Na Grammy zabodoval Sam Smith, získal celkem tři ceny

0
1431
Hvězda Grammy Sam Smith.

Na svou první cenu Grammy čekal mladíček Sam Smith do dvaadvaceti let a na pódium losangelského sálu Staples Center vystoupal celkem čtyřikrát. Grammy získal za nahrávku, píseň, nejlepší popové album a stal se objevem roku. Nejlepší album natočil americký písničkář Beck.

Britský soulový zpěvák Sam Smith získal čtyři Grammy za svůj megahit Stay With Me, který napsal pro svého bývalého přítele. Smith svou homosexuální orientaci přiznal před vydáním debutového alba In the Lonely Hour, které vydal loni v květnu. Smith se svou orientací netají, přiznává, že už odmalička on i jeho rodina věděla, že je gay. Zpěvák pecku Stay With Me, kterou minulý rok zaznamenal snad úplně každý, na Grammy i zazpíval společně se zpěvačkou Mary J. Blige.

Letošní vystoupení na udílení nejznámějších hudebních cen byla ve znamení duetů. Zpěvačka Rihanna se spojila s Kanye Westem a Paulem McCartneym, předvedli spolu novinku FourFiveSeconds, Ed Sheeran, který ve čtvrtek vystoupí v Praze, se spojil zase s kapelou ELO.

Sam Smith proměnil čtyři ze šesti nominací. Na pomyslném druhém místě se umístil producent Pharrell Williams, který za píseň Happy získal ceny v podobě gramofónů v kategoriích Videoklip a Sólový výkon roku. Ani letos si neodpustil módní výstřelek a pro ceny si došel v kraťasech. Kromě obou dvou zpěváků šest nominací patřilo i zpěvačce Beyoncé, ta ale na rozdíl od svých kolegů tolik nebodovala.

Překvapením večera se stal americký písničkář Beck, který získal ceny za album roku. Desku Morning Phase natočil po šesti letech, v domácím prostředí a na rozdíl u kritiků úspěch v hitparádách moc nezaznamenala. Deska s intimním charakterem se stala i rockovým albem roku a na živé vystoupení si muzikant přizval zpěváka kapely Coldplay Chrise Martina. O dojemnou část večera se postarala zase Katy Perry, jejíž píseň The Grace of God uvedl prostřednictvím záznamu prezident Barack Obama, a upozornil tak všechny na nutnost boje proti domácímu násilí.

Foto: variety.com