Národní galerie představuje Oskara Kokoschku a jeho pohled na Československo

0
1304
Oskar Kokoschka a jeho nejznámější portrét T.G. Masaryka.

V Československu strávil jen čtyři roky a namaloval zde pouze šestnáct obrazů, přesto zde potkal svou životní lásku a vytvořil odraz předválečné země. Jako poctu rakouskému umělci Oskaru Kokoschkovi vytvořila Národní galerie v Praze výstavu, která mapuje jeho pobyt v letech 1934-1938 v Československu.

Do Prahy přijel Oskar Kokoschka, aby zde namaloval portrét tehdejšího prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Místo očekávaných pár měsíců zde malíř zůstal čtyři roky a poznal zde i svou budoucí ženu Oldu Palkovskou, o několik let mladší studentku, kterou si i přes nelibost jejích rodičů vzal. Národní galerie představuje rozšířenou výstavu, která měla před rokem premiéru v německém Řezně. Vystavuje i nejznámější dílo, portrét Masaryka, který je trvale uložen v Carnegie Museum of Art v Pittsburghu. Kromě toho ale návštěvníci uvidí i jedinečná panoramata Prahy, která malíř maloval ve svém pražském ateliéru. Umělec zavítal i do Ostravy či na venkov.

Na výstavě nejsou viděny jen obrazy umělce, který společně s Gustavem Klimentem a Egonem Schielem patřil mezi nejvýznamnější rakouské malíře, ale i obrazy dalších umělců té doby. Kromě Kokoschových děl jsou vystaveny i obrazy dalších českých expresionistů, například Willi Nowaka či Karla Vogela. Ke shlédnutí jsou také filmy a dokumenty. Celá výstava představuje elegantně předválečnou dobu v kultuře a politice během Kokoschkova pobytu. Výstava je k vidění až do 28. června.

V roce 1938, kdy se i do Československa řítila hrozba nacistů, utekl Kokoschka i se svou mladou ženou do Británie. Stěhoval se ještě dvakrát. Poprvé krátce pobýval v USA a poté se přestěhoval do Švýcarska, kde také v roce 1980 ve věku 83 let zemřel. České občanství mu proti jeho vůli bylo sebráno v roce 1949 a rakouské přijal opět až v roce 1975.

Foto: radio.cz