Nightwish představili nový singl a klip. Návrat ke kořenům nečekejte

0
3923

Novou desku legendárních Nightwish, jež ponese název Endless Forms Most Beautiful, předznamenává singl Élan. Kapela, která nedávno prošla personálními změnami, ho vydala v pátek třináctého souběžně s videoklipem. Toho, kdo s příchodem zpěvačky Floor Jansen doufal v návrat ke kořenům, novinka za srdce zřejmě nechytne.

Vydání prvního singlu z připravované desky předcházela aféra, se kterou se v dnešní době potýká velké množství muzikantů – týden před oficiálním vydáním unikla nefinální verze Élan i jiných písní na internet. I když vydavatelství Nuclear Blast okamžitě zareagovalo a dema z Youtube nechalo odstranit, nahrávky už si žily svým životem. Frontmanka Floor tak na sociálních sítích apelovala na všechny, aby to vydrželi a pár dní si počkali na dokončenou verzi. Na svém Instagramu vyjádřila zlost na toho “fanouška”, kdo singl dostal předběžně ven. Zároveň si posteskla nad tím, že pracovali dost tvrdě na to, aby teď četla soudy, jenž vznikly jako reakce na nekvalitní verzi nového materiálu.

Týden však již uběhl a fanoušci mají teď možnost užít si Élan tak, jak si Nightwish naplánovali. Klávesista Tuomas Holopainen klip komentuje následovně: ,,Video je inspirováno nevyřečenými příběhy zavržených míst po celém Finsku a vznikalo téměř rok. Objevují se v něm jedni z nejmilovanějších finských herců a hereček. A také legendární symbol Nightwish, sněžná sova jménem Urho (Statečné srdce).”

Singl se nese ve středním tempu a místo Floor, která má neuvěřitelný rozsah a nedělá jí problém interpretace písní, jež Tuomas napsal pro Tarju i Anette, jí dominuje spíš lehce zapamatovatelný motiv flétny. Těžko nyní posuzovat, zda Élan znamená definitivní konec operního zpěvu a velkolepých symfonických pasáží a zda je to vůbec špatně, jisté však je, že Nightwish v čele s Floor mají určitě vetší potenciál. Jestli byl plně využit, se dozvíme 27. března, kdy v Evropě spatří světlo světa Endless Forms Most Beautiful, v pořadí již 9. studiová deska kapely.

Foto: archiv kapely