Na Colours of Ostrava dorazí Dejvické divadlo, proběhne i Czech Music Crossroads

0
1058
Ucpanej systém Dejvického divadla.

Festival Colours of Ostrava se každý rok snaží přivést do Ostravy mezinárodní ochutnávku hudební scény. Ani letošní rok není výjimkou. Festival ale není jen o hudbě, ale i o divadlu, které tento rok reprezentuje Dejvické divadlo. Opět nebude chybět ani mezinárodní hudební konference Czech Music Crossroads, která představuje muzikanty z České republiky, Slovenska a Polska novinářům, dramaturgům a promotérům.

Divadelní program letošního ročníku opět nabídne nejen činohru, ale i nový cirkus, neverbální divadlo či volnou improvizaci. Hlavním tahákem je ale Dejvické divadlo, které do Ostravy přijede úplně poprvé s oceňovanou improvizací Ucpanej systém v režii nového uměleckého ředitele Michala Vajdičky. Inscenace s hereckými osobnostmi Ivanem Trojanem, Miroslavem Krobotem, Martinem Myšičkou, Jaroslavem Pleslem či Hynkem Čermákem vznikla podle povídek z knihy a scénáře k filmu Irvina Welshe Acid House. Představení získalo cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2012, Trojan získal stejnou cenu v kategorii mužský herecký výkon za roli Boha a za tuto roli byl nominován i na Cenu Thálie. Představení není vhodné pro mladší diváky, vzhledem k tomu, že jde o nejsprostší inscenaci v historii divadla a je v ní obsaženo velké množství vulgární slov, které jsou ale nezbytnou součástí dialogů hry.

Kombinaci akrobacie, tance a živého beatboxu předvede v představení Loser(s) dvojice DaeMen, kterou si mnozí pamatují z talentové soutěže Česko Slovensko má talent. Herečky Anna Polívková a Martha Issová přivezou na Colours of Ostrava představení Krasavice interkontinentální – Arte et Marte, které vzniklo v pražské La Fabrice. Jde o neverbální inscenaci o přátelstí, a to nejen o jeho světlých, ale i stinných, mnohdy až temných stránkách. Představení nabízí kromě animace i tanec, postelovou scénu, pláč, řev a zpěv. Chybět nebude ani tradiční divadlo VOSTO5 s představeními Snaha – kapela, na kterou se mělo zapomenout a Stand’artní kabaret. Pro nejmenší je zde připraven Otesánek Divadla Kvelb.

Krasavice interkontinentální.
Krasavice interkontinentální.

Minulý rok se konference Czech Music Crossroads dočkala velkého úspěchu a proto je na místě si ji zopakovat. Konferenci pořádá festival před svým oficiálním zahájením a nabídne výběr kapel nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a ze slezského regionu v Polsku. Setkání domácích i zahraničních hudebních profesionálů, publicistů, promotérů a veřejnosti proběhne 14. a 15. července a přesune se do prostoru Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice. Pro zájemce z řad veřejnosti a profesionálů je již nyní možné se zaregistrovat na dopolední panelové diskuse i na odpolední showcasové koncerty kapel a hudebníků, které vybrali odborníci a publicisté ze tří zemí. Z České republiky zahrají Ida Kelarová, Tara Fuki, Kalle, Ladě, Musica Folklorica & Veronika Malatincová, Beata Hlavenková a kapela Muff. Ze Slovenska dle doporučení týmu odborníků přijedou Banda, Talent Transport a Walter Schnitzelsson, z Polska pak Qferau+Zora, hipiersoniK a Gooral. Letošní novinkou je vyhlášení dvou cen. Czech Music Crossroads Award udělí nejlepší kapele zahraniční a domácí odborníci, zatímco o Ceně publika Czech Music Crossroads rozhodnou svými hlasy návštěvníci.

Beata Hlavenkova
Beata Hlavenková

Foto: archiv festivalu