmi vysoko a jen tak někdo ji nepřekoná. Závěr večera pak patřil českým matadorům Olympic a slovenským Horkýže Slíže.

Neméně bohatý byl i sobotní program, víceméně v českém a slovenském zastoupení. Na České televize stage se představil například Pavel Callta, Sebastian, Thom Artway, Lipo, Paulie Garand či Xindl X. Nouze nebyla ani o skupiny poprockového ražení. Své příznivce si získali O5 a Radeček, Slza či UDG. Ti se ale potýkali s problémem se zvukem, apatickým publikem a časovým skluzem. Kvůli tomu ani nestihli zahrát celý svůj největší hit Hvězdář, oproti tomu došlo na písničky z nové desky Emotikon. Na druhé Gambrinus stage překvapila slovenská zpěvačka Kristína svým přirozeně roztančeným vystoupením. Pochybovačům dokázala, že nepatří jen do koncertních prostor a získat si přízeň publika dokáže i bez dlouhých rób a teatrálních gest.  Zapamatovatelná byla i Bára Poláková, která vystřihla mimo jiné i hit Nafrněná v upravené aranži, což ji potvrdilo jako tvárnou zpěvačku. Velkým překvapením byla ale Hana Zagorová. Česká stálice popové scény minulého století si diváky získala svými nesmazatelnými hity, snažila se ale zařadit i nové písničky. Diváky měla jako na dlani a na nic si nehrála.

Rapera Lipa doprovodila zpěvačka Yanna.
Rapera Lipa doprovodila zpěvačka Yanna.

Mírným zklamáním pro fanoušky byl ale večerní koncert DragonForce, kteří se po areálu pohybovali od odpoledních hodin. Britská formace je považována za jednu z nejrychlejších kapel na světě díky kytarovému umění Hermana Li a Sama Totmana. Od roku 2011 v kapele působí jako zpěvák Marc Hudson, který v Liberci kvůli nemoci chyběl. Nahradit se ho pokusil norský vokalista Pellek, který se proslavil prostřednictvím svého Youtube kanálu, na který vyvěsil právě i cover DragonForce. Na naučení setlistu měl ale žalostně málo času, texty četl ze čtečky, byl špatně nazvučen a jeho nervozita se projevila v nešťastné komunikaci s publikem skládající se z výkřiků do tmy typu “Wow” a “Yeah”. Na ostatních členech bylo rovněž znát, že jim současná situace nesedí a koncert ukončili, i když měli ještě pár minut k dobru a začali pozdě. DragonForce k nám často nejezdí a tak doufejme, že nás brzy čeká reparát v podobě nějakého klubového koncertu. Dojem z jejich show pak napravil Michael Schenker, kytarista legendárních Scorpions a UFO, na kterého ale přišel třetinový počet diváků než na domácí kapely.

20160730_203300[1]
Stage krátce před nástupem kapely.
Vše uzavírali Mandrage, kteří si mohou gratulovat v tom, jak moc se jim daří dělat skvělé hity a dobrou a propracovanou show. Ať Mandrage pustí do světa jakoukoliv písničku, téměř hned se z ní stane hit. Což platí i o věcech z nové desky Potmě jsou všechny kočky černý. Písničkám se navíc daří nejen v rádiích a televizích, ale i na koncertních pódiích. Mandrage je doplňují show plnou světel, efektů a stříbrných kostýmů. V nezvykle dobrém rozmaru byl i zpěvák Víťa Starý a celá kapela si koncert užívala stejně jako přítomní fanoušci i přes frontmanovu hlasovou indispozici.

Dodejme, že Benátská! příštím ročníkem oslaví čtvrt století a pořadatelé už teď vymýšlí, jak by mohl vypadat:„Máme radost, že poslední roky má návštěvnost festivalu stoupající tendenci, a 25. ročník je pro nás o to větší výzvou. Kromě největších českých a slovenských hvězd jsme oslovili několik zajímavých zahraničních hostů a věříme, že jednání dotáhneme do konce tak, abychom našim návštěvníkům přivezli světovou hvězdu srovnatelnou minimálně s letošním Tomem Jonesem,“ říká spolumajitel Benátské! Petr Pečený.

Mandrage vsadili na světelnou show
Mandrage vsadili na světelnou show

Foto: Petr Zbranek, Barbora Turková, Šárka Blahoňovská