Nominace na Ceny Thálie 2015 byly odtajněny, slavnostní předávání se uskuteční v březnu

0
985
Radim Madeja ve hře Novecento (1900) v Městském divadle v Mladé Boleslavi.

Herecká asociace dnes odtajnila nominace za nejlepší jevištní výkony uplynulého roku. Oproti roku 2014 se do užších nominací dostalo méně pražských scén a velkou šanci mají tak scény regionální. Za pražské Národní divadlo může nominaci proměnit Igor Orozovič, Kristýna Němečková, Viktor Konvalinka, Marie Fajtová a Olga Jelínková. Na jeho jevišti bude 26. března předáno celkem 15 cen.

Výroční Ceny Thálie čeká letos už 23. ročník. Ceny se budou udělovat odděleně za ženské a mužské výkony ve 4 kategoriích – činohra, opera, balet a jiné tanečnědramatické žánry a muzikál a opereta a jiné hudebnědramatické žánry. Do nominací se dostaly ty mimořádné jevištní výkony v inscenacích, které vznikly v České republice a jejichž premiéra nebo obnovená premiéra se uskutečnila na české scéně v období od 1. prosince 2014 do 30. listopadu 2015.

Cenu Thálie za činohru mohou získat herečka Jindra Janoušková za roli Marthy v inscenaci Kdo se bojí Virginie Woolfové? Východočeského divadla Pardubice, Veronika Korytářová pro svůj výkon ve Faustovi na scéně Divadla F. X. Šaldy v Liberci nebo Zora Valchařová Poulová za postavu Violet Westonové v inscenaci Srpen v zemi indiánů, již má v repertoáru Klicpero divadlo v Hradci Králové. V mužské kategorii bude bojovat Radim Madeja jako trumpetista Tim Tooney ve hře Novecento (1900) v Městském divadle Mladá Boleslav, Jan Meduna za titulní postavu představení Viktor aneb Dítka u moci uváděném v pražském Divadle v Dlouhé či Tomáš Šulaj za roli Jury Barana v inscenaci Je třeba zabít Sekala v Národním divadle v Brně.

Jindra Janoušková v inscenaci Kdo se bojí Virginie Woolfové? na prknech Východočeského divadla Pardubice.
Jindra Janoušková v inscenaci Kdo se bojí Virginie Woolfové? na prknech Východočeského divadla Pardubice.

V další sledované kategorii muzikál a opereta a jiné hudebnědramatické žánry mají šanci uspět Karolina Gudasová (Wendla Bergmanová, Probuzení jara, Divadlo J. K. Tyla Plzeň), Hana Holišová (Sophie, Mamma Mia!, Kongresové centrum Praha) či Martina Šnytová (Fanny Briceová, Funny Girl, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava), za muže Tomáš David (Jánošík, Malované na skle, Městské divadlo Zlín), Jan Kříž (Michal, Děti ráje, Bobycentrum Brno) a Igor Orozovič (Jiří Traxler, V rytmu swingu buší srdce mé, Národní divadlo Praha).

Národní divadlo má v opeře zastoupení v podobě Marie Fajtové a Olgy Jelínkové, jinak ženskou i mužskou kategorii pokrývají moravské scény. Podobně jsou na tom nominace za balet, kdy jej zastupují Kristýna Němečková a Viktor Konvalinka. Kompletní nominace včetně popisu daného jevištního výkonu naleznete na oficiálních stránkách Cen Thálie.

Záštitu nad letošními Cenami Thálie převzal už potřetí předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch. Vyhlášení Cen Thálie 2015 se uskuteční v sobotu 26. března od 20 hodin již tradičně v pražském Národním divadle a bude jej uvádět herec, dramatik a režisér Antonín Procházka. Diváci budou moci zhlédnout přímý přenos na ČT 1.

Foto: Petr Veselý a Josef Vostárek