Na Brit Awards 2015 byl nejúspěšnější Ed Sheeran, první sošky se dočkala Taylor Swift

0
1183

V londýnské 02 aréně se ve středu 25. února 2015 konal 35. ročník cen Brit Awards. Nejočekávanější byl zřejmě výsledek v kategoriích Britské album roku a Britský mužský sólový umělec, ve kterých byli nominováni mimo jiné zpěváci, kteří měli výjimečně úspěšný rok – Sam Smith, George Ezra a Ed Sheeran. Právě poslední jmenovaný si nakonec odnesl sošky z obou zmíněných kategorií a Brit Awards tak ovládl.

Z trojlístku Sam Smith, George Ezra a Ed Sheeran se nejvíce radoval umělec, který nedávno vyprodal pražskou Tipsport arénu. Ed Sheeran uspěl, jak se svým druhým studiovým albem X, tak jako sólový umělec. Sam Smith sice se svým albem In the Lonely Hour nezabodoval, odnesl si však cenu pro nováčka a za celosvětový úspěch, což se dalo vzhledem k nedávným Grammy očekávat. Georga Ezra odešel s prázdnou, neproměnil ani jednu ze čtyř nominací. Kromě Eda Sheerana a Sama Smithe mu cenu vyfoukli Mark Ronson a Bruno Mars, kteří získali sošku za svou spolupráci na singlu Uptown Funk.

Sam Smith
Sam Smith

Kategorii Britská ženská sólová umělkyně vyhrála Paloma Faith, nejlepší britskou skupinou byli dle očekávání bookmakerů zvoleni Royal Blood, kteří za sebou nechali i Coldplay a One Direction. Ti zas byli úspěšní v kategorii Britský videoklip, do které mohli hlasovat fanoušci ještě během přenosů pomocí hashtagů. Cenu kritiků získal James Bay, nejlepším producentem se stal Paul Epworth.

Paloma Faith
Paloma Faith

Britové oceňují i zahraniční interprety, a tak si na pódium pro sošku, jejíž design pro letošní ročník navrhla kontroverzní umělkyně Tracey Emin, přišla Taylor Swift, jež neskrývala dojetí z výhry. Taylor Swift navíc celé předávání zahájila, když vystoupila se svým hitem Blank Space, stejně jako tak učinila na American Music Awards na konci minulého roku. Pharrell Williams byl oceněn jako zahraniční sólový umělec, Foo Fighters jako zahraniční skupina. Na rozdíl od Taylor Swift se ceremoniálu neúčastnili a poděkovali tak prostřednictvím předtočeného videa.

Taylor Swift
Taylor Swift

Letošní předávání Brit Awards kromě diváků přímo v sále 02 arény mohl sledovat i celý svět díky streamu na serveru Youtube. Na něm už lze shlédnout klíčové momenty, hudební vystoupení i Madonnin pád, který je momentálně v souvislosti s královnou popu na internetu nejvyhledávanější a který se jí přihodil uprostřed čísla ke svému novému singlu Living for Love. Madonna tak opět, i když tentokrát neúmyslně, strhla pozornost na svou osobu.

Madonna
Madonna

Foto: facebook.com/BRITAwards/