Na obrazovky České televize se vrátily Případy 1. oddělení, opět si drží vysokou laťku

0
992
Případy 1. oddělení se vrátily na obrazovky České televize.

Jsou to už tři týdny, co se na obrazovkách České televize objevila druhá řada kriminálního seriálu Případy 1. oddělení. Příběhy pražské mord party, tedy vyšetřovatelů vražd z prvního oddělení, jsou natočeny podle skutečných událostí a pocházejí z pera novináře Jana Malindy a kriminalisty Josefa Mareše. I druhá série drží vysokou laťku a opět se do dějové linky prolínají osobní příběhy jednotlivých postav.

Kriminální seriál Případy 1. oddělení začala Česká televize vysílat na začátku roku 2014 a u diváků se hned stal velmi oblíbeným. Není se čemu divit. Každý díl patří jinému případu podle skutečné události, děj je svižný a postavy uvěřitelné. Žádní dokonalí hoši jak z amerických kriminálek, ale obyčejní policisté, kteří doopravdy běhají po ulicích a řeší vraždy. Velkou zásluhu na oblíbenosti má dozajista herecké obsazení. Prvnímu oddělení šéfuje major Josef Korejs (Miroslav Hanuš), kterému hravě sekunduje major Tomáš Kozák (Ondřej Vetchý) a zasloužilý major Václav Plíšek (Bolek Polívka). Ti všichni se starají o tým operativců -kapitána Martina Pražáka (Filip Blažek) a kapitána Petra Anděla (Petr Stach). Celou hereckou partu doplňuje úředníček Víťa Sršeň (Miroslav Vladyka). První série se 14 díly se stala velmi úspěšnou a scénáristé tak vyslyšeli přání diváků k jejímu pokračování.

I druhá série jede podle zajetého modelu. Každý díl jiný případ plus osobní příběhy jednotlivých hlavních postav. Vztah se vyostřuje především mezi Korejsem a Kozákem, tedy mezi záporákem a klaďasem. Že Korejs není úplně oblíbeným charakterem ani mezi fanoušky, ani mezi hlavními postavami, je způsobeno i tím, že občas hraje velmi nečistou hru. Otázkou je, jestli to už občas není až moc „přitažené za vlasy“ a jestli se doopravdy takovým způsobem řeší vztahy i v reálném životě.

Seriál je natočen podle skutečnosti.
Seriál je natočen podle skutečnosti.

Do druhé série přišla nová postava, a to major Dušan Vrána (Igor Chmela), který je na prvním oddělení na stáži. Přestože i Vrána je jako postava uvěřitelná, právě s ním může mít divák trochu problém. Nejen díky tomu, že do seriálu přišel pozdě, ale také proto, že přesně nevíte, kam ho zařadit. Říká se mu „Pan Pravidlo“, na všechno potřebuje mít úřední spis, ale jako postava balancuje mezi dvěma charaktery. Někdy se může jevit jako vyložený záporák, který žaluje na své kolegy a který je největší kamarád Korejse, na druhou stranu je ale chorobně posedlý úředničinou, což se blíží k charakteru postavy Víti Sršně, jenž nejradši hledá v archivu. Vrána také nemá zkušenosti z terénu a jeho kolegové s ním proto neradi pracují, přestože vypadá na schopného kriminalistu. Je ale možné, že Vrána postupem času více vykrystalizuje, druhá série má za sebou teprve tři odvysílané díly.

Přesto Případy 1. oddělení drží i ve druhé sérii hodně vysokou laťku a dozajista se řadí mezi jeden z nejlepších kriminálních seriálů, co můžeme na obrazovkách vidět. Svou zásluhu má na tom i autorská dvojka v podobě novináře Jana Malindy a kriminalisty Josefa Mareše. Drama, ale i vtip, jdou spolu vždycky ruku v ruce, jen se musí najít návod, jak tyhle dvě věci spolu spojit. Případům 1. oddělení se to naštěstí povedlo.

Foto: Česká televize